Türkiye’nin tarımdaki geleceği belli oldu

17 Ekim 2014 Cuma

Türk organik markası Orvital Organik Gıda, Avrupa’da Fransa, Almanya, İngiltere, Belçika, Avusturya, İsviçre ve Hollanda’ya bakliyat ve makarna ihracatı için görüşmelerine hız verdi

turkiyenin-tarimdaki-gelecegi-belli-oldu

Türkiye’de organik tavuk eti ve kırmızı et üreten ilk firma olan Orvital Organik Gıda, çocuklar için ürettiği organik şarküteri ürünleriyle anne babaların içini rahatlatmıştı. Mart 2014’te fasulye, nohut, kırmızı mercimek, bulgur, makarna  ve pirinci de organik ürün grubuna dahil eden Orvital Organik Gıda, makarna ve bakliyat ürün grubunda Avrupa ve Amerika’ya ihracat yapmaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin geleceği, sözleşmeli tarımda
“Türkiye’de sözleşmeli tarıma daha fazla destek verilirse kimse bizi tutamaz” diyen Orvital Organik Gıda Kurucu Ortağı ve Gıda Mühendisi Muharrem Doğan, “Makarna’nın en çok tüketildiği Amerika, makarna ithalatının yüzde 70’ini İtalya’dan yapıyor. Bundan sonra hedefimiz İtalya’dan pay alıp Amerika’ya organik makarna ihracatı yapmak. Türkiye toprakları bereketli bir tarım ülkesi. Biz buna inanıyor ve en büyük gücümüzü çiftçilerimizden alıyoruz. Türkiye’nin geleceği, sözleşmeli tarımdadır” dedi.

Dünyada organik pazar 2002’den bu yana yüzde 170 büyüdü
Organik gıdanın global pazar büyüklüğünün 2012 yılında 62.9 milyar dolar olduğu 2019 yılında bu rakamın 187.85 milyar dolar olacağı öngörülüyor. 2013-2019 yılları arasında yüzde 15.5 büyüme bekleniyor. Pazar 2002 yılından itibaren yüzde 170 büyüme sergiledi. Talebin yüzde 90’ını Kuzey Amerika ve Avrupa oluşturuyor. Asya, Latin Amerika ve Afrika’daki üretim ihracat odaklı. Amerika, Almanya ve Fransa organik beslenme konusunda büyük yatırımlar yapan ülkelerin başında geliyor. Dünyanın bildiği tek bir gerçek var, ‘Sağlıklı nesiller için sürdürülebilir bir besin zinciri ve organik tarım.’ (Kaynak: Organic Monitor)

Organik tarım işi nokta atış oldu
“Sadece ve sadece organik üretim” yapma kararıyla pazara girdiğimizde bu riskli bir karardı ancak 4 yıl içinde tüm ürün gruplarında 5 kat, organik tavukta 10 kat büyüyen Orvital Organik Gıda bize ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gösterdi” diye konuşan Muharrem Doğan, pazarda kaliteli iş yaptığınızda büyümenin de beraberinde geldiğine vurgu yapıyor. Doğan, pazar hedeflerini de paylaştı.

Organik bakliyatta ve makarnada hedefimiz pazar liderliği
Doğan, “Organik tavuk pazarı, rakiplerimizin olduğu bir pazar ve yüzde 80-85 ile pazar lideriyiz. Kırmızı et, şarküteri ürünleri (sucuk, sosis, salam) ve hazır ürünlerde (döner) hala pazarın ilk ve tek organik üreticisiyiz ve doğal olarak bu pazarın da lideriyiz. Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu’daki sözleşmeli çiftçilerimizle yaptığımız iş birliği neticesinde Şubat 2014’te organik bakliyat (kuru fasulye, kırmızı mercimek, nohut, bulgur, pirinç) ve makarna ürünlerini de Orvital markasıyla üretmeye başladık. Organik bakliyat ve makarna ürün grubunda pazar lideri olmayı hedefliyoruz” diyerek sözlerine şöyle devam etti, “Yakın gelecekte Orvital markasıyla ABD, Orta Doğu ve Avrupa’ya yönelik ihracat planlarımızı da hayata geçireceğiz.”


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri