Teknolight Genel Müdürü Engin Çelikbaş

05 Eylül 2012 Çarşamba

Işık, yüzlerce yıl önce sadece görmek için kullanılıyordu. Günümüzde ise aydınlatmanın “ne kattığı” önemli hale geldi. Özellikle perakende sektöründe ışık, hem satışları hem de tüketicilerin mağazayı rahat dolaşmasını sağlıyor. Perakende sektöründe önemli markalarla çalışan Teknolight Genel Müdürü Engin Çelikbaş, aydınlatmanın mimarinin vazgeçilmez bir detayı olduğunu anlatıyor

teknolight-genel-muduru-engin-celikbas

Fulya B. ÖZTÜRK

Teknolight’ı tanıyabilir miyiz? Ne zaman, hangi amaçlarla yola çıktı?
2004 yılında kurulan Teknolight malzeme ve hizmet kalitesinden taviz vermeden müşterilerine en nitelikli ürünleri sunma amacıyla yola çıktı. Bugün geldiğimiz noktada, birçok dev perakende markasının aydınlatma partnerliğini başarıyla sürdürüyor. Teknolight kendisine ait Rusya, Ukrayna ve İngiltere şirketleriyle müşterilerine hizmet veriyor.

Hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Perakende sektörüne yönelik hizmetlerinizi anlatır mısınız?
Müşterilerimize sunduğumuz temel hizmetler, aydınlatma projesinin hazırlanması ya da mevcut konsept varsa armatür yerleşiminin kontrolü, ışık dağılım hesaplarının yapılması, tüm bu kontroller neticesinde belirlenen armatür gruplarının sipariş ile hazırlanarak müşteriye teslim edilmesi sürecini kapsıyor. Sektöre yönelik hizmetlere gelince işe başladığımız günden bu yana sürekli bir gelişme ve yenilenme süreci yaşıyoruz. Armatür ve kullanılan komponentler ile ilgili ürünlerimizi sürekli yeniliyoruz. Özellikle sektör ile ilgili uluslararası fuarları ziyaret ederek yenilikler hakkında güncel bilgilere sahip olabiliyoruz. Bu yenilikleri kendi ürünlerimizde de uygulayarak, güç tasarrufu, ısı tasarrufu, daha yüksek verim elde edebiliyoruz ve bunları da müşterilerimizle paylaşıyoruz.

Özellikle perakendeye sunduğunuz ürünlerinizi de tanıyabilir miyiz?
Teknolight ürünlerinin tamamına yakını perakende sektörüne yönelik. Son dönemde LED’li ürünleri tüm detayları çözülmüş olarak konvansiyonel ürünler yerine sektöre sunmuş bulunuyoruz. Lambalarda yaşanan tüm yeniliklere göre tasarlanan ürünlerimizi hızlı bir şekilde müşterilerimizle paylaşıyoruz.

Hedef, dünya pazarında bir Türk firması olmak

Aydınlatmada dikkat edilmesi gereken konular nelerdir? Ürünlere yönelik farklı projeler geliştiriyor musunuz?
Aydınlatma daha mimari proje hazırlanırken mimar ile beraber yapılacak ortak çalışmayla yapılmalı. Dikkat edilecek konular, yapılan projeye göre farklılık gösteriyor. Unutulmamalıdır ki, aydınlatma mimarinin vazgeçilemez en büyük detayıdır. Bu detay uzman ellerde projeyi taçlandırır, amatör ellerde ise boşa harcanan emek ve bütçe olur. Perakende sektöründe her türlü ürüne göre proje çözümü üretiyoruz.

Teknolight, distribütör ya da bayi kanalıyla değil kendi markasıyla hedefine doğru yol alıyor. Bu seçiminizin nedenlerini öğrenebilir miyiz?
Geçmişte bazı markaların bayi kanalıyla tüm ülke ya da yurtdışında temsilcilik kanalıyla satış ağı oluşturduklarını biliyoruz. Bu sistem belki o dönem için geçerli olabilirdi ancak günümüzde hem alıcıların daha profesyonel bir yapı kazanması hem de hizmet talebinin farklılaşması, müşteriyle firmayı sürekli temas haline olma zorunluluğu getirdi. Böylece aracılar ya da bayiler bu süreç içerisinde elemine oldular. Bizde çalıştığımız tüm müşteri gruplarında direkt olarak son tüketiciye hizmet veriyoruz, projelendirme ya da revizyonlar aşamasında sürekli bir müşteri temasımız söz konusu. Ancak bunun yanında az da olsa aracı firma ya da gruplarla da iletişimimiz ve satışlarımız mevcut.

Yurt dışı projelerinizi öğrenebilir miyiz?
Bildiğiniz gibi Moskova, Kiev ve Londra’da showroom ve ofislerimiz bulunuyor. Ayrıca bu sene Kasım ayında Moskova’daki Interlight Fuarı’na katılacağız. Özellikle Moskova ve Rusya’da ciddi büyüklükte projeler mevcut. Bu ülkelerdeki yerel ve uluslararası markalarla görüşmelerimiz devam ediyor.

Gelecekte Teknolight’ı nerede görmek istiyorsunuz? Hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?
Teknolight olarak hedefimiz,  tamamen kendi markamızla uluslararası birçok markanın aydınlatma partneri olabilmek. Diğer ünlü ve büyük aydınlatma markalarının arasında onlarla rekabet halinde olabilmek, özellikle Avrupa ve dünya pazarında Teknolight markasıyla bir Türk firması olabilmek en büyük hedefimiz, bu hedefe ulaşmak için gereken adımları atıyoruz. 

Bu röportaj Mağaza dergisinden alınmıştır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri