Türkiye'nin en ünlü şemsiyesi kapanıyor

11 Ekim 2012 Perşembe

Şemsiye denince ilk akla gelen marka olan Celal Birsen aynı adı taşıyan kurucusunun ölümünden 3 yıl sonra yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı

turkiyenin-en-unlu-semsiyesi-kapaniyor

Celal Birsen, 2009 yılında yağmurlu bir günde yaptığı kaza sonucu hayatını yitirince şirketin yönetimine oğlu Recep Birsen geçmişti. Şirket şimdi hacizler ve çalışanlarının açtığı 'maaşımı alamıyorum' davalarıyla boğuşuyor. Tedarikçilerine verdiği çekleri dönen şirkete ne genel müdürlük telefonlarından ne de fabrikasından ulaşılamıyor. Web sitesi bile “Borcundan dolayı kapatılmıştır” uyarısı veriyor.

Pazarın yüzde 90'ına sahipti
Celal Birsen'in açtığı 20 metrekarelik mağazada doğan marka o mağazadan 40 bin metrekarelik dünyanın en büyük şemsiye fabrikasının sahibi şirket haline geldi. 56 ülkeye ihracat yapan, 140 model şemsiye üreten, Celal Birsen'in ölümünün ardından 3 senede zora düşen markanın güç kaybetmesinin en büyük nedeni olarak strateji değişikliği gösteriliyor.

Kulislerde  “Başarılı giden stratejiyi değiştirdi. Büyüme hırsıyla yapılan yanlışlar markayı bu hale getirdi” deniliyor. Eski çalışanlar değişen stratejiyi de şöyle anlatıyor: “Celal Birsen yağmur şemsiyesiyle tanınır. Ama asıl büyük olduğu alan bu değil, promosyon şemsiyeleriydi. Bu alanda pazarın yüzde 90'ına sahipti. Bu alanı kârlı görmediği için otellerde büyümek istedi. İstediği olmayınca da kaybını telafi edemedi.”

Kapı duvar
Kulislerde zor durumda olduğu söylentileri üzerine ulaşmaya çalıştığımız Celal Birsen'in Genel Müdürlük koltuğunda oturan Recep Birsen'e ulaşmak mümkün olmadı. Sabah saatlerinden itibaren aradığımız genel müdürlük telefonların akşama kadar açılmadı. Ancak akşam saatlerinde telefonlara cevap veren birisine ulaşabildik. Güvenlik görevlisi olduğunu dile getiren çalışan, “Burada yetkili birisi yok. Bir hafta sonra arayın. Patron Recep Beyin (Birsen) nerede olduğunu da bilmiyorum” demekle yetindi.

Çalışanlar da zor durumda
Şirketin eski çalışanları da “Sadece tedarikçiler değil çalışanlar da maaş alamadığı için zor durumda. 27 çalışan birleşip şirkete 'Maaşımızı istiyoruz” davası açtı. Tedarikçilere olan borcundan dolayı zor durumda kaldı. Ama toparlayabilirse bu markanın bilinirliği ve yıllar içinde kazandığı güç sayesinde olur” diye konuşuyor.

Malatyalı kurucu Celal Birsen'e yakınlığıyla tanıdığımız iş dünyasından bazı isimler hep, “Babasının vefatının ardından Recep Birsen'le bir araya olmaya çalıştık. Destek olmak istedik. Ama bizimle görüşmedi. Yakınlık görmedik. Bu nedenle de aileyle ilişkilerimiz kesildi” diyor.

Kaynak: Ayşegül Akyarlı Güven / HabertürkGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri