Teknomarketler AVM’lerde çekim gücü yaratıyor

04 Ocak 2013 Cuma

Türkiye’de yerli şirketlerin yanı sıra uluslararası oyuncuların da pazara girmesiyle rekabetin arttığı elektronik marketlere ilgi büyüyor. “Alışveriş merkezlerine gelme amacı”nda yukarılara çıkan teknomarketler, müşteri memnuniyetinde büyük oranda başarı yakalamış durumda. Akademetre Araştırma ve Stratejik Planlama’nın Elektronik marketlerin AVM’lerdeki çekim gücü”ne yönelik yaptığı çalışma, ilginç sonuçlar ortaya koyuyor

teknomarketler-avmlerde-cekim-gucu-yaratiyor

Fulya B. ÖZTÜRK

Çalışan kadınların artması, iş hayatının yoğunluğu, hayatın daha hızlı akması, günü birlik işlerin daha hızlı çözülebilmesi için zorluyor herkesi.  Konutların ve iş yerlerinin dört bir yanından yükselen alışveriş merkezleri, hem günü birlik işlerin vazgeçilmez çözümcüsü hem de sosyal hayatın bir parçası haline geldi. Kadın, erkek, çocuk, genç, yaşlı herkesin giyimden ayakkabıya, yemekten kozmetiğe tüm gereksinimleri bu alışveriş mabetlerinde karşılanıyor. Kapılarından her gireni ve çıkanı yakın takibe alan AVM’ler ise ziyaretçileri hakkında tüm bilgileri inceleyip yeni stratejiler izlemeye devam ediyor.

Son yıllarda Türkiye’de yerli şirketlerin yanı sıra uluslararası firmaların da pazara girmesiyle rekabetin arttığı elektronik marketlere ilgi giderek artıyor. Elektronik sektörünün büyümesiyle bu alanda yatırım yapan firmaların sayısı artarken, uluslararası firmaların pazarda yer edinme çalışmaları sonucu tüketiciler gittikçe çoğalan elektronik marketlerden alışveriş yapma fırsatı yakalıyor. İndirimler, promosyonlar, cazip kampanyaların önemi de yadsınamayacak düzeyde.

Yaptığı araştırmalarla sektöre ışık tutan Akademetre Araştırma ve Stratejik Planlama, elektronik marketlerin AVM ziyaretçilerine nasıl bir çekim gücü yarattığını bizim için paylaştı. Akademetre’nin verilerine göre, ziyaretçilerin AVM’ye  gelme amacında ilk sırada “Giyim/kıyafet alışverişi”, ikinci sırada “Gezmek/vakit geçirmek”, üçüncü sırada “Hipermarket alışverişi”, dördüncü sırada “Yemek yemek” bulunuyor. Son yıllarda hem oyuncu sayısının hem de rekabetin artmasıyla güçlenen elektronik marketler bu sıralamada beşinci sıraya yükselmiş durumda. AVM’ye ziyaret nedeninde beşinci sırada olan elektronik marketler, “Arkadaşlarla bir araya gelmek”, “Ayakkabı alışverişi”, “Çocuğumu/çocuklarımı eğlendirmek”, “Sinema izlemek”, “Kitap alışverişi”, “Kozmetik alışverişi”, “Ev dekorasyonu alışverişi”, “Belirli bir mağaza için”, “Takı/aksesuar” olmak üzere toplam 9 amacın üzerine çıkıyor.  Alışveriş merkezlerine gelen ve alışveriş yapmayan müşterilerin yüzde 6.4’ü AVM’lere elektronik eşya alışverişi amacıyla geliyorlar. Alışveriş merkezine gelip alışveriş yapan müşterilerin yüzde 3.7’si ise alışveriş merkezine elektronik eşya alışveriş amacıyla ziyaret ediyorlar.

Akademetre, AVM’lerin ‘anchor’ konumunda bulunan elektronik marketlerde “Ziyaret ve harcama oranları”, “Ziyaretlerin satışa dönüşme oranı” ve “Müşteri memnuniyeti” konularında da çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor.  Media Markt, Elektro World, Teknosa, Darty ve Bimeks’in ziyaret ve harcama oranlarıyla ziyaretlerin satışa dönüşme oranları arasında farklılıklar göze çarpıyor. Örneğin ziyaret ve harcama oranlarında ilk sırada Media Markt bulunurken, ziyaretlerin satışa dönüşme oranlarında Elektro World birinci sıraya çıkıyor. “Ziyaret ve harcama oranları”nda  Media Markt yüzde 25.3 ile en çok ziyaret edilen mağaza konumunda. Elektro World yüzde 21.4, Teknosa yüzde 7.5, Darty yüzde 5.3 ve Bimeks yüzde 3.7 ile Media Markt’ı izliyor. Ziyaretlerin satışa dönüştürme oranının elektronik marketlerde oranı yüksek. Elektro World yüzde 49.4, Media Markt yüzde 35.4, Darty yüzde 35.2, Bimeks yüzde 29, Teknosa yüzde 27.9 ile ziyaretlerin satış dönüşme oranlarına sahip.

Elektronik marketler, müşteri memnuniyetinde büyük oranda başarı yakalamış durumdalar. Media Markt yüzde 84.9, Teknosa yüzde 84.4, Bimeks 82, Elektro World yüzde 80.7 ve Darty yüzde 80 oranında müşteri memnuniyeti başarısı sağlamış.

Electro World Genel Müdürü Bahadır Özbek
Toplam 32 mağazamızın 16’sı alışveriş merkezlerinde bulunuyor.Hiç şüphesiz AVM’ler özellikle büyük şehirlerde biz perakendeciler açısından sokak mağazacılığına göre son zamanlarda daha etkileyici bir performans sergiliyor. Son trend ise daha düzgün ve başarılı şekilde organize edilmiş alışveriş ve yaşam merkezi tabir edilen AVYM’ler. Marka karmasının geniş olmasından ziyade aileyi çeken âdeta bir eğlence ve yaşam merkezi formatına bürünmüş, az kata yayılmış bu tarz AVM’lerde tüketicilere daha iyi bir atmosfer sunulduğu kanısındayız. Elbette bu noktada AVM’lerin altyapısı kadar markaların yarattığı çekim gücü de arzu edilen genel performans için çok ama çok önemli. İşte bu nokta bizler yani elektronik perakendeciler devreye giriyoruz. Sektörümüz mağazaları, aynı zamanda AVM’lerdeki ‘anchor’ tabir edilen çekim merkezi yaratan mağazalar olduğu için her zaman müşterinin ilgisini çekiyor. AVM’lere gelen toplam ziyaretçi sayısına çok büyük katkı sağlıyor. Özellikle Electro World olarak sunduğumuz 25 bin çeşit en son teknolojik ürünü yakından görmek ve kaliteli bir alışveriş deneyimi elde etmek isteyen tüketiciler bizim dâhil olduğumuz AVM’lere âdeta akın ediyor. Tüm bunların yanı sıra Electro World olarak sık sık ‘anchor’ mağaza olmanın verdiği sorumluluğu ve gücü ulusal pazarlama iletişiminin yanı sıra lokal pazarlama aktiviteleri de düzenleyerek pekiştiriyoruz. Bu da nihai olarak AVM’nin ziyaretçi sayısına olumlu yönde direkt katkı sağlıyor.

Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane
Bugün itibariyle 282 mağaza ile 75 ilde hizmet veren Teknosa’nın 167 mağazası AVM’lerde yer alıyor. Perakende sektörü âdeta Türkiye ekonomisinin barometresi gibi. Tüketicinin ne hissettiğini yaşayan bir sektör... Türkiye dünyanın 16’ncı büyük ekonomisi olmasına rağmen, perakende sektöründe 10’uncu sırada yer alıyor. Avrupa’da ise 7’nci sıradayız.  Önümüzdeki dönemde de Türkiye perakende sektöründe önemli bir büyüme gösterecek. Tabii sektör de bu büyüme ve gelişim paralelinde hızlı bir değişim gösteriyor. Alışveriş merkezlerinin rolü de bu büyüme içinde önemli.

Darty E-ticaret ve Pazarlama Müdürü Mehmet Çelikol
29 mağazamızın 26’sı AVM’lerde konumlandırılmış durumda. Diğer mağazalarımızı ise ana cadde üzerinde konumlandırdık. Türkiye’de son yıllarda elektronik perakende sektörünün yatırımları ve de mağaza sayılarındaki artış, tüketicinin de satın alım kararlarını etkiledi. Geleneksel satın alım kanallarından elektronik perakende sektöründeki teknomarketlere yöneliş gün geçtikçe artan bir trend yakaladı. Bunun sebebi, son teknoloji ürünler anlamında farklı marka ve modelleri aynı çatı altında bulabiliyor, karşılaştırabiliyor ve de uygun fiyata satış sonrası hizmet garantisi ile sahip olabiliyorlar. Şu anda AVM kiralamalarında büyük metrekare sahipliği, son teknolojiye sahip ürünleri sergileyen bir odak noktası olması ve de mass medya kullanarak gerçekleştirdiği kampanyaları ile tekno marketler AVM ziyaretçileri adına çok güçlü bir çekim merkezi oluşturuyor. Özellikle elektronik ve son teknolojiye ilgi duyan erkek hedef kitle adına en çok vakit geçirilen alan teknomarketler diyebiliriz. Bulunduğumuz tüm AVM’lerde belirli dönemlerde yaptığımız sadece o AVM’ye ait kampanyalar da, aslında AVM’yi ziyarete gelen kitleyi arttırmak ve de gelen ziyaretçinin ilgisini devam ettirmek adına önemli bir etken olduğumuzun göstergelerinden biri.

Bimeks Pazarlama Müdürü Gülay Ayla
42 kentte 67 mağazamız bulunuyor, bunların 47 tanesi AVM içinde yer alıyor. AVM’lerin gücü, içindeki marka karmasından gelir. AVM'ler için artık teknoloji perakendecisi demek büyük mağaza demek. Teknolojinin insan hayatında ne kadar çok yer tutuğunu ve ayrılmaz bir parçası haline geldiği gerçeği AVM’ler için de geçerlidir. Teknoloji perakendecileri yaptığı cazip fiyat ve kampanyalar sayesinde tüketicilerde talep oluşturuluyor ayrıca müşterilerin tek mağazada birçok markayı bir arada görmesi ve kıyaslama yapabilmesi mağazalara olan ilgiyi daha da güçlendiriyor, bu da AVM için çok avantaj sağlıyor. Bu yüzden teknoloji perakendecilerinin AVM’ler içinde yerinin ve öneminin her geçen gün artması demek oluyor.

Kentpark AVM Müdürü Mehmet Akalın
AVM’mizde Media Markt (5 bin 228 metrekare), Darty (Bin 286 metrekare), Teknosa (229 metrekare) elektronik mağazalarımız bulunuyor. Perakendenin önemli ayaklarından teknoloji marketleri her geçen gün büyüme gösteriyor. Geniş ürün yelpazelerine yer verilen teknoloji marketleri her geçen gün gelişen teknolojiyle birlikte tüketicinin beklentisini arttırıyor. Teknolojideki yenilikleri aynı hızla takip eder hale geliyoruz. Alışveriş merkezimize bakıldığında elektronik perakende müşterilerinin birçoğu teknoloji mağazaları tek çatı altında bulabildiği tek nokta olduğundan tercih ediyorlar. Çeşitlilik ve fiyat her üründe olduğu gibi teknolojide büyük avantaj bu nedenle en büyük tercih sebebi. Genel anlamda teknoloji marketlerine bakıldığında AVM giriş sayılarımızı yüzde 20 etkilediği görülüyor.

Capacity Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Özcan Ekşib
Alışveriş merkezimizde toplam 4 bin metrekarelik alanımız teknomarketlere ayrılmış durumda. Çatımız altında Elektro World, Teknosa ve Vatan Notebook bulunuyor. Genel toplama bakıldığı zaman ortalama yüzde 10 oranında ziyaretçimizin tercih noktaları olduğunu belirtebiliriz. Mevcut marka gücünün içerisinde 4 bin metrekarelik alanda ciddi bir çekim gücü yaratıyor. Alışveriş merkezi içerisinde konumlanan büyük metrekarelerdeki teknomarketler, misafirlerimiz için alternatifleri bir arada görmeleri ve tüm alışverişlerini bir noktadan yapabilmeleri sağlıyor. Müşteri ziyareti çok yoğun olan Capacity Alışveriş Merkezi’nde lokasyon gücünün yanı sıra marka güçleri sayesinde tercih ediliyor. Gerçekleştirdikleri kampanyalar ile ziyaret sayılarını arttırarak sadakat yaratıyorlar.

Kent Meydanı AVM Müdürü Cemal Tuzcuoğlu
Kent Meydanı AVM bünyesinde bin 600 metrekarelik alana sahip Teknosa bulunuyor. Teknosa mağazamıza aylık ortalama 93 bin kişi giriş yapıor ve yüzde 11 gibi çok ciddi oranda satışa dönüş oranı gerçekleşiyor. Kent Meydanı AVM’yi ziyaret eden aylık 1 milyon kişinin nerdeyse yüzde 10’u Teknosa’ yı ziyaret ediyor.

Arena Park AVM Müdürü Muhsin Erkoç
Alışveriş merkezimizde kendi sektöründe lider teknoloji devi Teknosa bulunuyor. Toplam metrekaresi 2 bin 300 metrekare olan Teknosa, her türlü teknoloji ürününü bir arada bulunduğu bir yapıya sahip. Tüketicilerimiz her türlü ürünü bir arada bulabileceği bir alanda alışveriş yapma rahatlığını yaşıyorlar. Tabii alışveriş merkezleri için teknomarket kaçınılmaz bir cazibe alanı. Çünkü değişen ve gelişen teknoloji dünyasında tüketici her konuyu ilgi ve istekle takip etmekten kaçınmıyor. Bu durumda hem alışveriş merkezi müşterisi teknoloji marketinin sinerjisinden hem de teknoloji marketi alışveriş merkezinin sinerjisinden karşılıklı faydalanıyor. Teknoloji market bazı noktalarda ve bazı durumlarda alışveriş merkezi için tercih nedeni olarak çekim merkezi haline bile gelebiliyor.

Via Port AVM Müdürü Ogün Turanlı
Via Port Outlet Shopping içinde teknomarketlerimiz 3 bin 650 metrekare ile Electro World ve 228 metrekare ile Teknosa bulunuyor. Teknomarketlerin genel ziyaretçi çekim gücüne etkisi yadsınamayacak ölçüde yüksek. Tıpkı hipermarket ve yapı market gibi…  Örneğin Via Port’ta teknomarketlerin ciroları geçen seneye göre yüzde 6 oranında artış gösterdi. Via Port’un ziyaretçi sayısının yükselişiyle orantılı olarak teknomarketlerin ciroları da yükseliyor.

Marmara Forum Pazarlama Direktörü Elif Karacan
Teknomarketler daha çok erkek ziyaretçileri çekiyor ve ziyaretçi sayısına oldukça büyük katkı sağlıyor. Özellikle kadınlar giyim, süpermarket, aksesuar, kozmetik alışverişi yaparken erkek ziyaretçilerimiz teknomarketlere giriyor. Teknomarketlere sadece dolaşmak, yeniliklerden haberdar olmak ve fiyat araştırması yapmak amaçlı giren ziyaretçiler de bulunuyor. Alman teknoloji devi Saturn’un yanı sıra Teknosa, Bimeks gibi markaların başı çektiği 8 bin metrekarelik teknoloji alanına sahip olan Marmara Forum,  elektronik ve teknoloji alanında faaliyet gösteren 13 markayla hizmet veriyor.  

Demirpark AVM
AVM’mizde Teknosa ve Gold Bilgisayar bulunuyor. Elektronik marketlerimiz, müşteri anketleri sonucunda ilk uğramayı düşündükleri arasında ilk 6 mağaza arasına giriyorlar. Teknoloji tutkunlarının uğradıkları noktalar olmasıyla ziyaretçi sayılarımızı etkiliyorlar. Aradıkları ürünleri bu mağazalarda bulmalarının yanı sıra yeni nesil ürünlerin mağazalarımızda öncelikli piyasadaki satış noktaları olması çekim gücünü de artırıyor.

Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür
Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde bulunan Teknosa Exxtra mağazası, 3 bin metrekarelik bir alanda hizmet veriyor. Teknoloji hızlı gelişme potansiyeline sahip bir pazar. Türkiye’de tüketiciler teknolojideki yenilikleri ve ürünleri çok yakından takip etmektedir.  Türkiye açısından baktığımızda da genç nüfusun bu sektöre ilgisinin oldukça yoğun olduğunu görüyoruz. Alışveriş merkezleri, farklı talep ve ihtiyaçlara cevap verebilen mağaza çeşitliliği ve sundukları sosyal imkânlarla fark yaratıyor.  Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi de, 5 bin kişilik “Festival Park” alanı, “Restoranlar Meydanı”, buluşma ve dinlenme için özel tasarlanan alanlar ve 200’e yakın mağaza ile bulunduğu bölgede önemli bir çekim alanı haline geldi. Akbatı AVYM’de yer alan Teknosa Exxtra mağazası da ziyaretçi sayısını artıran ve tüketiciler tarafından tercih edilen bir mağaza.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri