Türk perakendecilerin Orta Avrupa seferi

28 Ocak 2013 Pazartesi

Perakendeciler metrekaresi Türkiye'nin üçte biri fiyatına dükkânı görünce Orta Avrupa'ya akın etti. Kriz nedeniyle kiraların düştüğü ülkeler arasında en ilgi çekenleri Macaristan, Polonya, Romanya ve Slovakya oldu

turk-perakendecilerin-orta-avrupa-seferi

Küresel krizle birlikte cadde ve AVM'lerde dükkân kiraları ucuzlayan Orta Avrupa ülkeleri Türk perakendecilerin akınına uğradı. Macaristan, Romanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Slovenya'da mağaza açmaya başlayan perakendeciler, bu ülkelerde Türkiye'deki AVM'lerden daha ucuza kiralama yapıp, daha fazla kâr ettiklerini belirtti. Hazır giyim şirketi Adil Işık'ın Genel Müdürü Zehra Işık, Polonya'da metrekaresi 20 euro’ya mağaza açtıklarını söyledi. Işık, "Türkiye'deki AVM’ler birbirini öldürüyor. Yurt dışında daha iyi ciro yapıyoruz” dedi.

Büyük fırsat var
Bu ülkelerdeki AVM'ler kira indiriminin yanı sıra önceki döneme göre daha katı olan bazı kurallarını da yumuşattı. Sabit kira yerine ciro üzerinden kiralama yapılabilir hale geldi. Koton'un Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, Slovakya'da çok ünlü bir AVM'de kiraladıkları mağazayla ilgili şunları söyledi: “Slovakya'da kiraladığımız dükkân için bize yatırımcıdan teklif geldi. Mağaza yatırımının yüzde 75'ini AVM sahibi yaptı, 6 ay kirasız dönem, 1,5 yıl ciro kiralı dönemle birçok taviz verdiler.”

Başbakan Erdoğan’dan ziyaret
Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Macaristan'a Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önderliği ile Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM), Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) üyelerinin katılımıyla bir gezi düzenlenecek. 3-6 Şubat günleri arasında gerçekleşecek organizasyonda bu ülkeler ile Türkiye arasındaki işbirliği fırsatları incelenecek.

70 euro’luk dükkânı 40 euro’ya tuttu
Yurt dışında atak içerisinde olan gruplardan Orka’nın Genel Koordinatörü Osman Arar, Romanya'da bir yılda 6 mağaza açtıklarını söyledi. Arar, krizle birlikte metrekaresi 70 euro olan mağazayı 40 euro’ya tuttuk. Yeni hedefimiz Polonya. Burada 3 mağaza açacağız” diye konuştu.

Colin's hedef büyüttü
Colin's de bu ülkelere odaklanan şirketler arasında. Romanya’da 3 mağazası olan şirket, bu yıl sayıyı 6'ya çıkaracak. Şirketin CEO'su Yavuz Eroğlu, "Macaristan ve Polonya'da büyüme hedefimiz var” dedi.

Kaynak: Özge Yavuz / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri