TGSD’den yaz saati uygulamasına itiraz geldi

28 Eylül 2016 Çarşamba

Yaz saati uygulamasını kalıcı hale getirme kararının ticaretin büyük bölümünü AB ülkeleri ile yapan sanayici ve ihracatçıda yarattığı endişe büyüyor. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü için Avrupa’nın kritik öneme sahip olduğunu bildirdi

tgsdden-yaz-saati-uygulamasina-itiraz-geldi

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün toplam ihracatının yüzde 75’e yakın bölümünü AB ülkelerine yaptığını hatırlatan Şeref Fayat: “Uygulama kalıcı hale getirilirse saat farkı İngiltere ile 3’e, Almanya, Fransa ve İspanya gibi ülkelerle 2’ye çıkacak. Avrupalı müşteri günde 2-3 saat karşısında muhatap bulamayacak.  Oysa biz Avrupa’nın üçüncü hazır giyim tedarikçisiyiz ve her an müşterimize cevap vermek durumundayız.” dedi.


Avrupa’dan uzaklaşmak sektöre olumsuz yansıyacaktır
Avrupa’yla arada oluşacak saat farkının olumsuzluklara sebep olacağını belirten Fayat, şunları söyledi: “En büyük pazarlarımızdan Almanya ve İspanya gibi ülkelerle aramızda 1, İngiltere ile 2 saat fark var. Uygulama kalıcı hale getirilirse saat farkı İngiltere ile 3’e, Almanya, Fransa ve İspanya gibi ülkelerle 2’ye çıkacak. Avrupalı müşteri günde 2-3 saat karşısında muhatap bulamayacak.  Oysa biz Avrupa’nın üçüncü hazır giyim tedarikçisiyiz ve her an müşterimize cevap vermek durumundayız.  Müşteriye zamanında cevap vermek için mesai saatlerini uzatmak durumunda kalacağız; bu da maliyetler üzerine ek bir yükü beraberinde getirecek. Özetle söylemek gerekirse Avrupa’dan uzaklaşmanın sektörümüze birden çok olumsuz yansımaları olacak. Avrupa pazarından yeniden yükselişe geçtiğimiz bir dönemde alınan karara TGSD olarak itiraz ediyoruz.”


Hazır giyim ve konfeksiyon ihracatıyla Türkiye ekonomisine her yıl 14-15 milyar dolar net döviz girdisi sağlandığını vurgulayan Fayat,  sektörün zarar görmemesi için kararın gözden geçirilmesini beklediklerini sözlerine ekledi.



Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri