Sürdürülebilir, konforlu ve sağlam: Spine Tower

06 Ekim 2015 Salı

Rezidans, ofis ve sosyal yaşamı İstanbul’un merkezi Maslak’ta bir araya getiren Spine Tower, 2015 yılında da çekim merkezi olmaya devam ediyor. Ödüllü tasarımıyla şehirde mimari bir fark yaratan yapı, Leed Gold Sertifikası’na da sahip. İstanbul ve Avrupa’nın en sağlam, en iyi ofis binası ödüllerini alan Spine Tower'ın inşaatında en sağlam beton türü olan C 80 kullanıldı

surdurulebilir-konforlu-ve-saglam-spine-tower

Perakende.org özel haberi - Asiye Karademir

 

İstanbul’un en dikkat çeken yapılarından Spine Tower’ı sizden dinleyebilir miyiz?
Spine Tower, lokasyonu ve binanın teknolojik özellikleriyle çok özel bir yapı... Projemizin çıkış noktası; İstanbul’a küresel standartlara uygun, sürdürülebilir, güvenli ve konforlu bir yaşam alanı kazandırmaktı. Bugün Spine Tower’a baktığımızda bunu başardığımızı görüyoruz. 138 bin metrekare kapalı alana sahibiz. 28 ofis katı, 16 rezidans katımız var. Spine Tower’da 47 kat bulunuyor. Binamızın dış cephe sistemlerinin tasarımını Alman Purz firması yaptı. Klima sistemi Carrier, jenaratör ise dünyaca ünlü MTU tarafından yapıldı. Saniyede 6 metre hıza sahip asansörlerimiz ise sayılı asansör markalarında Otis etiketini taşıyor.” Spine Tower'in inşaatında en sağlam beton türü olan ve baraj yapımında kullanılan Oyak C 80 beton kullanıldı. Rüzgar tüneli testleri Prof. Dr. Ruscheweyh tarafından Spine Tower için tasarlanan özel rüzgar optimizasyonu kullanılarak gerçekleştirildi. Ayrıca 1’inci kattan itibaren camların açılıp kapanma özelliği de mevcut. Spine Tower projesi İki Design Group projesi ortağı Murat Kader tarafından dizayn edilmiş olup; proje Uluslararası  MIPIM 2014 ödülünü kazanmıştır. 

 


Spine Tower B1 katınız Maslak’ta çekim merkezi haline geldi. B1 katının farklılıklarını anlatır mısınız?
B1 katımızı özel bir yeme – içme ve alışveriş alanı olarak planladık. Yiyecek-içecek ve hizmet katında; SOA Restoran,  Vino Steakhouse, Gloria Jean’s Cafe, Subway hizmet veriyor. Ayrıca Vasfi Kuaför ve CarreforSA Ekspress de bulunuyor. Bu alanı insanların serbestçe zaman geçirebilecekleri cazip bir alan haline getirdik. Burada haftanın belli günlerinde canlı müzik etkinlikleri düzenliyoruz. Samimiyetin ön planda tutulduğu bir alan yaratmaya çalışıyoruz. B1 katında yer alan kaliteli markalar, verilen hizmetler çevreden de büyük talep görüyor. Özellikle Vino Steakhouse  ve SOA Restoran Maslak’ta  Büyükdere Caddesi boyunca et yenebilecek en iyi ve en uygun fiyatlı mekan. Vino Steakhouse en lezzetli et çeşitlerini yiyebildiğiniz gibi kasap bölümünden et alabilir evinize götürebilirsiniz. Ayrıca B1 katındaki mekanlarımız ve Spine Tower Toplantı Salonlarımız da organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor.

 

Leed Gold Sertifikası gibi önemli bir belgeyi ve birçok önemli ödülü kazandınız. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Leed Gold Sertifikası, bir proje için çok önemli bir gösterge. Bu belge gösteriyor ki Spine Tower her şeyiyle geleceğin yapı modelini temsil ediyor. Bu sertifikayı almak için otopark giriş-çıkış yollarının çevre trafiğine zarar vermemesi, yeşil alanların çok olması, binanın çevreci olması, elektrik sarfiyatını düşüren bir dış cephe sisteminin olması, yüksek güvenlik önlemlerinin olması gibi uluslararası standartlar gerekiyor.Az önce de belirttiğimiz gibi 2014 yılı Uluslararası  MIPIM Ödülleri’nde Spine Tower Türkiye’nin En İyi Projesi ödülünü layık görüldü. Bu da çok önemli bir ödül ve bu binanın başarısının nedenini açıklamaktadır.

 


Spine Tower’a ilgi nasıl? Kiralamalar ve satışlar nasıl gidiyor?
Hem ofis hem de rezidans anlamında doluluk oranımız çok iyi. Kiralamalarda ve satışlarda yoğun bir ilgi var. Kiralamalar son dönemde çok hızlandı. Mimarisi, tekniği, altyapısı ve sunduğu hizmet ile Türkiye standartlarının üzerinde bir binadan bahsediyoruz ve bu yoğun ilginin olması çok normal. Şu anda iyi projelendirilmiş, uygulanmış, başarılı “Akıllı bir Bina” örneği olarak Spine Tower en önde yer alıyor.

 

Güvenlik konusunda çok iddialısınız. Bu konuyu biraz daha açabilir miyiz?
Spine Tower olarak güvenliğimizi dışarıdan bir firmadan almıyoruz. Kendi oluşturduğumuz profesyonel ve üstün nitelikli kadroyla, ekibimizle özel bir güvenlik departmanı kurduk. Bu departmanın müdürü de çok nitelikli , üstün kariyer sahibi , uluslararası standartlara sahip bir yöneticidir. Binada; kartlı giriş sistemleri ve yüz tanıma gibi son teknoloji güvenlik sistemleri kullanılıyor. Bu sistemler bina girişlerinde, otopark girişlerinde, personel girişlerinde ve VIP girişlerinde en ileri derecede güvenliği ve takip imkanını sağlıyor.

 

Eklemek istediğiniz bir konu var mı?
“Evet… Spine Tower Yönetim A.Ş. olarak örnek bir “Facility Management” ekibiyiz. Amacımız, “Akıllı Binada Sürdürülebilir Yaşamı” hem binada yaşayanlar hem çalışanlar için Maslak’taki lokasyonumuzla uyumlu olarak sağlamak.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri