Tüketiciler hangi markaları başarılı buluyor?

01 Şubat 2013 Cuma

Hitay Yatırım Holding firmalarından Türkiye’nin en büyük online araştırma şirketi DORinsight tarafından “2012 yılı Tüketici Değerlendirmeleri Araştırması” gerçekleştirildi

tuketiciler-hangi-markalari-basarili-buluyor

6-12 Aralık 2012 tarihleri arasında online olarak yapılan araştırma 75 ilden yüzde 50’si kadın, yüzde 50’si erkek 1639 tüketicinin katılımı ile gerçekleştirildi. Araştırmaya katılan tüketicilere göre; bu yıl TV reklamlarıyla en çok akıllarda kalan marka yüzde 15 ile Turkcell. Turkcell’i, yüzde 5 ile Vodafone ve Avea takip ediyor. Ardından yüzde 4 ile Coca-Cola ve Ülker, yüzde 3 ile Pınar, Arçelik ve İş Bankası sıralanıyor.

Yüzde 25 ile Hepsiburada.com 2012 yılının en başarılı bulunan online alışveriş sitesi. Hepsiburada.com’u, yüzde 18 ile Markafoni, yüzde 14 ile Gittigidiyor.com takip ediyor. Trendyol yüzde 9, Morhipo yüzde 7, Yemeksepeti ise yüzde 5’lik beğeni oranlarına sahip.

Giyim alanında en başarılı bulunan reklamlar
Bu yıl giyim alanında yüzde 22 ile en çok Mavi’nin reklamları beğeniliyor. Bunu, yüzde 18 ile DeFacto takip ederken, LC Waikiki ve RodiMood yüzde 10’luk bir kesim tarafından başarılı bulunuyor. Kiğılı’nın reklamları ise yüzde 5’le ilk dört markayı takip ediyor.

Dayanıklı tüketim malları kategorisinde tüketicilere göre en başarılı reklamlar yüzde 28 ile Arçelik’e ait. Arçelik’i, yüzde 15 ile Samsung, yüzde 14 ile Vestel ve yüzde 13 ile Bosch izliyor. Küçük ev aletleri kategorisinde Tefal yüzde 17 ile birinci sırada. Bunu, yüzde 16 ile Arçelik, yüzde 15 ile Arzum izliyor. Vestel ve Arnica reklamları ise yüzde 10’arlık bir beğeni oranıyla dördüncü ve beşinci sıradalar.

Atıştırmalık/Çerez grubunda ise Doritos yüzde 27 ile birinci, Lay’s yüzde 24 ile ikinci sırada. Ruffles yüzde 7 ile Cheetos yüzde 6 ile, Tadım ise yüzde 5’le takip ediyor. Çikolata kategorisinde Ülker reklamları yüzde 40 ile birinci. Ülker’i, yüzde 21 ile Eti ve yüzde 18 ile Nestle, takip ediyor. Makarnada ise Nuh’un Ankara Makarnası yüzde 28 ile birinci, Filiz yüzde 20 ile ikinci. Bunları yüzde 8’erlik başarılı bulma oranlarıyla Barilla ve Pastavilla takip ediyor.

Bisküvi kategorisinde ise Eti yüzde 45 ile birinci, Ülker yüzde 43 ile ikinci sırada, yüzde 4 ile de Biscolata üçüncü sırada. Süt ve süt ürünlerinde ise Pınar reklamları yüzde 39 ile zirvede. Bunu yüzde 23 ile Sütaş takip ediyor. Ülker İçim yüzde 10, SEK ise yüzde 7’lik bir kesimce reklamları en başarılı bulunan firma. Hazır çorba reklamlarında ise Knorr yüzde 66 ile ilk sırada. Ülker Bizim Mutfak ise Knorr’u yüzde 13 ile takip ediyor.

Beyaz et ürünlerinde reklamları en çok beğenilen marka yüzde 28 ile Banvit. Yüzde 13 ile Şen Piliç ikinci sırada. Bunları yüzde 7 ile Bey Piliç, yüzde 6 ile CP Piliç ve yüzde 5 ile Keskinoğlu takip ediyor. Kırmızı et kategorisinde Pınar yüzde 15 ile ilk sırada. Bunu yüzde 13 ile Banvit takip ediyor. Yüzde 8’erlik başarılı bulunma oranlarıyla Maret ve Şahin Sucukları üçüncü ve dördüncü sıradalar. Bunları yüzde 6 ile Aytaç takip ediyor. Kırmızı et kategorisinde de, tıpkı beyaz ette olduğu gibi, Banvit’i başarılı bulanlar genellikle 35-44 yaş arası grup. Şahin Sucukları ise Pınar’ın aksine, gençlere doğru gidildikçe başarı oranı yükseliyor.

Reklamlarıyla başarılı bulunan içecek markası yüzde 33 ile Coca-Cola. Bunu yüzde 9 ile Uludağ takip ediyor. Pepsi’nin oranı yüzde 8. Cappy yüzde 6, Dimes ve Fanta ise yüzde 5’erlik başarılı bulunma oranına sahip.

Tüketicilere göre bu yılın en başarılı kampanyası
Tüketicilere göre bu yılın başarılı kampanyasını yüzde 8 ile Turkcell gerçekleştirdi. Bunu yüzde 5 ile Avea ve yüzde 3’erlik oranlarla Coca-Cola ve Vodafone takip ediyor. Tüketiciler bu yıl yüzde 10 ile billboardlarda en çok Turkcell markasını gördüklerini belirtiyorlar. Turkcell’i yüzde 4 ile Vodafone ve yüzde 3 ile Avea ve DeFacto takip ediyor. Ülker, Mango, Samsung ve Coca-Cola ise yüzde 2’lik oranlarla bu markaların ardından geliyorlar. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri