Sütaş’tan Bingöl’e 30 milyon euro’luk yatırım

10 Haziran 2013 Pazartesi

Sütaş, Bingöl’e başlangıç bedeli 30 milyon euro olan yatırım yapma kararı aldı. Bin kişiye iş imkanı sağlayacak yatırım, bölgede sevinçle karşılandı

sutastan-bingole-30-milyon-euroluk-yatirim

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı ve Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, geçtiğimiz günlerde Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile birlikte Bingöl’de yatırım yapılacak olan bölgede incelemelerde bulundu. Yılmaz, bölgede hakim olan barış süreciyle birlikte yatırım kararı aldıklarını söyledi.

Muharrem Yılmaz, “Burada süt fabrikası, yem fabrikası, damızlık çiftlikleri, geri dönüşüm tesisleri, enerji tesisleri hepsi bir arada olacak ve bölgedeki bitkisel üretime de çok önemli bir model oluşturacak” dedi. Bingöl’ün 6’ncı teşvik bölgesinde bulunduğuna işaret eden Yılmaz, bu şehre yatırım yapmak için 1 milyar liranın üzerinde yatırım için teşvik belgesi alanlar olduğunu, Sütaş’ın ilk adımı atmasıyla diğer girişimcilerin de yatırım için cesaretleneceğini ifade etti.

Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Çalbay, Sütaş’ın yapacağı yatırımla Bingöl’deki işsizliği büyük oranda bitireceğini kaydetti. Çalbay, “Sütaş yetkilileri başlangıç için bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi. Ancak ben bunu 50 bin olarak değerlendiriyorum” şeklinde konuştu.

Bingöl Genç İşadamları Derneği Başkanı Medeni Arifoğlu da, coğrafyanın yatırım için bakir olduğunu kaydetti. Arifoğlu, “Bütün köyler neredeyse hayvancılığı bıraktı. Ovalar bomboş, insanlar tekrar hayvancılığa yönelir” diye konuştu.

Bingöl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doğan Koç ise kararın şehirde büyük bir sevinçle karşılandığını söyledi. İlde halkın yüzde 40’ının geçimini tarım ve hayvancılıkla sağladığına işaret eden Koç, “Son yıllarda hayvancılık bitme noktasına gelmişti. Bu yatırımla hayvancılığın tekrar canlanacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Ahmet Görçüm - Adil Bilim / Zaman


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri