Tesco rotayı Migros'a çevirdi

10 Aralık 2012 Pazartesi

Uyum ile yaptığı görüşmelerden sonuç alamayan İngiliz devi Tesco rotayı Migros’a çevirdi

tesco-rotayi-migrosa-cevirdi

Türkiye pazarına Kipa’yı satın alarak giren ve İMKB’de Tesco Kipa ismiyle işlem gören şirketin geçen hafta aldığı bir karar, hem kendi hisselerini hem de Migros’u hareketlendirdi. Tesco Kipa, kayıtlı sermaye tavanını 12 kat arttırarak 200 milyon liradan 2.5 milyar liraya yükseltme kararı aldı.

Ödenmiş sermayesi 174.7 milyon lira olan şirketin kayıtlı sermaye tavanını bu derece yükseltmesi, büyük bir satın almanın habercisi olarak yorumlandı. Tesco Kipa’nın bu kararı almasının da etkisiyle Migros hisseleri 3 günde yüzde 14 yükseldi.

Tesco Kipa hisseleri ise 2 günde yüzde 6,5’e yakın değer kazandı. Kayıtlı sermaye tavanının artırılması şirket yönetim kuruluna, bu tavanı aşmamak kaydıyla sermayeyi yükseltme ve hızlı hareket edebilme imkânı sağlıyor.

26 Ağustos 2012 tarihi itibarıyla Tesco Kipa Türkiye’de toplam 384 bin 241 metrekarelik alanda faaliyet gösteriyor. Koç Grubu’nun 2008’de Moonlight’a sattığı Migros ise kasım sonu itibarıyla 887 mağazada faaliyet gösteriyor.

Migros’un 9 aylık cirosu 4.8 milyar TL, Tesco Kipa’nın 6 aylık cirosu ise 1.1 milyar TL seviyesinde bulunuyor. Migros 2011’de 5.7 milyar TL ciro elde etmişti.

Kaynak: Oktay Özdabakoğlu / RadikalGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri