Türk temsilcilerden MAPIC 2017 yorumları!

27 Ekim 2017 Cuma

Bu yıl 23’üncüsü düzenlenecek olan ve perakende sektörünün en önemli fuarlarından biri olan MAPIC, 15-17 Kasım tarihlerinde Fransa, Cannes’da gerçekleşecek. Fuar için geri sayım başlamışken, Perakende.org olarak önemli Türk temsilcilerin fuar hakkındaki tahminlerini aldık

turk-temsilcilerden-mapic-2017-yorumlari

Perakendenin en önemli fuarlarından MAPIC’in bu yıl 23’üncüsü gerçekleşecek. Fuar için geri sayım başlamışken biz de Türk temsilcilerine fuar hakkındaki beklentilerini ve yorumlarını sorduk.


İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi

10 bini aşkın üye firma ile çeşitli temaslar ve iş birlikleri geliştiren İHKİB’in Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi, üyelerinin daha fazla ihracat yapabilmeleri ve dünyaya daha fazla açılabilmelerini teminen İHKİB olarak ellerinden gelen bütün desteği verdiklerini belirtti ve şöyle devam etti:  “Türkiye olarak hazır giyim sektöründe dünyanın önde gelen üreticilerindeniz ve dünyanın 7’nci büyük ihracatçısıyız. Daha da güçlenmemiz için küresel rekabetteki hızlı değişimi iyi okumalıyız. Ayrıca Avrupa pazarında ve küresel çapta daha güçlü ve etkin bir Türk hazır giyim sektörü için daha fazla sayıda Türk markasının uluslararası pazarlarda yer alması ve güçlenmesi gerekiyor. Hazır giyim sektörü ülkedeki istikrarsızlıklardan da etkileniyor. Örneğin günel verilere göre, Güncel verilere göre ise hazır giyim sektörü ihracatı 2017 yılının Ocak-Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 düşüşle 12,7 milyar dolara gerilemiş durumda.” 


Bu yıl 2014 yılından beri MAPIC fuar alanında yer alan “Turkish Brands”i sahiplenme kararı aldıklarını belirten Tanrıverdi: “Türkiye, dünyanın 7’nci ve Avrupa Birliği’nin 2’nci büyük hazır giyim tedarikçisi olarak global oyuncular arasında yer alıyor. 211 ülkeye ihracat yapıyoruz ve bünyemizde 10 bin 137 üye var. Artık uluslararası pazarlarda rekabetçi kalabilmekle birlikte, pazar payımızı korumak ve artırmanın yolu, her zaman olduğundan daha fazla farklılaşmayı gerektiriyor. Bu nedenle, uluslararası organizasyonlarda temsil edilmeye önem veriyoruz. MAPIC’e katılım göstererek 76 ülkeden 8 bin 400’ü aşkın ziyaretçinin olduğu uluslararası platformda markalarımızı tanıtarak başarılı bir organizasyon geçireceğimize inanıyorum.” açıklamasında bulundu.


 

BMD Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel

Türk markalarının büyürken her şeyden önce verimliliğe odaklanmaları, büyüme ve operasyonel verimlilik arasında dengeyi çok iyi kurmaları gerektiğini söyleyen BMD Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel ise: “Brüt kâr marjının asgari düzeylere inmesi perakendenin bir diğer önemli sorununu oluşturuyor. Kârlılık tüm dünya perakendesinin sorunu. Ancak son 2 yıldır döviz kurlarındaki yükselişe bağlı olarak kira ve işletme giderlerindeki artış nedeniyle Türkiye perakende sektörü sorunu çok daha ağır hissediyor. Kârlılığı sürdürülebilir düzeylere çekmek için markalarımızın eski tarihli tüm sözleşmelerini günümüzün ekonomik koşullarına göre güncellemeleri gerekiyor. Bu konuda özellikle yeni açılan AVM’lerde markalarımıza iş birliği adına  kolaylığın sağlandığını tüm üyelerimizden duymanın çok memnuniyet verici olduğunu belirtmek istiyorum. 


Günümüzün zorlu rekabet koşullarında ayakta kalabilmek ve büyümek için olmazsa olmaz koşullardan biri de dijitalleşme. Dünya dijital dönüşümü yaşıyor. Perakende dijital dönüşümden en çok etkilenen sektörlerden biri olarak öne çıkıyor. Dünyada online alışveriş çok hızlı bir şekilde yaygınlaşıyor. Online satış kanalları markaların koleksiyonlarını müşterilerine çok hızlı bir şekilde sunma ve satış operasyonuna geçme konusunda büyük bir avantaj sağlıyor. Başta ABD olmak üzere Avrupa'da pek çok ünlü marka bilançolarına yüksek maliyet yansıtan mağazalarını kapatıyor.” dedi. 2023 yılında, dünyada toplam 20 bin mağaza açmayı hedeflediklerini ve Bu amaçla, yurt dışı hedef pazarlarının ve yeni iş birliklerinin değerlendirilebileceği büyük fuarlardan biri olan MAPIC’e her yıl öncüler arasında yer aldıklarını belirten Öncel: “Bu yıl da Türk markaları olarak MAPIC Fuarı’nın hazırlıklarına yeni bir heyecanla başladık. MAPIC Türkiye temsilcisi Alkaş’ın girişimleriyle 2014 yılında BMD önderliğinde 8 markayla ilk kez oluşturduğumuz Türk Markaları (Turkish Brands) standı bu yıl aynı zamanda İHKİB’in de büyük desteğiyle gerçekleşecek. Türk markalarını ileriye taşıyan, küresel pazarda açılım sağlayan böyle organizasyonlarda temsiliyetimizi sürdüreceğiz. MAPIC de bu platformlardan biri niteliğindedir.” açıklamasını yaptı.


Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer

Türkiye temsilcisi olduklarını ve alanlarında dünyanın en büyükleri olarak kabul gören MIPIM ve MAPIC fuarlarıyla “dünyaya açılma desteği” verdiklerini belirten Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer: “Etkinliklerimizle, müşterilerimizin pazarlama faaliyetlerini güçlendirirken, aralarında güçlü bir sinerji yaratan projeler geliştiriyoruz. Ayrıca, derneklerde aldığımız görevlerle sektörün gelişmesine katkıda bulunmayı ve firmaların ulusal başarılarının küresel platformlara taşınması anlayışıyla çalışıyoruz.” dedi. 


Dünya perakendesindeki gelişmelerin baş döndürücü olduğunu söyleyen Aközer: “Dünyada perakendeciliğin ve mağazacılığın, çok değil sadece 5 yıl öncesine bile bambaşka bir noktaya geldiğini, önümüzdeki 5 yılda dönüşümün hızını artırarak devam edeceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü, müşteri artık bambaşka bir tür oldu. Ve bu tür bir başka türe de dönüşmeye devam ediyor. Taleplerinin anında yerine getirilmesini istiyor, istediği ürünün en geç 1 saat içinde kendisine teslim edilmesini istiyor, mağaza ile temas kuracaksa kendisine özel bir ürün ve hizmet önerisi bekliyor. Değişimi, kuşkusuz, çok daha fazla derinleştirmek mümkün. Ancak, bugün artık perakendecilerimiz, müşterinin bu dönüşümü karşısında online ve offline kanalları bir arada kullanarak omnichannel yolculuklarını başlattılar. Bu dönüşümün sadece küçük yansımalarından birisi.” dedi. MAPIC hakkında da kritik açıklamalar yapan Aközer, son 2 yılda MAPIC’te toplam 950 civarında B2B organize ettiklerini ve bu sene bu sayının artacağını belirtti. Bu yıl 23’üncüsü gerçekleşecek olan MAPIC’te bu sene Türkiye’ye özel bir ana oturum olacağını belirten Aközer: “Yurt dışında markalaşma kararlılığındaki firmaları, ülkelere ve bölgelere özel toplantılar da bekliyor. Markalarımızın bu toplantılar vesilesiyle yeni işbirliklerine doğru ilerleyeceklerinden eminim. Bir başka deyişle tıpkı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, MAPIC, markalarımızı yurtdışında güçlendirecek yeni işbirliklerinin önünü açacaktır.” dedi.

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri