Tesco - Booker birleşmesi engellenebilir!

06 Ekim 2017 Cuma

İngiltere’nin en büyük toptancı işletmelerinin liderleri, İngiltere’nin Rekabet ve Market Kurumu’na (Competition and Markets Authority / CMA), olası bir 3.7 milyar pound’luk Tesco-Booker birleşmesini önlemesi için baskı yapıyor

tesco---booker-birlesmesi-engellenebilir

Çeviri: Deniz Emiroğulları

 

İngiltere’nin en büyük 7 toptancısı, Spar, Bestway, Bidfood, Landmark, Confex, Sugro ve ülkenin en büyük satın alma grubu Wholesale Services, olası bir Tesco-Booker birleşmesini “bağımsız perakendenin hayatta kalması için bir tehdit” olarak görüyor. Bu haber, Tesco CEO’su Dave Lewis’in yarı yıllık sonuçları açıklayıp, birleşmenin yolda olduğundan emin olduktan sonra geldi.

 

Ancak, İngiltere’nin ucuz ürünlü market pazarının yüzde 60’ını oluşturan bu 7 işletme Lewis’w katılmamakla birlikte bu anlaşmanın rekabeti artıracağını iddiasını da reddetti. Ayrıca, bu 7 işletme lideri bu anlaşmanın müşteri çıkarlarını koruyacağını da düşünmediklerini bildirdi.

 

Bu gelişmeden sonra CMA, birleşmeyi soruşturma aşamasında ve geçici sonuçları bu ayın sonuna kadar açıklaması bekleniyor.

 

Bu haber, Elias Hahshan’ın www.retailgazette.co.uk’taki 06.10.2017 tarihli haberinden alıntıdır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri