Turkish Brands’e İHKİB’ten de tam destek

17 Ekim 2017 Salı

15-17 Kasım tarihleri arasında Fransa Cannes’da 23’üncü defa perakende sektörüyle ilgili her şeyin ve herkesin bir araya geleceği MAPIC 2017, yurtdışı hedeflerine kilitlenen ve üyeleriyle Türkiye’nin ihracatında büyük paya sahip olan derneklerin birleştiği en önemli platformlardan biri haline geldi. Uluslararası arenaya Türk markalarını tek çatı altında tanıtmak için 2014 yılında BMD önderliğinde kurulan Turkish Brands bu yıl İHKİB’in desteğiyle BMD’nin çatısı altında bir araya geliyor

turkish-brandse-ihkibten-de-tam-destek

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı, dünyanın en büyük uluslararası perakende ve gayrimenkul fuarı MAPIC, 15-17 Kasım tarihlerinde Fransa Cannes’da 23. defa dünyanın en önemli perakendecilerini ve AVM yatırımcılarını bir araya getirecek. 12 bin metrekarelik alanda düzenlenecek fuarı, 8 bin 500 katılımcının ziyaret etmesi beklenirken, MAPIC 2017’de ana tema ise “Food & Beverage (F&B) – Yiyecek ve İçecek” olarak belirlendi. Bu yönde pek çok toplantı ve etkinliğin düzenleneceği ve bir bu kadar önemlisi, tarihinde ilk olarak ifade edilebilecek projelerin gerçekleştirileceği MAPIC 2017’de yine bir ilk olarak “Kadınlar Kokteyli” ve yeni iş bağlantılarının daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi içiniş bağlantılarının kurulacağı “Matchmaking Oturumları” da düzenlenecek.

 

Başkan Hikmet Tanrıverdi, yaptığı açıklamada rekabetçi kalabilmek, pazarı büyütmek için MAPIC gibi uluslararası organizasyonlarda temsil stratejisine daha çok önem verdiklerini belirtirken, BMD Başkanı Sinan Öncel ise, 2023 yılında 20 bin mağaza hedeflerinin altını çizerek İHKİB’in de desteğiyle bu yıl uluslararası iş bağlantıları açısından daha verimli bir dönem geçirecekleri mesajını verdi. Diğer yandan AYD ise artık geleneksel hale gelen ve uluslararası markalarla Türk perakendecileri bir araya getiren 200 kişilik yemeği düzenleyerek Türkiye’nin yurtdışı yürüyüşüne verdiği desteği sürdürme kararlılığını bir kez daha ortaya koydu.

 

MAPIC 2017’nin Türkiye ayağında ise oldukça heyecan verici gelişmeler söz konusu. Son dönemlerde yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle ihracatı daha da artırmanın yanı sıra tüm dünyadaki mağaza sayısını yükseltmeye daha güçlü odaklanan Türk perakendecileri,  bu yönde MAPIC’i de daha da etkin bir platform olarak değerlendiriyorlar. Bu doğrultuda ilk kez MAPIC 2014’te Türk perakendecilerini aynı çatı altında buluşturmak için Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) önderliğinde kurulan Turkish Brands’e ihracattaki en önemli güçlerden biri olarak kabul gören İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) de destek vermiş durumda. Turkish Brands’te bu yıl 12 markanın Türkiye’yi temsil etmesi beklenirken katılımcı firma sayısının 70’i, toplam ziyaretçi sayısının ise 250’yi aşması güçlü beklentiler arasında.

 

“Uluslararası organizasyonlarda temsil stratejisi önemli”

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, sesini yurtdışında daha da yükseltmek isteyen 12 markanın ağırlanacağı Turkish Brands’te ilk olarak 2014 yılında yer aldıklarını belirterek,  MAPIC 2017’de ise Turkish Brands’i sahiplenme kararı alıp BMD ile birlikte çalışmalara başladıklarını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fransa’ya önceden organize edilmiş toplantılarımız ile bilinirliğimizi artıracak ve sektörümüzü uluslararası pazara en iyi anlatabileceğimiz şekilde çalışmalarımızı yaparak gideceğiz. Türkiye hazır giyim ve konfeksiyon sektörü yıllar içinde çok gelişim göstermiş ve yürüttüğü çok yönlü çabalar sayesinde kendini dünya pazarına kanıtlamış durumdadır. Türkiye, dünyanın yedinci ve Avrupa Birliği’nin ikinci büyük hazır giyim tedarikçisi olarak global oyuncular arasında yer alıyor. 211 ülkeye ihracat yapıyoruz ve bünyemizde 10 bin 137 üye var. Artık uluslararası pazarlarda rekabetçi kalabilmekle birlikte Pazar payımızı korumak ve artırmanın yolu, her zaman olduğundan daha fazla farklılaşmayı gerektiriyor. Bu nedenle uluslararası organizasyonlarda temsil edilmeye önem veriyoruz. MAPIC’e katılım göstererek 80 ülkeden 8 bin 500’ü aşkın ziyaretçinin olduğu uluslararası platformda markalarımızı tanıtarak başarılı bir organizasyon geçireceğimize inanıyorum.”

 

“İHKİB’in Turkish Brands’e verdiği destekle bağlantı olanakları sağlayacağız”

BMD Başkanı Sinan Öncel de üyeleriyle birlikte 2023 yılında dünyada 20 bin mağaza açma hedeflerinin altını çizerek, bu noktada MAPIC’in, Turkish Brands temsiliyetinin ve İHKİB’in verdiği açık desteğin önemine değindi. BMD üyelerinin şu anda 110 ülkede 2 bin 500 mağaza, 12 bin 500 satış noktasıyla yer aldıklarını belirten Öncel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl da Türk markaları olarak MAPIC Fuarı’nın hazırlıklarına yenibir heyecanla başladık. MAPIC Türkiye temsilcisi Alkaş’ın girişimleriyle 2014 yılında BMD önderliğinde 8 markayla ilk kez oluşturduğumuz Turkish Brands standı bu yıl aynı zamanda İHKİB’in büyük desteğiyle gerçekleşecek. Hazır giyim, ev tekstili, mücevherat gibi sektörlerden markalarımız uluslararası ziyaretçiler, yatırım ve franchise gruplarıyla bir araya gelecek. Uluslararası platformda markaları ve alışveriş merkezleriyle perakende sektörümüzün, Türk ekonomisin temel unsurlardan ve güçlü aktörlerinden biri olduğunu anlatacağız.” dedi. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri