Tetra Pak’tan Türkiye’ye 25 milyon euro’luk yatırım

05 Ekim 2012 Cuma

Tetra Pak Türkiye Pazarlama Direktörü Verda Telyaz, bu yıl İzmir’de bulunan fabrikalarına yaklaşık 25 milyon euro’luk ek yatırım gerçekleştirdiklerini kaydetti

tetra-paktan-turkiyeye-25-milyon-euroluk-yatirim

Dünyanın önde gelen gıda işleme ve ambalajlama çözümleri sunan firmalarından Tetra Pak, 1972 yılından beri Türkiye’deki faaliyetlerini sürdürüyor. 40’ıncı yıllarını kutladıkları bu yıla kadar sadece gıda işleme ve ambalajlama çözümleri alanında değil ambalajlı süt ve meyve suyu sektörlerinin de gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla artan yatırımlar gerçekleştirdiklerine işaret eden Tetra Pak Türkiye Pazarlama Direktörü Verda Telyaz, bu yıl İzmir’de bulunan fabrikalarına yaklaşık 25 milyon euro’luk ek yatırım gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Yeni laminasyon baskı makinesi yatırımlarıyla üretimlerinin yüzde 20 artacağını dile getiren Telyaz, “Türkiye’deki ürün yelpazemizi genişleten bu ek yatırımla daha önce ithal edilen Tetra Gemina Aseptic, Tetra Prisma Aseptic ve Tetra Brik Aseptic ile uyumlu Helicap 23 ve 27 kapak çeşitlerini İzmir’de üretebileceğiz ve bu ürünlerin bir ay kadar süren tedarik süresini yedi güne indireceğiz. Laminatör yatırımımız dışında da müşterilerimizin değişen ve gelişen ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yatırımlarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Gıda işleme ve paketleme çözümleri üreticisi olarak, 2011 yılında Tetra Pak’ın küresel net satışlarını yüzde 5 artırarak tüm dünyadaki faaliyetleri sonrasında 10.36 milyar euro’luk satış gerçekleştirdiğini söyleyen Telyaz, “Tetra Pak Türkiye olarak 2011 yılında toplam 3 milyon 194 bin adet paket üretim gerçekleştirdik. Bunun 1 milyon 552 bin 136 adedi süt ambalajı iken 1 milyon 310 bin 17 adedi de meyve suyu ambalajı olarak üretildi. İzmir fabrikasında üretilen karton ambalajların çok önemli bir kısmı yurt içi piyasaya sunuluyor. Üretimin küçük bir bölümü ise İran, Azerbaycan, Gürcistan, Libya, Mısır, Hırvatistan ve Ermenistan’a ihraç ediliyor” dedi.

Tetra Pak’ın dünyada 11 bölgede örgütlendiğine değinen Telyaz, Tetra Pak Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgenin Büyük Ortadoğu bölgesi olarak adlandırıldığını ve Pakistan, İran, Lübnan, Suriye, tüm Arap Yarımadası, Mısır, Libya, Cezayir, Tunus ve Fas’ı kapsadığını ifade etti. Tetra Pak Türkiye’nin bu ülkelerin merkezi konumunda bulunduğunun altını çizen Telyaz, “Tetra Pak Türkiye, bu ülkeler arasında gerek iş süreçleri, gerekse çevre ve geri dönüşüm açısından ön sırada yer almaktadır. Bu nedenle de bölge içindeki diğer ülkelere bu konularda destek vermektedir” şeklinde konuştu.

11 ar-ge tesisi faaliyette
Tetra Pak’ın 170'i aşkın ülkede 22 bine yakın çalışanı ile faaliyet gösterdiğini belirten Verda Telyaz, müşteri ve tedarikçileriyle yakın çalışarak, tüm dünyada 100 milyonlarca insanın günlük gereksinimlerini karşılayan güvenli, yenilikçi ve çevreci ürünler sağladığını aktardı. Tetra Pak’ın dünyada faaliyet halinde olan 15 teknik eğitim merkezi, 42 teknik servis merkezi ve 11 Ar-Ge tesisi bulunduğunu anlatan Telyaz, şunları söyledi:

“2011 yılının son çeyreğinde Çin’in Shanghai kentinde Tetra Pak Ürün Geliştirme Merkezi (ÜGM) açıldı. Merkez, yerel süt ve içecek üretim şirketlerine gıda işleme ve paketleme konularında ekipman sağlıyor. Ayrıca yüksek kaliteli ürün geliştirme faaliyetleri de hızlı ve verimli şekilde yürütülüyor. Tetra Pak Çin Teknoloji Geliştirme ve Üretim Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren ÜGM, şirket müşterilerinin Çin’de meyve suyu ve süt ürünleri pazarının sürekli çeşitlenen ihtiyaçlarına cevap veriyor. Sıvı gıda işlemleri için gelişmiş işleme ekipmanlarıyla donatılmış olan ÜGM müşterilere, formülden süt ve içecek testlerine ve bitmiş ürünlerin kutulara doldurulmasına kadar baştan sona gıda işleme sistemleri sunuyor.

Ayrıca ürün ve teknoloji geliştirme, ürün formülasyonları, konsept geliştirme, ürün işleme teknolojisi, ekipman optimizasyonu, ürün paketlemede yenilikçilik, ürün tüketim araştırmaları ve pazar değerlendirmelerini içeren çok geniş bir yelpazede hizmetler de bu merkez üzerinden verilecek.”

Türkiye pazarının dinamik yapısı dikkat çekiyor
Dünyada değişen tüketici ihtiyaçları ve artan çevresel hassasiyetlerin şirketleri yenilikçi ürünler geliştirmede zorunlu kıldığına değinen Verda Telyaz, şirket olarak birçok ilke imza attıklarını söyledi. Ar-Ge tesislerinde teknik olarak geliştirilen ve saha çalışmaları tamamlanan yeni ürünlerin Türkiye’de de uygulandığını kaydeden Telyaz, genç nüfusu ve ekonomik performansı ile dikkat çeken Türkiye pazarının dinamik yapısının, firmanın yenilikçi ürünleri Türkiye’ye getirmesini mecbur kıldığını dile getirdi.

“Dünya nüfusundaki ve ambalajlı ürün tüketimindeki artışın yanı sıra çevre konusundaki hassasiyetlerin yükselmesiyle gündeme gelen çevre dostu ambalajlar konusunda Tetra Pak Ar-Ge birimi güçlü laboratuvar altyapısı ve insan gücüyle, bu trendlere uygun ürünler geliştirebilmek için yoğun çalışmalar yürütüyor” diyen Telyaz, şöyle devam etti:

“Alanında birçok yeniliğe öncülük eden Tetra Pak, çevre dostu ambalajlama, ürün ve çözümlerinde karbon ayak izini azaltmak için gelişmiş programlar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Yeni jenerasyon ambalajlar konusunda da sektöründe liderliği hedefleyen Tetra Pak, bu ürünlerin teknik çalışmalarını tamamladı. Tetra Pak, yeni jenerasyon ürünlerinin saha çalışmalarına ise 2012 yılında başladı. Yenilenebilir içeriği artırmak için Ar-Ge çalışmaları devam etmektedir, bu ürünlerin 2014 yılında piyasaya sunulması planlanıyor.”

Kaynak: KobidenGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri