Tekstil devinin sahibi yaşamını yitirdi

16 Ağustos 2013 Cuma

Zara'nın patronu ve kurucusu Rosalia Mera hayatını kaybetti. Kurduğu Inditex firmasını 21 milyar ciroya ulaştıran Mera kızıyla tatildeyken beyin kanamasından öldü

tekstil-devinin-sahibi-yasamini-yitirdi

Dünyanın en büyük hazır giyim perakende firmalarından Zara'nın patronu Rosalia Mera 69 yaşında hayatını kaybetti. İspanyol El Pais gazetesinin haberine göre Rosalia Mera'nın kızıyla Minorka adasında tatildeyken beyin kanaması geçirdiği açıklandı. Rosalia Mera kişisel servetiyle de İspanya'nın en zengin kadını unvanını taşıyordu.

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre Mera'nın serveti 5.5 milyar doları buluyor. Mera'nın kişisel olarak Inditex şirketinde yüzde 7'ye yakın hissesi bulunuyordu. Mera Inditex dışında biyoteknoloji, medya ve emlak işlerine de girmişti.

Kariyerine terzi olarak başlamıştı
Kariyerine terzi olarak başlayan Rosalia, daha sonrasında İspanya'nın en zengin iş kadını unvanını kazandı. Eşi Amancio Ortega ile 1972 yılında kurduğu İnditex şirketinin ikinci büyük hissedarı olan Rosalia'nın serveti Forbes ekonomi dergisine göre 4,7 milyar euro.

Rosalia Mera son röportajında, kendi ayakları üstünde duran bir işkadını yerine İspanya'nın moda imparatorunun eski eşi olarak görülmekten çok rahatsız olduğunu dile getirmişti. İspanya'nın en zengin ve dünyanın üçüncü zengin işadamı Amancio Ortega'nın 43 milyar euro servete sahip olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri