“Teknoloji perakendecileri birlikte hareket etmeli”

23 Ekim 2014 Perşembe

Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir, altın ürünlerinde taksit uygulamasının geri dönmesini cep telefonlarındaki taksit yasağı açısından değerlendirdi. Kuyumculuk sektörünün sergilediği dayanışmanın taksit yasağının kalkmasında önemli rol oynadığını söyleyen Erdemir, “Cirolarının yüzde 40’ını cep telefonu satışlarından elde eden teknoloji perakendecileri ise ne yazık ki yasağa sessiz kaldı. Bizim 3 taksit ısrarımız ise sürüyor” dedi.

teknoloji-perakendecileri-birlikte-hareket-etmeli

Altın ürünlerinde 1 Şubat’ta başlayan kredi kartına taksit yasağı, 22 Ekim itibariyle 4 taksite dönüşürken, cep telefonlarındaki taksit yasağı sürüyor. Konu ile ilgili bir değerlendirme yapan Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir, “Kuyumculuk sektörünün yasakla geçen 9 ay boyunca çok başarılı bir sınav verdiğini düşünüyorum. Dernekleri, odaları ve meslek birlikleriyle ortak hareket ederek, haklarını almak üzere yoğun bir çalışma yürüttüler. Bu etkili dayanışmanın sonucunda ise 4 taksit imkânına kavuştular” dedi.

Rekabet dayanışma olmadığından oluyor
Erdemir, cep telefonlarında devam eden yasağa atıfta bulunarak teknoloji perakendeciliği sektörün durumunu şu sözlerle değerlendirdi, “Geçen yıla kadar cep telefonu satışlarında pazarın büyük kısmını elinde bulunduran teknoloji marketleri, üstelik cirolarının yüzde 40’a yakını cep telefonlarından gelmesine rağmen, ne yazık ki bu konuda hiç mesafe kat edemedi. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) ile bizim haricimizde bu yasağa itiraz eden kimse olmadı. Bu durumun, aslında yıllardır teknoloji marketleri arasında yaşanan fiyat rekabeti ile de bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Bu yoğun rekabet bizim kendi içimizde bir dayanışmaya gidemememizde en büyük etken oldu.”

Sektör lobisi sınıfta kaldı
Taksit yasağının başladığı günden bu yana, Gold Teknoloji Marketleri olarak bu ani frenlemenin yanlış olduğunu savunduklarını belirten Erdemir, “En azından 3 taksit ile yumuşak bir geçiş yapılabileceğini öne sürdük. Ancak 6 aylık cirolarında ciddi zararda olduğunu gördüğümüz rakiplerimizden bile destek alamadık. Sektörel anlamda bir lobi çalışması yürütemedik ve sınıfta kaldık” dedi.

3 taksit yerli üreticiye kazandırır
Taksit uygulamasının altında geri dönmesi ile birlikte konunun cep telefonları için de gündeme geleceğine inandıklarını kaydeden Erdemir, “3 taksit konusundaki ısrarımız sürüyor. Bu durumdan en fazla yarar görecek olan ise yerli cep telefonu üreticileri olacaktır. Bu sayede, zaten çoğu bin TL’nin altında olan yerli telefonların satış hızında büyük bir artış görülecektir” diye konuştu.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri