Tesco, Asya’daki en büyük birleşmeye imza attı

08 Eylül 2015 Salı

Tesco, Güney Kore'de bulunan operasyonu Homeplus'ı 6.1 milyar dolara sattı

tesco-asyadaki-en-buyuk-birlesmeye-imza-atti

İngiltere'nin en büyük perakende zinciri Tesco, Güney Kore'de bulunan operasyonu Homeplus'ı 6.1 milyar dolara MBK Partners liderliğindeki bir yatırımcı grubuna sattı. Söz konusu anlaşma bu yıl Asya'daki en büyük birleşme satın alma işlemi olarak kayıtlara geçti.

Yatırımcı grubu içinde Kanada Pension Plan Investment Board, Public Sector Pension Investment Board ve Temasek Holdings var. Bu satış, Tesco'nun CEO'su Dave Lewis'in mali sıkıntılar yaşayan şirketi canlandırmak adımlarının sonuncusu olarak kabul ediliyor.

Bilançosundaki borç dengesini azaltmayı amaçlayan şirket bir süre önce varlık satışını gündeme almıştı. Satışla birlikte şirketin toplam borç yükü 21.7 milyar sterlinden 17.5 milyar sterline gerileyecek.

2003'te Kipa'yı satın alarak türkiye'ye giren Tesco, istediği pazar payını elde etme konusunda başarılı olamamıştı. Bazı mağazalarını satma kararı alan şirket, karlılık konusuna odaklandığını açıklamıştı.


Bu haber Bloomberg’in haber sitesinde yer alan 07.09.2015 tarihinde yer alan haberden alıntıdır.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri