Taksim ve AVM planları

03 Haziran 2013 Pazartesi

Ülkenin sürüklendiği durum, Gezi Parkı’ndaki ağaçlar ve planlanan AVM mağazaları değil elbette. Bu durum, her gün en tepeden azarlanan bireyin ‘yeter artık’ demesinin şiddetli dışa vurumu. Ve ne yazık ki, şiddetli bir geçimsizlik söz konusu

Sakin olabilme zamanı gelmiş de geçiyor. Devletin erki, şefkat yerine kaba kuvveti red edecek ve sorun ılıman iklime dönecekti.
Olmadı…
Kucaklamak yerine birbirimizi; taraf olmayı seçmek, empati kuramadan ‘ben ne diyorsam o’ direncinin, ülkeme yarar vermediği ortada. Bir rica ile durulan tepkiler, alanın temizlenmesi ne güzel umuttu. Sevinmiştik.
Arkasından, yine gergin açıklamalar ve ülkenin her ili barut fıçısı…
Kaybeden Türkiye…

Gezi Parkı
Sanırım, bu sessiz ve sakin park, şu anda dünyanın en çok bilinen parkı haline geldi…
‘Yayalaştırma planı oybirliği ile kabul edildi’ açıklamasından sonra anlaşıldı ki plana uyulmadan da bazı değişimler yapılıyor. Nitekim İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş bunu kabul ederek ‘mesajı anladık, demek ki her tür bilgiyi daha etkin paylaşmak gerek’ diyerek, bundan sonra İstanbul halkına daha dikkatli olunacağının altını çizdiyse de, çok duyan olmadı.

Çünkü başbakan Erdoğan yumuşattığı konuşmasını, yeniden tehdit konumuna getirip ‘sizin bildiğiniz anlamda olmasa da AVM yapılacak’ açıklaması, direnişçilere ‘devam’ mesajıydı aslında… Sıkça gündeme gelen ‘orantısız güç’ istenmeyen olayları da beraberinde getiriyor kuşkusuz. Ve bu direnişe karşı ‘istersem 500 bin kişi toplarım’ resti, büyük kaosa adeta bir davetiye…

İyi ki; cumhurbaşkanı Gül, nazik ve dikkatli bir açıklama yaparak “Demokrasi sadece seçim değildir, mesaj alınmıştır” diyerek, birbirimizi anlamamız gerektiğinin altını yeniden çizdi…

Taksim’de mağaza açar mısınız?
Bu kadar direniş sonrasında, Selimiye Kışlası olarak inşa edilecek yapının içerisinde mağaza açmak, çok da akıl karı olmasa gerek. Ancak, zaman her şeyi unutturabilir, o başka…
Olayların hemen ardından bazı yansımalar oldu biliyorsunuz:
Genel kanı ‘bu kadar çok toplumsal reaksiyon olan bir yerde mağaza açmayız’ üzerine. Sözgelimi; Herry markasının sahibi Selami Sarı, “Ben öyle bir AVM içersinde yer almam. Kan dökülmüş bir yerde mağaza açmam. Yeşile aşık bir Karadenizliyim, insanlar ağaçları korumak için bu kadar reaksiyon veriyorsa, ne Gezi Parkı ne Emek Sineması yerine yapılacak alışveriş noktalarında yer almam” diyor.

Silk & Cashmere markasının kurucusu ve CEO’su Ayşen Zamanpur da toplumsal hassasiyetlerin dikkate alınması gerektiğini vurgulayarak “Bu kadar çok toplumsal hassasiyet gösterilen konu da gözlerimizi kapatamayız. İlla orada olmamız şart değil. 7 yıldır Beyoğlu bölgesinde yer arıyorum ama ne Gezi Parkı, ne de Emek Sineması yerine mağaza açmam” diye konuştu.

Unutulabilir elbet!
Bugün yapılan eylemler, elbette pek çok kesimi ürkütüyor. Gelecekte bu günler unutulabilir. Bölgenin cazibesini bilmeyen yok. Perakendeciler, doğal refleks ile “hayır” dese de gelecekte ne olur bilinmez…
Konuya farklı açıdan bakan gruplar da var… Damat Tween gibi markaları bünyesinde bulunduran Orka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, projenin tamamını görmek gerektiğini belirterek, daha değişik bir firma stratejisini gündeme getiriyor: “Tarihi gerçekliği korunacak deniyor. Tabii ki toplumsal hassasiyeti de gözetmek lazım. Ancak biz zaten genel manada, yıllardır AVM’lerin şehir içinde olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bu yapılar,  pek çok alt yapı ve üst yapı sorununa neden oluyor.

AVM kiralama ve danışmanlık hizmeti veren 4A’nın Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kurtuluş ise çok net: “Böyle bir yeri ne kiralarım, ne danışmanlık veririm, ne de tüketici olarak giderim.”

Boyner Grubu’nun da bölgede yer almayacağını son günlerin en etkili sosyal medya aracı Twitter ile duyurması enteresan oldu doğrusu. Ümit Boyner, “Halkın ve müşterilerimizin bu denli karşı çıktığı bir projede yer almamız mümkün değildir" açıklamasını yaptı.

Söylemlerinin yanlış anlaşılmasından çekinen yüzlerce perakendeci ve/veya farklı iş gruplarının temsilcileri, gelişmelerin seyrine göre hareket edecek ki, buda ayrı bir gerçek.

Bekleyip göreceğiz…Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri