Sütaş’tan iddialı hedefler

13 Haziran 2016 Pazartesi

Sütaş, 2020 sürdürülebilirlik hedeflerini kamuoyuyla paylaştı. Başarılı firma enerji ihtiyacının yüzde100’ünü çiftliklerinin ve fabrikalarının atıklarından üretecek

sutastan-iddiali-hedefler

 

 

Sütaş, kendi sektörü başta olmak üzere birçok sektöre, ekonomik, çevresel, sosyal ve kurumsal sürdürülebilirlik konusunda öncülük edecek uygulamaları hayata geçiriyor.


Üreticilerin sürekli eğitiminden damızlık ihtiyaçlarının karşılanmasına, nitelikli yem üretiminden ineklerin refahı ve beslenmesine,  elektrikten buhara tüm enerji ihtiyacının gübre ve atıklarından üretilmesine, ürün güvenirliğinden ve doğallığından ülkemizin gıda güvenliğine kadar her konuda örnek çalışmalara imza atan Sütaş, 1 Ocak-31 Aralık 2015 dönemini kapsayan faaliyetlerini ve 2020 sürdürülebilirlik hedeflerini içeren Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı.


Sütaş, ‘Geleceği Düşünmemiz Çok Doğal’ konsepti ile açıkladığı 2015 Sürdürülebilirlik Raporu’nu, ‘Kurumsal Sürdürülebilirlik’, ‘Çevresel Sürdürülebilirlik’, ‘Ekonomik Sürdürülebilirlik’ ve ‘Sosyal Sürdürülebilirlik’ olmak üzere dört ana başlık altında topladı.


Muharrem Yılmaz: “Sürdürülebilirliğin işimizin özünde olması çok doğal”
Sütaş’a özgü ‘Çiftlikten Sofralara’ iş modelinin temelinde sürdürülebilirlik vizyonunun yer aldığını belirten Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz şunları söyledi: 2020 hedeflerimiz arasında, enerji ihtiyacımızın yüzde 100’ünü çiftliklerimizin gübrelerinden ve organik atıklarımızdan sağlamak, sera gazı salımını yüzde 50, işlediğimiz çiğ süt miktarına oranla su kullanımını yüzde 25 azaltmak yer alıyor. Süt aldığımız çiftliklerin verimliliğini de yüzde 20 artırmayı, ölçeklerini ise yüzde 30 büyütmeyi amaçlıyoruz.”


Sütaş’tan 20 milyon dolarlık çevre yatırımı
Enerji ve çevre politikalarını ‘doğadan aldığını doğaya geri verme’ ilkesiyle oluşturan Sütaş, bugüne kadar çevre konusunda 20,1 milyon dolarlık yatırım yaptı. 2013-2015 yılları arasında işlediği çiğ sütbaşına oranla sera gazı salımında yüzde 39, su kullanımında yüzde 26 azalma sağladı. Çiftliklerinden gelen gübrelerden ve üretim süreçlerinde ortaya çıkan organik atıklardan enerji elde eden Sütaş, 2015 yılında 300 bin ton atığı bertaraf ederek, tüm grubun toplam elektrik ihtiyacının yüzde 41’ini, buhar ihtiyacının ise yüzde 10’unu karşıladı. Sütaş’ın 2015 yılında toplam sera gazı azaltımı, 2 milyon ağacın bir yılda emdiği toplam karbondioksit miktarına denk geldi. Sütaş, 2016 yılında faaliyete geçmesi planlanan Organik Gübre Üretim Tesisi ile enerji tesislerinden çıkan atıkları da değerlendirecek. Böylece yüzde 80 organik madde içeren gübre üretimi yaparak, toprak yapısının zenginleşmesine ve çok daha yüksek verim alınmasına katkı sağlayacak.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri