Teknosa’nın hedefi 3 milyar TL

06 Kasım 2013 Çarşamba

Türkiye'nin elektronik perakende zinciri Teknosa'nın Genel Müdürü Necil Oyman, Teknosa'nın yıl sonu ciro hedefi 3 milyar TL olduğunu söyledi

teknosanin-hedefi-3-milyar-tl

Gelecek 10 yıl içinde Avrupa'nın üç büyük elektronik perakende şirketinden biri olmayı hedefleyen, Türkiye'nin en büyük elektronik perakende zinciri Teknosa'nın Genel Müdürü Necil Oyman, 2014 yılında sektörün yüzde 15-20 arasında beklenen büyümesinin üzerinde kalmayı planladıklarını söyledi.

Oyman, Teknosa'nın 3 milyar lira olan yılsonu ciro hedefini koruduklarını kaydetti. Sabancı Holding'in iştiraki Teknosa'nın Temmuz-Eylül dönemi sonuçlarının değerlendirildiği basın toplantısında konuşan Oyman, ilk sekiz ayda Türkiye tüketici elektroniği pazarının yüzde 21 büyüyerek 3.89 milyar dolara ulaştığına dikkat çekerek, “Pazarın 2014'te yüzde 15-20 büyümesi bekleniyor, Teknosa 2014'te sektör üzerinde büyümeyi, pazar payını artırmayı hedefliyor” dedi.

Teknosa organize elektronik perakende alanında Ağustos sonu itibariyle yüzde 38 paya sahip bulunuyor. Teknosa dün açıklanan bilançosuna göre yılın ilk dokuz ayındaki satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35,6 artışla 2.14 milyar liraya yükseltirken, net kârı yüzde 34,7 artışla 45 milyon liraya çıktı.

Şirketin yılsonu 3 milyar lira ciro hedefi geçen yıl 2.33 milyar lira olan satışların yüzde 29 artması anlamına geliyor. Yılsonuna kadar Teknosa'nın 65 milyon lira yatırım yapmayı hedeflediğini ifade eden Oyman, şu ana kadarki yatırım tutarının 44 milyon lira olduğunu belirtti.

Oyman, bu yıl 30 bin metrekare olan yeni mağaza büyüklüğü hedefini koruduklarını ifade ederek, "İlk dokuz ayda 22 bin 250 metrekare, 1 Kasım itibariyle 28 bin metrekare satış alanı ekledik" dedi. Şirket yılsonunda 200 bin metrekare satış alanına sahip olmayı hedefliyor.

Teknosa'nın cirosuna üçüncü büyük katkıyı internet satış kanalı Teknosa.com'un oluşturduğunu belirten Oyman, 2014'te internetin en çok satış yapılan kanal olmasını hedeflediklerini kaydetti.

Oyman, internet satışlarına ek olarak Teknosa'nın 2014 stratejik büyüme alanları arasında satış sonrası hizmetler ve işbirlikleri olduğunu da ifade etti.

Avrupa'nın en büyük elektronik satın alma tedarik şirketi Euronics ile geçen yıl işbirliği yaptıklarını hatırlatan Oyman, benzer işbirliklerini 2014'te başka şirketlerle yapabileceklerini belirterek, “Önümüzdeki yıl 200,000 metrekare satış alanını bulacağız. Bu Avrupa için de ciddi bir büyüklük” dedi.

Organik ve İnorganik büyüme
Teknosa'nın gelecek 10 yıl içinde Avrupa'nın üç büyük elektronik perakende şirketinden biri olma hedefine organik büyümenin yanı sıra Avrupa şirketleri arasındaki konsolidasyon yoluyla ortaya çıkan fırsatları değerlendirerek ulaşabileceklerini söyledi.

“Türkiye'nin çift basamaklı büyümeye devam etmesi halinde 2023 yılında organik büyümeyle Avrupa'nın üç büyük şirketinden biri olmak olası. Ayrıca Avrupa'da bu işi kolaylaştıracak konsolidasyon ile ortaya çıkan fırsatları değerlendirirsek, Avrupa'nın ilk üç perakendecisinden biri olacağız” dedi.

Satın alma fırsatlarını incelemeye devam ettiklerini belirten Oyman, “Biliyorsunuz HSBC ile mandate anlaşmamız var. Her türlü fırsatın peşinde koşuyoruz, fakat büyüme sağlamak için illa inorganik satınalma yapmamız gerekmiyor. Satın alınacak şirketin getireceği değer çok önemli. Bu değeri görürsek Teknosa fırsatı değerlendirir” dedi.

Türkiye pazarında elektronik perakende sektöründe oyuncu sayısının yüksek olduğunu belirten şirketin konsolidasyonu izlediğini ifade etti. Konsolidasyonu bizim veya başkasının yapmasından ziyade konsolidasyona önem veriyoruz. Çünkü her şekilde lidere yani Teknosa'ya yarayacaktır" dedi.

Büyümenin motoru sektör üzerinde satışlar, yeni mağazalar
Oyman, ilk dokuz ayda satışlarını yüzde 35,6, net kârını 34.7 artıran şirketin kurulu mağazalarda ziyaretçi sayısındaki artış ve yeni açılan mağazalardan kaynaklandığını ifade etti.

Reuters'ın sorularını yanıtlayan Oyman, “İlk 9 ayda ciroda yüzde 36 büyüme yakaladık. Büyümenin 15 puan civarındaki bölümü yeni açılan mağazalardan geldi” dedi.

Geçen yıl işletmede olan mağazalardan da yüzde 20'lik büyüme sağladıklarını da ifade eden Oyman, “Bu oran sektörde yüzde 10'lar seviyesinde olduğu zaman sevindirici bir rakamdır. Artan ziyaretçi sayısını iyi değerlendirdik” dedi.

Teknosa üçüncü çeyrekte 21.36 milyon lira ile net kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 artırdı. Üçüncü çeyrek satışları ise yüzde 34 artışla 786,2 milyon lira oldu.

Teknosa hisseleri ilk seansı yüzde 1.49 kayıpla 13.25 liradan kapattı.

Kaynak: Dünya


Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri