“Tüm başarı öyküleri buhran döneminde yazılmıştır”

15 Nisan 2015 Çarşamba

Radikal gazetesi yazarı ve televizyon programcısı Serdar Kuzuluoğlu “İyi fikir taze yenir” isimli başlıklı sunumunda perakendeye dair önemli ayrıntıları Mc Donald’s ve Nişantaşı dolmuşları hikayesi üzerinden anlattı

tum-basari-oykuleri-buhran-doneminde-yazilmistir

1929 buhranında yaptığı yenilikçi hamlelerle ayakta kalan dünya gıda devi Mc Donnald’s’ın yenilikçilik konusunda önemli bir örnek olduğunu ifade eden Serdar Kuzuluoğlu benzer bir inovasyon uygulamasının dünyanın ilk dolmuş hattı olan Nişantaşı-Eminönü hattının ortaya çıkışında da yaşandığını anlattı. Kuzuluoğlu sözlerini şöyle devam ettirdi:
“Marketlerde bugün 40 bin çeşit ürün var. Fakat biz sadece 150 tanesini seçiyoruz. Bu ürünler her zaman olacak. Kararlar ve seçimler her zaman olacak ama buradaki önemli soru şu: Yarın siz olacak mısınız? İlginç bir dönemden bahsediyoruz. Perakende giderek teknolojik bir hal alıyor. Bunun en büyük örneği Amazon.com. Depolarında yapay zekayla hareket eden robotlar kullanıyorlar. Bu robotlar yaklaşık yüzde 40 tasarruf sağlıyor. Unutmayın ki Amazon.com da sizin bir rakibiniz. Amazon.com’un en büyük başarısı dünyanın her yerinden ne zaman kimin neyi alacağını biliyor. Artık talep gelmeden ürünler gemilere yükleniyor. Kendi açıklamalarına göre bu sistem yüzde 80 oranında başarılı.”

“Akıllılar rüzgara karşı duvar değil değirmen yapar”
Mobil teknolojilere de değinen Kuzuluoğlu mobil teknoloji bugün perakende için önemli bir yardımcı diyerek sözlerini şöyle noktaladı:  “Müşterinin alışveriş alışkanlıklarından onlara hangi ürünlerle ilgili mesaj ve mail atılacağı belirleniyor. QR kod uygulamasıyla elektronik raflar üzerinden şehrin her bölgesinden alışveriş yapılabiliyor. Mağazalar için sadece fiziksel mağaza ya da sanal mağaza yok. Her ikisi birbirini besliyor. İkisinden birini tercih edenler perakendecilikten vazgeçmiştir. Teknolojiye karşı durarak ilerleyemezsiniz. Bir Çin atasözünün dediği gibi akıllılar rüzgara karşı duvar değil değirmen yaparlar.”


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri