Tesco Kipa, Uyum'a talip oldu

07 Kasım 2012 Çarşamba

Perakendede yeni bir satın alma daha gündemde. Uzun zamandan beri perakende piyasasında 'imzalar atıldı, satış işlemi bitti' diye bilinen, ancak iki tarafın da reddettiği Tesco Kipa'nın Uyum Gıda'yı satın aldığı haberleri, borsaya yapılan açıklamayla netlik kazandı

tesco-kipa-uyuma-talip-oldu

İngiliz süpermarket zinciri Tesco’nun Türkiye’deki iştiraki Tesco Kipa, gıda perakendecisi Uyum Gıda’nın çoğunluk hissesini satın almak için ön görüşmelere başladı. Şirket açıklamayı Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptı. Açıklamanın ardından Uyum Gıda hisseleri günü yüzde 6.23 artışla 3.41 liradan tamamladı.

Tesco, Türkiye pazarına 2003 yılında Kipa’yı satın alarak girmişti. Türkiye’deki toplam mağaza sayısı 174 olan Tesco Kipa, 2013 yılına kadar 70 mağaza daha açmak istediğini duyurmuştu. İstanbul ve çevresinde 11 mağazası bulunan firma bu sayıyı artırmayı hedefliyordu ancak yer bulmakta zorlanıyordu. 2011’de hisselerinin yüzde 30’u halka arz edilen Uyum Gıda’nın ise 55’in üzerinde mağazası bulunuyor.

Ön görüşme başladı
Tesco Kipa’dan KAP’a yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Merkezi, Adnan Kahveci Mahallesi Yavuz Sultan Selim Bulvarı No:23 Kat 4 Beylikdüzü / İstanbul adresinde bulunan, Uyum Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (Uyum Gıda) çoğunluk hisselerine sahip hissedarlar ile hisselerin, şirketimize satış yoluyla devir edilmesine yönelik ön görüşmelere başlanmıştır. Söz konusu durumun anlaşmayla sonuçlanıp sonuçlanmadığına yönelik gelişmeler kamuya duyurulacaktır.”

Kaynak: HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri