Tat Bakliyat, ihracat yaptığı ülke sayısını artırdı

23 Temmuz 2013 Salı

İhracat yaptığı ülkeler arasına her yıl üç yeni ülke ekleme hedefi bulunan Tat Bakliyat, dış pazarlarını genişletti

tat-bakliyat-ihracat-yaptigi-ulke-sayisini-artirdi

İhracat yaptığı ülkeler arasına her yıl üç yeni ülke ekleme hedefi bulunan Tat Bakliyat, dış pazarlarını genişletti. Hedef pazarları arasında Avrupa, Orta Asya, Amerika, Güney Doğu Asya ülkelerinin ağırlıkta olduğunu belirten Tat Bakliyat Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Memiş, geçen yıl Güney Afrika ve Doğu Asya ülkelerine de ihracat yapmaya başladıklarını ve böylece ihracat yaptıkları ülke sayısını 80’e çıkardıklarını kaydetti.

Memiş, 2012 yılında yaklaşık 37 bin ton ihracat olmak üzere toplamda 126 bin ton bakliyat, pirinç ve bulgur satışı gerçekleştirdiklerini söyledi. Geçen yıl 31 bin dolar ihracat ve toplam 188 milyon TL satış rakamına ulaştıklarına değinen Memiş, yılı yüzde 31’lik büyüme ile kapattıklarına işaret etti.

Yüzde 20 büyüme hedefliyor
Yılın ilk altı ayını başarılı geçirdiklerini belirten Şerafettin Memiş, özellikle ihracatta yüzde 35’e varan artış yaşadıklarını kaydetti. Memiş,  firmalarının her yıl yüzde 20 büyüme hedefi ile yola çıktığını, bu yıl da hedeflerinin en az yüzde 20 büyümek olduğunu açıkladı. Her yıl en az 3 yeni ülkeye ihracat yapmak istediklerine değinen Memiş, “Bu yıl da ihracat yaptığımız ülkeler arasına 3 tane ülke eklemek istiyoruz. Amacımız bakliyat ve bulgurun az tüketildiği ya da bulgurun hiç bilinmediği ülkelere de ihracat yapabilmek. Ürünlerimiz bu ülkelerde deneterek tanıtımlarımızı güçlendirmek istiyoruz. Zaten bulguru deneyen ülkeler kolay vazgeçemiyor. Bunun nedeni ise bulgurun besleyici ve uygun fiyatlı olması” diye konuştu.

Sektöre 1977’de küçük bir toptancı dükkânında gıda ticareti ile adım attıklarını anlatan Şerafettin Memiş, 1989’da Mersin’de bakliyat ticaretine başladıklarını, 1992’de ilk ihracatlarını gerçekleştirip, 1995’te paketli üretime geçtiklerini, ardından da sırasıyla fabrikalarını ve depolarını açtıklarını kaydetti. Bu gün geldikleri noktada toplam 60 bin metrekareye yakın alana ulaştıklarına değinen Memiş, çalışmalarını ise 270’e yakın eğitimli ve deneyimli personel ile sürdürdüklerini açıkladı.

Kapasitelerini her geçen gün yeni yatırımlarla artırdıklarını kaydeden Şerafettin Memiş, bugün Mersin’de 45 bin metrekare alan üzerinde kurulu kırmızı mercimek fabrikası, çeltik fabrikası, bulgur fabrikası, bakliyat eleme ve paketleme tesislerinin günlük 950 ton üretim kapasitesine sahip olduklarını bildirdi. Geniş bayi ağları bulunduğunu anlatan Memiş, Mersin’in yanı sıra Marmara Bölge Müdürlüğü ve İzmir’de yer alan Ege Bölge Müdürlüklerinin de bulunduğunu belirterek bu sayede Türkiye’nin nüfus yoğunluğu fazla olan bölgelerinde ürünlerini tüketiciye doğrudan ulaştırdıklarını açıkladı.

“Sektör, ilkim koşullarına bağlı olarak şekilleniyor”
Bakliyat sektöründe rol oynayan en önemli etkenin iklim koşulları olduğunu söyleyen Memiş, son yıllarda küresel ısınmadan kaynaklı iklim değişiklikleri gözlendiği için her yıl üretim problemleri yaşanabildiğine dikkat çekti. Dünya fasulye ticareti açısından önemli bir ülke olan Arjantin’de aşırı kuraklıktan kaynaklı fasulye üretiminin çok düştüğünden bahseden Memiş, bu düşüşün dünya fasulye arzını büyük ölçüde etkilediğine dikkat çekti.

Türkiye’de ise bu yıl bakliyat üretimi açısından henüz bir sıkıntı görünmediğini açıklayan Memiş, “Kırmızı mercimek hasadı başladı. Bu yılki rekoltenin geçen yılla aynı miktarlarda olduğu görülüyor. Mercimekte bir problem beklenmiyor” dedi. Nohut ve fasulye hasadının ise Ağustos ayında başlayacağını ifade eden Memiş, “Söz konusu ürünlerle ilgili tam fikir sahibi olabilmek için hasadın beklenmesi gerek. Ama bu ürünlerle de ilgili şu ana kadar bir problem yaşanmadı” şeklinde konuştu.

Kaynak: KobidenGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri