Media Markt, yatırımlarını Türkiye’ye kaydırıyor

10 Şubat 2014 Pazartesi

Avrupa’nın önde gelen elektronik marketlerini bünyesinde bulunduran Media-Saturn Holding, yatırımlarının yüzde 25’ini Türkiye’ye kaydırdı. Media-Saturn Türkiye CEO’su Bülent Gürcan, diğer yabancı elektronik marketlerin Türkiye pazarından birer birer çekilmesine rağmen, 2014’te 10 mağaza açmayı hedeflediklerini söyledi

media-markt-yatirimlarini-turkiyeye-kaydiriyor

Türkiye’deki elektronik market pazarına 2007 yılında giriş yapan Media-Saturn Holding, Media Markt olarak 2014 yılında Türkiye’deki büyümesini sürdürmek istiyor. 2013 yılında Türkiye’deki büyüme ivmesini hızlandırdıklarını ve 37 mağaza ile Anadolu’ya yayıldıklarını söyleyen Media-Saturn Türkiye CEO’su Bülent Gürcan, “Bulunduğumuz illerde önemli pazar payları edindik. Ya ilk ya da ikinci sıraya yerleştik” dedi. 

Türkiye’nin geleceğine inanmaya devam edip yatırım ve istihdamlarını artıracaklarını söyleyen Bülent Gürcan,  yeni açacakları mağazalar ile olmadıkları illere gideceklerini açıkladı. Uluslararası bir şirket olan Media-Saturn’un Türkiye’de bulunmasının yabancı yatırımcı ve sermaye gözünde de bir güven kaynağı oluşturduğunu belirten Gürcan, “Buradaki uluslararası markaların çokluğu ve pazardaki başarısı, diğerlerinin de gelmesine yol açıyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye CEO’su Bülent Gürcan, şirket yapıları hakkında açıklamalarda bulundu. Lokale çok önem veren bir şirket olduklarını kaydeden Gürcan, “Diğer merkezi yönetimlerin aksine, bizim her bir mağaza müdürümüz bir girişimci, o işyerinin sahibi, şirketin hissedarıdır. Personelinden ürün çeşitliliğine, bulunduğu şehrin en iyisini sunmak için kararları almaya yetkilidir. Media Markt’ın ‘decentralized’ olarak adlandırdığımız merkezi olmayan bu yapısı, başarısının temelinde yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Müşterilerine internetten satın alınan ürünleri mağazalardan teslim alma seçeneğini sunduklarını ifade eden Gürcan, “Online’dan satın alan müşterilerimiz mağazalarımızda ürünleri kendileri için hazırlanmış şekilde teslim alabiliyor. Online satışlarımızın yüzde 15’i pickup servisimizle mağazadan alındı” şeklinde konuştu. Gürcan ayrıca bundan sonraki dönemde yüzde 6 olan e-ticaretin ciroları içindeki payının yüzde 10’a ulaşacağını söyledi.

Media-Saturn Holding Uluslararası Satışlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Peter Leisten ise diğer yabancı teknoloji marketlerinin Türkiye pazarından çekilmesinin kendilerine daha fazla sorumluluk yüklediğini söyledi. Leisten, “Bu pazarda büyümemize ve yatırımlarımıza devam edeceğiz. Genç ve dinamik nüfusu ve teknolojiye olan merak Türkiye’yi yatırım planlarımızda üst sıraya taşıyor” dedi.

Media-Saturn olarak geçen yıl Avrupa’da açtıkları 45 mağazadan 10 tanesinin Türkiye’de faaliyete girdiğine dikkat çeken Leisten, “Türkiye’nin büyüme potansiyeline sahip bir ülke olduğunu biliyoruz. Yatırımımızın yaklaşık yüzde 25’ini Türkiye’ye aktardık. 2014 yılında 8-10 arası daha mağaza açmayı planlıyoruz. Büyüme stratejimiz çerçevesinde Türkiye büyük öneme sahip. Uzun vadeli planlarımız çerçevesinde Türkiye başa oynayacak ülke konumunda” şeklinde konuştu. 

Dünyada 15 ülkede bine yakın mağazası bulunan Media-Saturn Holding’in yıllık geliri 21 milyar Euro. Toplamda 65 bin çalışana istihdam olanağı sağlayan holdingin bünyesinde Media Markt ve Saturn markaları bulunuyor.

Kaynak: Zaman


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri