Tarsu, Türkiye’deki “en yeşil” AVM

26 Temmuz 2012 Perşembe

Tarsus’un en büyük yatırımlarından biri olan Tarsu Alışveriş Merkezi, Breeam tarafından verilen mevcut binalarda yeşil bina sertifikasyonu olarak da adlandırılan “Breeam In Use - Çok İyi” skorunu alarak, Türkiye’deki en yüksek yeşil bina skorunu almayı başardı

tarsu-turkiyedeki-en-yesil-avm

Türkiye’de  ”yeşil bina sertifikası” olarak da adlandırılan ve önemi gün geçtikçe artan sertifika ile Tarsu Alışveriş Merkezi,  Mersin’de bu anlamda mevcut kamu ve özel sektör binaları arasında belgeyi almaya hak kazanarak, bir ilke de imza atmış oldu. Proje aşamasında da Breeam tarafından “çok iyi” olarak değerlendirilen Tarsu AVM, operasyonel olarak hayata geçtikten sonra da yine Yeşil Bina Araştırma Kuruluşu Çevresel Değerlendirme Metodu’na göre denetimden geçti. Avrupa’da sürdürülebilirlik konusunda saygın bir kuruluş olan İngiltere merkezli Breeam tarafından yapılan değerlendirme ve puanlama süreçleri sonucunda Tarsu Alışveriş Merkezi, Breeam in Use "Perakende" kategorisinde 63,57 puana ulaşarak “çok iyi “derecesi ile sertifika almaya hak kazandı. Bu yüksek skora ulaşan Tarsu, şu an için sadece Türkiye’de değil, Avrupa çapındaki AVM’ler arasında tasarımda kalmayıp final kategoride de değerlendirme yapılan sayılı AVM’lerden biri oldu.

Tarsu Alışveriş Merkezi’nin de bağlı bulunduğu Corio Türkiye; kurumsal sosyal sorumluluk politikaları çerçevesinde gerek yeni yatırımlarında gerekse mevcut operasyonel alışveriş merkezilerinde Breeam felsefesini benimsiyor. Breeam felsefesi, mevcut binaların çevresel performanslarının ölçülebilir kriterler çerçevesinde değerlendirildiği, dünya çapında kabul gören İngiltere kökenli bir değerlendirme metodudur. Ofisler, perakende hizmet sağlayıcıları, endüstriyel işletmeler ve okullar için verilmekte olan Breeam sertifikası ile bina Breeam In Use çerçevesinde değerlendirilirken, bina işletme konuları öne çıkarken; enerji & su tasarrufları, peyzaj, bina kullanıcılarını bilinçlendirme, atık yönetimi, CO2 salınımının azaltılması, bilinçli bina kullanıcıları, çevreye duyarlı  bilinçli satın alma gibi alanlarda yapılabilecek düzenlemeleri kapsar. Tüm bu düzenlemeler ile binanın enerji ve su tüketiminde tasarruf sağlanırken binanın CO2 salınımı azaltılır, çevreye duyarlı, bilinçli bina kullanıcıları oluşur. Her bir bina kullanıcısı birey olarak enerji ve su tasarrufuna, atık yönetimine, bilinçli satınalmaya duyarlı olarak yönlendirilir, bu kapsamda bina kullanma kılavuzu (el kitabı) oluşturularak bina işletmesinde tasarruf ve verimlilik sağlanır.

Çevremiz için neler yapıyoruz?
AVM içine yerleştirilen çöp kutularında kağıt, plastik ve metal atıklar ayrıştırılıyor. Suya karışmaması için mağazaların atık yağları toplanarak geri dönüşüme gönderiliyor. AVM içindeki karbondioksit sensörleri aracılığıyla içerideki ihtiyaca göre havalandırma sağlanarak, geceleri doğal havalandırma ile tam soğutma yapılıyor ve gün içindeki soğutma ihtiyacı ortadan kaldırılıyor. Ayrıca biriktirilen “gri su” ile de dünyada giderek azalan temiz su kaynaklarının korunmasına yönelik uygulamalar yapılıyor.



Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri