Türk beyaz et sanayisi canlandı

27 Ekim 2014 Pazartesi

Türkiye’de kullanımı yasak olan mekanik ayrılmış ette Rusya'nın uyguladığı vergiler yüksek olmasına rağmen Türk beyaz et sanayicisi iyi bir pazar yakaladı

turk-beyaz-et-sanayisi-canlandi

Rusya’nın Avrupa Birliği’ne koyduğu ithalat yasağıyla birlikte heyecanlanan beyaz et sektörü yürürlükteki yüksek vergi oranları sebebiyle doğrudan kanatlı eti ve salam-sucuk-sosis gibi ileri işlenmiş ürünler satmakta güçlük çekiyor. Ancak Türkiye’de kullanımı yasak olan mekanik ayrılmış et konusunda ise yine vergiler yüksek olmasına rağmen Türk beyaz et sanayicisi iyi bir pazar yakaladı. Temmuz ayında 550 ton ile başlayan ihracat, Ağustos’ta 2 bin 300 tona, Eylül’de ise 6 bin tona ulaştı.

140 milyonluk nüfusuyla bölgenin en önemli tüketicilerinden birisi olan Rusya’nın kişi başına 24,5 kiloyu aşan beyaz et tüketimi, AB’ye uyguladığı ithalat yasağıyla birlikte Türk beyaz et sanayicisini heyecanlandırdı. Ancak Rusya’nın halen Türk ürünlerine ortalama yüzde 80 civarında gümrük vergisi uygulaması, ihracat imkânlarını zorlaştırdı. Beyaz Et Damızlıkçıları ve Sanayicileri Birliği (BESDBİR) Başkanı Sait Koca, ihracat miktarını artırabilmek için Rusya’nın Türkiye’ye düşük vergili özel kota açması konusunda girişimlerinin sürdüğünü bildirdi. Bunun gerçekleşmesi halinde 2015 yılında ihracat miktarlarını ciddi oranda artıracaklarını belirten Koca, pazarda kalıcı olmak istediklerini vurguladı.

Çöpten ekonomi doğdu
Türkiye yüksek vergiler sebebiyle beyaz ette fiyat rekabetinde zorlandığı sıralarda, imdadına mekanik ayrılmış et yetişti. Yürürlükteki mevzuat uyarınca mekanik ayrılmış et Türkiye’de kullanılamıyor. Rusya ise sıyrılan tavuk kemiklerinin üzerinde kalan et parçalarının özel bir yöntemle ayrıştırılmasından elde edilen mekanik ayrılmış et ile salam, sucuk, sosis gibi ürünler üretebiliyor. Sektör, Türkiye’de yasak olduğu için bugüne kadar çöpe atılmak zorunda kalınan ürünleri artık bir ekonomik değer olarak üretip ihracatını gerçekleştiriyor.

AB ambargosundan önce 50 ton ihracat
Rusya’nın ambargo kararından önce bu ürünlerden sadece 50 ton satabilen Türkiye, kararın uygulanmaya başladığı dönemde temmuz ayında ihracatını 550 tona yükseltti. Ağustos ayında ise bu kalemdeki ihracat adeta patlayarak 6 bin tona çıktı. Türk beyaz et sektörü için çok küçük olsa da bu ihracatın Rusya’ya gerçekleştirilmesi, pazar potansiyeli açısından büyük önem arz ediyor.

 

Bu haber Dünya gazetesinin internet portalında yayınlanan 27.10.2014 tarihli Hüseyin Gökçe’nin özel haberinden alıntıdır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri