Tekzen’den güneş enerjisi yatırımı

16 Ocak 2013 Çarşamba

45 ilde, 90 mağazası ile müşterilerine hizmet veren Tekzen, Aydın mağazasının çatısına 200 kilovatlık bir güneş enerjisi sistemini kurmaya hazırlanıyor. Tekzen, böylelikle bir yıllık elektrik tüketiminin tamamını güneşten sağlayacak. Yaz aylarında üretilecek fazla elektriği de lisansız elektrik üretimi yönetmeliği kapsamında, bölgedeki dağıtım şirketlerine satacak

tekzenden-gunes-enerjisi-yatirimi

Ülkemizin en çok güneş alan bölgelerinden Ege’nin güneşini enerjiye çevirmenin öneminin altını çizen Tekzen Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, “Tekzen Aydın mağazamızdaki pilot uygulamadan sonra güney bölgelerindeki diğer mağazalarımızda ve önümüzdeki aylarda, Manavgat ve Fethiye’de açacağımız mağazalarımızda da bu sisteme geçmeyi hedefliyoruz. Dünyada fiyatı kilovat başı, bin 500 dolara kadar düşen, bu bedava enerji kaynağına sektörden ve halktan ilgi büyük. Tekzen, bu yatırımıyla bugünkü elektrik fiyatları bazında, 8 yılda amorti etmeyi planlıyor. Böyle bir uygulama, bölge ekonomisini de canlandıracaktır. Ayrıca elde edilen elektrik, yeni projeler üretilmesine de destek olacaktır” dedi.

Gigin bu yıl ayrıca Tekzen’in Kurumsal Satış Bölümü tarafından otel, üniversite, okul, kampuslar, askeri tesisler, siteler, park yerleri, hastaneler ve benzeri yerler için de yatırımları olacağını sözlerine ekledi.

Öte yandan, Türkiye’de ilk defa uygulanacak finansal yöntemle Tekzen, kuracağı sistem bedelini elektrik parası öder gibi taksitle ancak şu andaki mevcut tarifeden daha ucuz bir fiyatla ödeyecek ve belli bir süre sonra sistemin sahibi olacak.

Enerji güncel bir sorun
Dünya Enerji Forum’unun tahminlerine göre; fosil enerji kaynaklı petrol, kömür ve doğalgaz rezervlerinin günümüz şekliyle tüketilmesi halinde önümüzdeki yüzyıl içerisinde bu yakıtlar tükenmiş olacak. Dünyada sürekli artan enerji talebi ve buna paralel olarak mevcut enerji kaynaklarının hızla tüketimi dünya ülkelerini yeni enerji kaynakları arayışına zorladı.

Enerji talebinin karşılanmasında meydana gelen sorunlar ve aşırı fosil yakıt tüketimine bağlı olarak küresel ısınmanın etkilerini belirginleştirmesi, enerjinin güncel bir sorun olmasına ve dünyanın ana gündem maddesi haline gelmesine neden oldu. Bu kapsamda bugüne kadar gerçekleştirdiği proje ve çalışmalarında, çevre ve doğayla hemhal olan, ayrıca TEMA, ENAT ve ÇEDBİK gibi kurum-vakıfların yönetiminde desteği-imzası bulunan yapı market devi Tekzen, bu güneş atağıyla da farkındalığını ortaya koymanın mutluluğunu yaşıyor. 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri