“Türk perakendesi güçlü bir sektör”

27 Haziran 2014 Cuma

Geçtiğimiz sene önemli dernekleri çatısı altında toplayarak yola çıkan TAMPF, sektöre katkısını sürdürmeye devam ediyor. TAMPF Başkanı Vahap Küçük, şu anda sektörün en önemli sorununun, “Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Taslağı” olduğunu vurguluyor. Küçük, mevcut yasalarla düzenlenmiş konuların perakende yasası ile düzenlenmesinin, “ticari hayatı zorlaştırabileceğini, kayıt dışı ekonomiyi canlandırmasından” duydukları endişeyi dile getiriyor. Türkiye’de markalaşmanın hızlandırılması için TAMPF çatısı altında faaliyet gösteren sektörel derneklerin benchmarking ve markalaşmanın önemini anlatan çalışmalar yaptığını söyleyen Vahap Küçük, sektörü değerlendirdi

turk-perakendesi-guclu-bir-sektor

Fulya B. ÖZTÜRK

2013 yılında AVM’leri ve perakendecileri temsil eden önemli derneklerin çalışmalarıyla TAMPF kuruldu. Geçen süre TAMPF için nasıl geçti, beklenen sinerji yakalanabildi mi?
TAMPF’ı oluşturan 5 dernek olan AYD (Alışveriş Yatırımcıları Derneği) , BMD (Birleşmiş Markalar Derneği ), KMD (Kategori Mağazacılığı Derneği) ,  TURYİD (Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği)   ve GPD (Gıda Perakendecileri Derneği ) sektörün en güçlü temsilcileri. Bir çatı kuruluş olan TAMPF bu derneklerin verdiği güçle ve oluşan sinerjiyle hem sektöre hem topluma fayda sağlayan projeler için kollarını sıvadı, çalışmalarına hızla başladı.

TAMPF, modern perakende sektörünün güçlenmesine yönelik çalışmalar yapmak üzere yola koyuldu. Hem dernek hem de sektör olarak hizmet, ürün ve yaşam kalitesinin yükselmesine nasıl katkılar sağlanabilir?
TAMPF olarak hem alışveriş merkezleri tarafını hem de perakende tarafını temsil ediyoruz. Ülke ekonomisini besleyen en büyük aktörlerden bu ikisinin dinamizminin farkındayız. Hizmet, ürün ve yaşam kalitesini sağlamaya yönelik olarak sektörün ihtiyaçlarını analiz ederek, destekleyici ve bilgilendirici projeler yapmakla beraber, uluslararası kuruluşlarla yaptığımız anlaşmalar ve işbirlikleriyle uluslararası arenayı, Türk perakende dünyasını hem knowhow konusunda hem de sektördeki gelişmeler açısından bilgilendirmeyi ve sektörün gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Türkiye’deki modern perakende sektörünün gelişim hızını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye’de perakende sürekli gelişen güçlü bir sektör... Hem ülke konjonktüründe hem de uluslararası arenadaki gelişim istatistikleri bunu net bir şekilde ifade ediyor. Perakende sektörü Türkiye içinde 2013 yılında yüzde 13’lük bir büyüme gerçekleştirerek 100 milyar dolar ciro, 78 bin mağaza sayısıyla beraber 700 bin kişilik istihdam sayısına ulaştı. AT Kearney “Global Perakende Gelişim Endeksi”ne göre ise 2012 yılında 13’üncü sırada olan Türkiye sıralamada ciddi bir sıçramayla 6’ıncı sıraya yükseldi. Bu veri, hem Türkiye’de perakendenin hem büyüme hızını hem de büyüme potansiyelini göstermesi açısından çok önemli.

2014’te 800 bin kişiye istihdam

Perakende, Türkiye’nin parlayan yıldızı durumunda... Son dönemde yurt dışı yatırımları da artış gösteriyor. Ancak yıllarca ‘fason’ üretim yapan üreticiler kendi markalarını oluştursalar da hala istenen düzeyde değil. Siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz, markalaşma süreci nasıl daha fazla hızlanabilir?

Markalaşma konusu Türk perakende sektörünün hem sorunlarından hem de doğru yol alınırsa en büyük avantajlarından biri.  Markalaşma konusunda daha iyi seviyelere gelinebilmesi için bilgilendirici ve yönlendirici sektörel stratejiler oluşturulması,  markalaşmak adına dünyadaki gelişmelerin yakından takip edilmesi gerekiyor. Bu anlamda TAMPF olarak hem sektörü hem de ülke ekonomisini yakından ilgilendiren markalaşma konusu için uluslararası ağlara katılıma başlandı. Bu alanda çalışmalar yürüten ve TAMPF çatısı altında faaliyet gösteren sektörel derneklerimiz benchmarking ve markalaşmanın önemini anlatan çalışmalar yapıyor.

Türk perakende sektörünün en büyük sıkıntılarını neler oluşturuyor, hangi konuların üzerine eğilmek gerekiyor?
Şu an sektörümüzü ilgilendiren en önemli konulardan biri “Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Taslağı”dır. Perakende,  istihdam rakamlarıyla da görebileceğimiz üzere, temas ettiği nihai tüketici ve üretici sayısı açısından çok büyük bir kitleye hitap eden önemli bir sektördür. Organize perakendenin ise kayıtlı ekonomi, kurumsallaşma, istihdam ve enflasyonla mücadele anlamında ülke ekonomisine büyük katkısı bulunuyor. Yürürlükte olan mevzuatta, tıpkı perakende sektörü olduğu gibi ülkemizdeki tüm ticari faaliyetlerin düzenlenmesine yer verilmiştir. Bu noktada mevcut yasalarla düzenlenmiş konuların bir kez de perakende yasası ile düzenlenmesinin, perakendecinin, tedarikçinin ve tüketicinin ticari hayatını zorlaştırabileceği, hatta kayıt dışı ekonomiyi canlandırabileceğinden endişe ediliyor.

Perakendenin istihdama da etkisi büyük.  Bu anlamda TAMPF’ın projeleri var mı? Sektörde en çok konuşulan konulardan biri de, nitelikli çalışan bulabilmek. Sadık müşteriler yaratma konusunda önemli olan çalışanların eğitimlerine yönelik federasyonun bir çalışması olacak mı?
Perakende sektörünün ülkemize en önemli katkılarından biri de istihdam. 2013 yılında 700 bine ulaşan perakende istihdam rakamının 2014 yılında 800 binlere çıkması bekleniyor. Perakendenin sektörel bazda diğer önemli özelliği ise özellikle kadın ve genç istihdamına sağladığı katkı. TAMPF perakende sektöründe nitelikli istihdamın arttırılması yönündeki projeleri destekliyor. Bu anlamda hem yerel hem de uluslararası düzeyde nitelikli ve yaygınlaşmış işgücünü destekleyecek projelerle sektöre katkı sunmayı hedefliyoruz. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri