Tabletler ve akıllı telefonlar tehdit altında

05 Eylül 2012 Çarşamba

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in yaptırdığı araştırmaya göre masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda güvenlik yazılımı kullanma oranı, hem dünyada hem de Türkiye’de yüzde 90’ları aşmış durumda. Ancak araştırma, tablet ve akıllı cep telefonlarında güvenlik yazılımlarının henüz yaygın kullanılmadığını ortaya koydu

tabletler-ve-akilli-telefonlar-tehdit-altinda

Dünyanın en çok tercih edilen antivirüs markalarından biri olan ESET, bağımsız uluslararası danışmanlık şirketi United Consultants’a yaptırdığı araştırmada, değişik ürün gruplarındaki antivirüs yazılım kullanma alışkanlığını mercek altına aldı. 

2012 yılının ikinci çeyreğinde, 49 üllkede 50 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, tablet ve akıllı telefonlarda antivirüs yazılımı kullanma alışkanlığının henüz masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda olduğu kadar gelişmediğini ortaya koydu. Bu konuda dünyada ortalama oran daha düşük iken, Türkiye’de kullanılmama oranının daha yüksek olması dikkat çekti.

En az akıllı telefonlarda kullanılıyor
Araştırma verilerine göre;
• Masaüstü bilgisayarlarda antivirüs yazılımı kullanmayanların oranı
dünyada yüzde 2.9, Türkiye’de yüzde 5.4 düzeyinde,
• Dizüstü (Notebook) bilgisayarlarda antivirüs yazılımı kullanmayanların oranı dünyada yüzde 4.2, Türkiye’de yüzde 8.0 düzeyinde,
• Netbooklarda antivirüs yazılımı kullanmayanların oranı
dünyada yüzde 6, Türkiye’de yüzde 7.9 düzeyinde,
• Tablet kullanıcıları arasında antivirüs yazılımı olmayanların oranı
dünyada yüzde 27.3, Türkiye’de ise yüzde 43.5 düzeyinde,
• Akıllı telefonlarda (Smartphone) antivirüs yazılımı bulundurmayanların oranı dünyada yüzde 35.9, Türkiye’de yüzde 56.2 düzeyinde.

Mobil ürünler, siber suçluların hedefi
Araştırma sonuçlarını değerlendiren ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, “Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada internet konusundaki en önemli gündem konularının başında güvenlik ve online tehditler geliyor. Biz ESET olarak her gün 200 bin yeni zararlı yazılım tespit ediyoruz. Herhangi bir korunma yazılımı olmaksızın internette yol almak günümüzde neredeyse imkansız. Dizüstü ve masaüstü bilgisayarların büyük çoğunluğunda güvenlik yazılımları kullanılıyor. Son iki yıldır hızla kullanımı artan tablet ve akıllı telefonlarda ise bu tür yazılımları kullanma alışkanlığı henüz gelişmedi. Oysa siber suçlular çoktan bu ürünleri ve bu ürünlerin ağırlıklı olarak kullandığı Android platformunu hedef almaya başladılar. Bu durum da, tablet ve akıllı telefon kullanıcılarını tehditlere karşı açık hale getiriyor“ açıklamasını yaptı.

Mobile Security çözümleri var
“Tablet ve akıllı telefonlar gibi mobil ürünleri kullananlar, konfor yaşarken, güvenlik konusunu gözden kaçırmamalı“ diyen Alev Akkoyunlu, “Tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi bu ürünler de de proaktif “Mobile Security“ çözümleriyle, tehditlere karşı önlem alınmalı ve bu konuda bir güvenlik refleksi oluşturulmalı“ dedi. 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri