Tesco’dan Türkiye operasyonu için ‘Çin’ modeli

12 Ağustos 2013 Pazartesi

İngiliz perakende devi Tesco’nun, Türkiye operasyonunu canlandırabilmek amacıyla “Çin modeli”ni uygulamayı düşündüğü belirtiliyor

tescodan-turkiye-operasyonu-icin-cin-modeli

2003 yılında Kipa’yı satın alarak Türkiye pazarına giren, ancak son yıllarda bu operasyonu karlı bir hale getirmeyi başaramayan Tesco’nun, Çin’de kendisine başarı getiren taktiği uygulayacağı belirtiliyor. Geçen yıl Çinli ortağıyla bu ülkede operasyona başlayan ve çok kısa sürede 131 hipermarkete ulaşan Tesco, bu sayıyı ikiye katlamayı ve yaklaşık 20’lik paya ulaşmayı hedeflediğini açıklamıştı.

Bloomberg’in haberine göre Türkiye’de 191 Kipa hipermarketi bulunan, ancak fiyatlandırma ve promosyon konusundaki hataları nedeniyle pazar payını yüzde 2’lerin üzerine çıkaramayan Tesco, geçen yıl 60 milyon lira zarar etmişti. Bu yılın ilk çeyreğinde 10 uluslararası girişiminden 8’inde satışların düştüğünü açıklamıştı.

Ortaklık çözüm olabilir
Çin’deki başarılı ortaklık ve iş modelinin, Türkiye’deki operasyonun sağlığı için de yararlı olabileceğini belirten analistler, bu konuda yerel ortak bulunmasının da bir hareket kazandırabileceğine dikkat çekiyorlar. Londra’da bulunan Planet Retail analisti David Gray, “Düşük pazar payına sahip operasyonların geliştirilmesi için yerel ortak bulunması her zaman iyi bir fikir olabilir” ifadesini kullandı.

Kaynak: MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri