Tüketici güveni düşüşte

26 Aralık 2013 Perşembe

Tüketici Güven Endeksi, aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 3,3 oranında azaldı

tuketici-guveni-dususte

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi 2013 Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 3,3 oranında azaldı; kasım ayında 77,5 olan endeks aralık ayında 75 değerine düştü.

Beklenti yüzde 5 düştü
Kasım ayında 107,3 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 5 oranında azalarak, aralık ayında 101,9 değerine düştü. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını göstermektedir.

İşsiz sayısı beklentisinde yüzde 4,8 gerileme
Kasım ayında 85,9 olan gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 4,8 oranında azalarak, aralık ayında 81,8 değerine düştü. Bu düşüş, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

Hanenin maddi durum beklentisi yüzde 0,5 düştü
Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,5 oranında azaldı. Kasım ayında 92,9 olan endeks değeri aralık ayında 92,4 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali azaldı
Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,3 oranında azaldı. Kasım ayında 23,9 olan endeks, aralık ayında 23,8 değerine düştü. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.

Kaynak: DünyaGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri