Teknosa 1 milyar TL ciroya ulaştı

01 Ağustos 2012 Çarşamba

Teknosa, yılın ilk yarısında 29 mağaza açarak 278 mağazaya, cirosunu geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 29 artırarak 1 milyar TL’ye ulaştı

teknosa-1-milyar-tl-ciroya-ulasti

Teknosa, büyümesini sürdürüyor. 2009 krizi sonrası hızlı bir toparlanma sürecine giren ve 2011 yılını rekor büyümeyle tamamlayan tüketici elektroniği ürünleri pazarı, açıklanan GfK verilerine göre bu yılın ilk beş ayında da yüzde 16’lık bir büyüme gerçekleştirdi. Teknosa da yılın ilk yarısında 29 mağaza açarak 278 mağazaya, cirosunu geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 29 artırarak 1 milyar TL’ye ulaştı.  Denetlenmiş finansal sonuçlara göre aynı dönemde faaliyet karı yüzde 26 artışla  42 milyon TL’ye, net kar ise yüzde 14 artışla 20 Milyon TL’ye ulaştı.

“Konsolidasyon kaçınılmaz”
Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, “Türkiye’nin 2012 yılı ilk yarısında perakende sektöründe büyüme hızında bir miktar yavaşlama gözlemliyoruz. Hükümetin yumuşak iniş politikası başarıyla uygulanıyor. Bu ortamda rekabet gücü olan şirketler diğerlerinden ayrışıyor” dedi. Dinçer, “Sektör yıllardır toplamda zarar ediyor. Artık yolun sonuna geldik. Önümüzdeki aylarda konsolidasyon kaçınılmaz. Biz de proaktif davranacağız ” diye ekledi.

Tüketici elektroniği sektöründeki olumlu büyümeye paralel olarak Teknosa’nın da büyümesini ve liderliğini sürdürdüğünü belirten Teknosa Genel Müdürü Mehmet T. Nane de büyümenin 2012 yılının ikinci yarısında da devam edeceğini öngördü. Yılın yine çift haneli büyümelerle kapatılacağını söyleyen Mehmet Nane, “Pazardaki büyümenin 3’üncü çeyrek itibarıyla daha da artarak devam etmesini bekliyoruz. Özellikle teknolojinin hızlı gelişimi ve yeni ürünlerin hayatımıza girmesi ile Türkiye’de pazarın 2012 yılında da dünya ortalamasının üzerinde büyümeye devam edeceğini tahmin ediyoruz” dedi. Yılsonu beklentilerinin mağaza sayısında 300, net satışlarda 2 bin 50 milyon TL – 2 bin 150 milyon TL aralığında, net karda ise 40 milyon TL – 44 milyon TL aralığında olduğunu açıklayan Nane, “Teknosa olarak yeni mağaza açmaya ve sektörden hızlı büyümeye devam edeceğiz” diye ekledi.

Teknosa’nın 2012 yılına yüzde 20’nin üzerinde ciro artışı ve 30 bin metrekare yeni satış alanı ekleme ve bunun paralelinde de bin kişilik istihdam hedefi ile başladığını anımsatan Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, sektörün ilk altı aylık sonuçlarını değerlendirerek, “Şu an ulaştığımız rakamlarımız da bu hedeflerimizi destekler nitelikte. GfK araştırma verileri de bu olumlu gidişatı destekliyor” diye konuştu.

“Sadık müşteri kavramına odaklandık”
Bu yıl Teknosa olarak sürdürülebilir kârlılık ve sadık müşteri kavramlarına odaklandıklarını ifade eden Mehmet Nane, sözlerine şöyle devam etti: “Biz 2012 yılını temkinli iyimserlik yılı olarak görüyoruz.  Hedeflerimizi uygulanabilir seviyelerde tüm riskleri analiz ederek belirliyoruz. 12 yıldır süren liderliğimizi ve bu süreçte belirlediğimiz hedefleri gerçek kılmayı, yarını bugünden bize gösteren planlamalarımıza borçluyuz. 2011 yılını da bu çerçevede hedeflerimizin üstünde bir performansla kapattık. 2012 yılında da bu tablonun artarak devam edeceğini ve hedeflerimizin bir adım ötesinde gerçekleşeceğini düşünüyoruz.”


Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri