Türk zeytini İngiliz sofralarını süsleyecek

27 Mart 2015 Cuma

Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımı amacıyla hareket eden Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK)22-25 Mart 2015 tarihleri arasında İngiltere’nin Londra şehrinde düzenlenen International Food Exhibition 2015 (IFE London 2015)’a katılarak Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımını gerçekleştirdi

turk-zeytini-ingiliz-sofralarini-susleyecek

International Food Exhibition 2015 (IFE London 2015)’a iki yılda bir düzenlenen ve Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi’nin üçüncü kez katıldığı fuarda, 15 metrekarelik info standında Türk zeytin ve zeytinyağı tadımı yaptırıldı.

Ayrıca standı ziyaret eden İngiltere başta olmak üzere İsveç, Hollanda, Fransa, ABD, Japonya, Çin Halk Cumhuriyeti, Portekiz, Kosova, İrlanda gibi pek çok farklı ülkeden alıcılara Türk zeytin ve zeytinyağı ile ilgili bilgi verildi. Akdeniz diyetinin İngiltere’de benimsendiğini ve zeytin zeytinyağı tüketiminin çok yoğun olduğunu gözlemlediklerini belirten Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı Mehmet Kadri Gündeş, İngilizlerin Türk zeytin ve zeytinyağına da yoğun ilgi gösterdiklerini kaydetti.

İngiltere’nin ZZTK tarafından sofralık zeytin ihracatında hedef pazar olarak belirlendiğine işaret eden Gündeş, “Türkiye 2023 yılında 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin üretimiyle dünya lideri olmayı hedefliyor. Bu üretimin katma değere dönüşmesi için tanıtım faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.  İngiltere sofralık zeytin ihracatımız rekolte artışımıza orantılı artabilecek konumda.” diye konuştu.

Zeytinyağı kotamızın artmasını istiyoruz
Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi ülkelere zeytinyağı ihracatında 100 ton gibi komik bir kotasının olduğunu ve 100 tonun üzerinde yapılacak ihracatta kilo başına 1,2 avro gümrük vergisi uygulandığını hatırlatan ZZTK Başkanı Gündeş şöyle devam etti: “Türkiye’nin AB’ye zeytinyağı kotasının ilk etapta 10 bin tona, sonrasında ise 50 bin tona çıkarılması gerekiyor. Zeytinyağı üreticisi ülkelere sağlanan kotanın Türkiye’nin üretimine uyumlu şekilde bize de verilmesini istiyoruz. Bu konuda Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç’e bilgi verdik ve desteğini istedik. Kotamızın artması için lobi faaliyetlerini sürdüreceğiz.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri