Taksit sınırı fiyatlara indirim getiriyor

21 Kasım 2013 Perşembe

Hükümetin tasarruf tedbirleri kapsamında kredi kartlarına getireceği taksit sınırlaması, perakendeciyi harekete geçirdi. "Hem ciro hem de müşteri sayısı yüzde 10 azalır" diyen patronlar, fiyatı ortalama yüzde 5 indirecek. Pazarlama kampanyaları da artacak

taksit-siniri-fiyatlara-indirim-getiriyor

Hükümetin tasarruf tedbirleri kapsamında kredi kartlarına getireceği taksit sınırlamasından etkilenecek sektörlerin başında gelen perakende sektörü, çözümü iskontoyu artırmada buldu. Sınırlamayla birlikte müşteri sayısı ve cironun yüzde 10'ar azalacağını savunan sektör temsilcileri, mevcut fiyata ek olarak yüzde 5'lik indirim yapılacağını söyledi.

Bu durumdan herkes etkilenecek
Soysal Danışmanlık'ın bu yıl 13'üncüsünü düzenlediği Perakende Günleri'nde görüşünü aldığımız Saat&Saat'in Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya, müşteri çekmek için iskonto oranını artıracaklarını söyledi. Yeni dönemde yüzde 5'lik indirim yapacaklarını belirten Kaya, “İndirim ve kampanyalar artacak. Yapacak başka bir şey yok. Hepimiz bundan etkileneceğiz” diye konuştu.

Süvari'nin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Coşkun, satış kaybından etkilenmemek için yeni kanallar ve kampanyalar oluşturacaklarına dikkat çekti. Kiğılı CEO'su Hilal Suerdem de, yeni dönemde cironun yüzde 10 düşeceğinden endişe ettiklerini dile getirdi. Suerdem, “Organize perakendenin zedelenmesinden korkuyoruz” diye konuştu.

Eskiye dönmeyelim
Roman'ın sahibi Turgut Toplusoy ise sınırlamayla birlikte iç tüketimin daralacağını söyledi. “Alın, verin, ekonomiye can verin günlerine dönmeyelim” diyen Toplusoy şöyle konuştu, “Bir miktar sıkışıklık hissedeceğimiz kesin. Tüketimin azaltılması hedeflenirken durgunluk yaşanırsa harcamayı artırmak için eski günlere dönmeyelim.” İnci Deri'nin patronu Ali Murat Kızıltaş da büyüme hızının yavaşlayacağını, marka yatırımına ara verileceğini savundu.

Kredi kartı kullanımının yüzde 28’i taksitli
Finansbank CEO'su Ömer Aras, bu yılın ilk 9 ayında kredi kartlarıyla 288 milyar TL'lik harcama yapıldığını, yıl sonunda rakamın 400 milyara çıkacağını söyledi. 2014'te kartla kampanya, taksit imkânlarının olmayabileceğinin altını çizen Aras, “Bu perakendeyi olumsuz etkileyecek. Kredi kartı kullanımının yüzde 28'i taksitli” dedi.

Perakendeci şimdi doğu'ya akın ediyor
Çözüm süreciyle birlikte perakendecilerin Doğu'ya yatırım talepleri artıyor. Diyarbakır ve Siirt'te iki AVM'ye danışmanlık yapan Sierra Reval'in Yönetim Kurulu Üyesi Maxence Liagre, “İki yönlü gelişme var. Hem bölgedeki işadamları AVM yatırımı yapmak istiyor. Hem de eskiden oraya bayilik veren perakendeciler şimdi kendileri mağaza açmaya başladı” dedi. LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük de, “Çözüm sürecine inanıyorum. Doğu Anadolu en çok büyüyen bölgelerden biri” diye konuştu.

Kaynak: Sabah / Özge YavuzGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri