Tüketici güveni azaldı

06 Mayıs 2014 Salı

Nielsen Türkiye Tüketici Güven Endeksi’ne göre, 2014’ün ilk çeyreğinde endeks 6,48 puan azalarak 80,66’ya düştü. Yanıtlayanların yüzde 79’u bir durgunluk dönemi içinde olduklarını belirtti. Yüzde 76’sı ev harcamalarından tasarruf sağlamak amacıyla harcama alışkanlıklarını değiştiriyor

tuketici-guveni-azaldi

Tüketicilerin ne izlediklerini ve ne satın aldıklarını takip etmek üzere önde gelen küresel bilgi ve içgörü sağlayıcılarından biri olan Nielsen’ın global tüketici güveni bulgularına göre, Türk tüketicisinin güveni, 2013’ün dördüncü çeyreği ile karşılaştırıldığında, 2014’ün birinci çeyreğinde 6,48 puan azalarak 80,66’ya düştü. Türkiye 2013’ün dördüncü çeyreği ile karşılaştırıldığında üç ay içinde en fazla düşüş kaydeden ülkelerden biri. Türkiye ile birlikte, Ukrayna (-7), Arjantin (-6), Avustralya (-6) ve Malezya (-6) 2014’ün ilk çeyreğinde azalan tüketici güven endeks puanına sahip ülkeler oldu.

Global tüketici güveni 2014’ün birinci çeyreğinde 96 endeks puanı ile durgunluk öncesi seviyelere döndü. Nielsen’in tüketici güveni bulgularına göre, bu puan 2007’nin ilk çeyreğinden bu yana kaydedilen en yüksek puan. 2009’un birinci çeyreğinde 77 ile en düşük puanını kaydetmiş olan global endeks, 2013’ün son çeyreğine göre iki puanlık ve bir sene öncesine, yani 2013’ün birinci çeyreğine göre, üç puanlık bir artışı yansıtıyor.

Dünyanın en büyük altı ekonomisinden beşi tüketici güveninde artış gösterdi. Artış seviyesine göre sıralamada genel güven Fransa’da (59) sekiz puan, ABD (100) altı puan, Almanya’da (99) dört puan, İngiltere’de (87) üç puan, Japonya’da (81) bir puan artış kaydederken Çin’de (111) aynı seviyede kaldı. Tüketici güveni, Japonya ve Almanya’da 2005’ten bu yana en yüksek seviyelerinde.

Bölgesel tüketici güveni 106 endeks puanı ile Asya-Pasifik’te en yüksek seviyedeydi. Bu puan bir önceki çeyreğe (2013’ün dördüncü çeyreğine) göre bir puanlık ve bir yıl öncesine (2013’ün birinci çeyreğine) göre üç puanlık bir artış. Kuzey Amerika beş endeks puanı ile en büyük çeyreklik artışı raporlayarak 100’lük iyimserlik referans seviyesine ulaştı. Bu, 2007’den bu yana kaydedilen en yüksek seviye. 2013’ün dördüncü çeyreği ile karşılaştırıldığında, Orta Doğu/Afrika bölgesi dört endeks puanı artış ile 94’e, Avrupa iki endeks puanı artış ile 75’e yükseldi. Latin Amerika bir endeks puanı düşüş ile 93’e inerek tüketici güveninde azalma bildiren tek bölge oldu.

2005 yılında başlatılan Nielsen Global Tüketici Güveni ve Harcama Niyeti Araştırması, 60 ülkede internet erişimi olan 30 binin üzerinde katılımcının tüketici güvenini, başlıca kaygılarını ve harcama niyetlerini takip ediyor. 100’lük referans çizgisinin üstündeki ve altındaki tüketici güven seviyeleri, iyimserlik ve kötümserlik derecelerini gösteriyor. Araştırmanın 17 Şubat – 7 Mart günleri arasında yürütülen son ayağında tüketici güveni, Nielsen tarafından ölçümlenen pazarların yüzde 60’ında artış gösterdi. Bu artış bir önceki çeyrekte (2013’ün dördüncü çeyreğinde) ülkelerin yüzde 43’ünde gözlemlenmişti.

Endonezya (124) art arda beşinci çeyrekte en yüksek tüketici güven endeksini (124) bildirdi. Hırvatistan ve İtalya bir önceki çeyreğe göre birer puan artış kaydederek 45 puan ile en düşük tüketici güven endekslerini bildirdiler. Mısır (87) ve İsviçre (104), sırasıyla 11 ve 10 puanlık yükselmeyle çeyrekten çeyreğe en büyük artışları kaydettiler. Ukrayna (56) yedi puanlık bir azalmayla çeyreğin en büyük endeks düşüşünü bildirdi.

Türkiye’de tüketici güven endeksi Q4 2013’e kıyasla 6.48 puanlık bir düşüş göstererek 2013 Q2 güven endeksi seviyesine geriledi. Önümüzdeki altı ay için en büyük kaygı, 2014’ün birinci çeyreğinde yüzde 16’dan yüzde 21’e artış göstererek ekonomi konusunda kaydedilirken bunu bir önceki dalganın iki katı düzeyinde siyasi istikrar takip etti (2014’ün ilk çeyreğinde yüzde 7’den yüzde 16’ya yükseldi).

Cinsiyetler arası farka bakıldığında, erkeklerin kadınlara kıyasla anlamlı olarak daha yüksek oranda güven sergiledikleri gözleniyor. Tüketici güven endeksini oluşturan üç faktör olan ‘iş imkanları’, ‘bireyin finansal koşulları’ ve ‘satın alma’ incelendiğinde, bu etmenlerin hepsinde bir önceki çeyreğe göre büyük bir düşüş yaşandı. Bir önceki çeyrek ile karşılaştırıldığına ‘Bireyin finansal koşulları’ ile ‘satın alma’da sekizer ve ‘iş imkanları’nda iki puanlık düşüş gözlemlendi. Erkeklerle karşılaştırıldığında, kadınlarda global güven endeksinin bu üç etmenin her biri bakımından önümüzdeki 12 ayın daha iyi olacağına dair inancın daha az olduğu görüldü.

Durgunluk hissiyatı devam ediyor
Global katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 55) ilk çeyrekte durgunluğun etkilerini hissettiklerini söyledi ancak bu hissiyat bir önceki yüzde 57 oranına göre bir iyileşme olarak kaydedildi. Bölgesel olarak durgunluk hissiyatı, yedi puan düşüşle yüzde 61’e gerileyerek en fazla Kuzey Amerika’da iyileşme gösterdi. Bu durgunluğun başlangıcından (2007) bu yana en düşük seviye.

Nielsen tarafından ölçümlenen pazarların üçte ikisinden fazlası (yüzde 68) 2013’ün dördüncü çeyreği ile kıyaslandığında durgunluk hissiyatında iyileşme bildirdi. En çarpıcı iyileşmeler Birleşik Arap Emirlikleri’nde (-11 yüzde puanı), İsviçre’de (-11yp) ve Peru’da (-10yp) görüldü. Durgunluk hissiyatı ayrıca Meksika, Vietnam, Romanya ve Yeni Zelanda’da dokuzar ve ABD ve Hollanda’da sekizer puanlık iyileşme gösterdi.

Türk tüketicileri harcama kesintilerini artırdı
Durgunluk döneminde olduğunu belirten Türk tüketicilerinin oranı 2014’ün birinci çeyreğinde yüzde 68’den yüzde 79’a yükseldi. Türk tüketicileri, 2013’ün dördüncü çeyreğine kıyasla harcamalarından kısmaya artan biçimde devam etti. Bir önceki sene ile karşılaştırıldığında Türk katılımcıların yüzde 76’sı ev harcamalarından para tasarrufu yapmak amacıyla harcama alışkanlıklarını değiştirdi. Bu oran 2013’ün dördüncü çeyreğinde yüzde 65 idi.

Nielsen Tüketici Güven Endeksi: Türkiye
Katılımcıların yüzde 57’si yeni giysilere daha az para harcadıklarını belirtirken yüzde 56’sı ev harcamalarını durdurduğunu ve yüzde 50’si gaz ve elektrikten tasarruf sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Alınan diğer önemli önlemler arasında daha ucuz market markalarına geçiş (yüzde 44) ve majör ev gereçlerinin yenilenmesini erteleme (yüzde 39) bulunuyor. Katılımcıların yüzde 29’u gaz ve elektrik tasarrufuna, yüzde 23’ü ev dışı eğlencede kısıntıya ve yüzde 19’u yeni giysilere daha az harcamaya devam edeceklerini söyledi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri