Toptancıların yasaktan haberi yok

15 Ocak 2013 Salı

Bakkallar, yumurta satan işletmelere getirilen 'soğuk hava dolabı' bulundurma zorunluluğu ile boğuşurken toptancının yasadan haberi bile yok

toptancilarin-yasaktan-haberi-yok

Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında 2013’te soğuk hava deposu olmayan bakkal ve marketlerin yumurta satması yasaklandı. Yasadan sadece bakkal ve marketler etkilenmedi. Tarım Bakanlığı’nın açıklamasına göre üreticiden toptancıya kadar yumurta satan herkesin soğuk hava dolabı bulundurması gerekiyor. Ancak ne üreticinin ne de toptancının zorunluluktan haberi var.

Yumurta toptancıları eskiden olduğu gibi mağaza içerisine koli koli yumurtaları dizmeye devam ediyor. Soğuk hava dolabı bulundurma zorunluluğundan haberleri olmadığını belirten toptancılar, kendilerini şu ifadelerle savunuyor: “Soğuk hava deposu bulundurma konusunda bizi kimse bilgilendirmedi. Toptancılar bakkal ya da marketler gibi az yumurta almıyor. Yumurta geldiği zaman bir kamyon geliyor. Bu yumurtaları hangi dolaba sığdırabiliriz bilmiyoruz.”

AB uyum yasaları kapsamında yumurtanın satılmasına ilişkin yapılan düzenlemenin yanlış olduğunu söyleyen İstanbul Bakkallar Odası (İSTBAKO) Başkanı İsmail Keskin, “Eğer bir kural koyulduysa herkese uygulanmalı. Bakkallara soğuk hava dolabı zorunluluğu getiriliyor. Ancak toptancılar denetlenmiyor. Uymaya çalıştığımız Avrupa’da bile yumurtalar raflarda satılıyor” diyor.

“Vatandaş Alo 174’e şikâyet etsin”
Tarım Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da yumurta satışı yapan üreticiden toptancıya, bakkallara kadar sektörde iş yapan tüm kurumların soğuk hava deposu bulundurma zorunluluğuna vurgu yapılıyor. Bakanlık yetkilisi “Bu konuda vatandaşın desteğine ihtiyacımız var. Yumurtayı soğuk hava dolabı dışında satan yerleri ‘Alo 174’ hattını arayarak şikâyet etsinler” diyor.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Sungur ise toptancılar için yumurta depolamada soğuk hava deposu zorunluluğu şartı aranmadığını iddia ediyor. Sungur, düzenlemeye göre toptancılar için aranan tek şartın yumurtaları 5 ile 12 derece arasında sıcaklıklarda saklama zorunluluğu olduğunu söyledi.

Türkiye ’de yumurta üretimi (milyar adet)
2010: 11,8
2011: 12.9
2012/10 AY: 13.5

Kaynak: Burak Coşan / RadikalGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri