Tax Free alışverişi ilk yarıda yüzde 42 arttı

31 Temmuz 2015 Cuma

2015 yılının ilk 6 ayında yapılan Tax Free alışverişi, bir önceki yılın aynı tarihlerine oranla yüzde 42 artış gösterdi

tax-free-alisverisi-ilk-yarida-yuzde-42-artti

Türkiye'de turistler için ‘Tax Free- Vergisiz Alışveriş’ hizmetini başlatan ve 20 yıldır ülke genelinde geliştiren Global Blue Türkiye verilerine göre, bu yılın ilk 6 ayında (Ocak- Haziran) yapılan Tax Free alışverişi, bir önceki yılın aynı tarihlerine oranla yüzde 42 büyüdü.

Turistlerin Türkiye’de yaptıkları alışverişi, vergi iadesi hizmetini sunarak daha cazip hale getirdiklerini ve her gecen sene yabancıların perakende cirolarındaki payının arttığını kaydeden Global Blue Türkiye Ülke Müdürü Selim Şeyhun, Tax Free alışverişte ciro bazında harcamada birinci sırayı İranlıların aldığını ve ardından Suudi Arabistan, Azerbaycan, Kuveyt ve Rusya’nın geldiğini söyledi.

Sıralamada ilk 5 içinde yer alan ülkelerin, bir önceki yıla göre yüzdelik büyümeleri karşılaştırıldığında; İran yüzde 57, Suudi Arabistan yüzde 147, Azerbaycan yüzde 3 ve Kuveyt yüzde 48 büyürken; içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle Rusya yüzde -13 küçüldü. Geçtiğimiz yıl 3’üncü sırada olan Rusya, bu yıl 5’inci sıraya geriledi.

 

Haziran ayındaki büyüme yüzde 48
Tax Free alışverişte, 2015’in Haziran ayında, bir önceki yılın Haziran ayına oranla yüzde 48 büyüme sağlandı. Selim Şeyhun, bu büyümede İstanbul Shopping Fest’in, yaz sezonu olması nedeniyle ülkemize gelen yabancı misafir sayısındaki artışın ve mağazalarda indirim sezonunun başlamasının rolü olduğunu belirtti.

 

Çinliler dünya üzerindeki alışverişin 3’te birini gerçekleştiriyor
Dünyadaki toplam Tax Free alışverişinin yüzde 33’ünü Çinlilerin yaptığını ifade eden Selim Şeyhun, ülkemizde ise Çinlilerin payının yüzde 5 seviyelerinde olduğunu söyledi. Ülkemizin turizm ve alışveriş potansiyelini Çinlilerin yeni keşfetmeye başladığını anlatan Selim Şeyhun, “Bu yılın Haziran ayı ile geçtiğimiz yılın Haziran ayı verilerine bakıldığında, Çinlilerin yaptığı alışveriş yüzde 213 büyüdü. Önümüzdeki yakın gelecekte, perakendenin en büyük alıcılarından birisi Çinliler olacaktır.” dedi.

 

Tek seferdeki en büyük alışverişi Katarlılar yapıyor
Tek alışverişte ortalama 2 bin 363 TL ile en yüksek harcamayı Katarlılar yapıyor. Katarlıları, ülkemize gelen gurbetçi vatandaşlarımız 1,978 TL ile takip ediyor. Ardından, 1,686 TL harcama ile Azerbaycan; 1,643 TL harcama ile Arap Emirlikleri ve 1,433 TL harcama ile Çinliler takip ediyor.

9 havalimanı ve AVM’ler ile yapılan işbirlikleri ile 30’a yakın şehir içi nakit iade ofisi, sınır kapıları ve limanlara hizmet götürdüklerini söyleyen Selim Şeyhun, ülkemize gelen turistlerin 12 bin mağazadan Tax Free hizmeti alabileceğini sözlerine ekledi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri