Türklerin “Haremlique”i 3 yılda 3 kıtayı boyladı

28 Eylül 2012 Cuma

Osmanlı dönemi kaftanlarıyla New York’ta Bergdorf Goodman’a, Londra’da Harrods’a uzanan Haremlique’in kurucusu Caroline Koç, İstanbul kültürünü taşıyan motiflerin yurt dışındaki lüks perakende zincirlerinde kendine rahatlıkla yer bulabildiğini söyledi

turklerin-haremliquei-3-yilda-3-kitayi-boyladi

Lüks perakendenin Türk markası Haremlique, Akaretler’den başlayan yolcuğunda Amerika ve Ortadoğu’daki kilometre taşlarının ardından doğduğu şehrin bu kez Asya Yakası’na uzandı. İstanbul Akaretler, İzmir Alaçatı, Ankara Panora, Riyad ve Beyrut’ta mağazaları bulunan Haremlique’in son durağı Suadiye oldu. Sırada Kuveyt var. Üç yıl önce Osmanlı motiflerini modern çizgilerle ev tekstiline uyarlayarak tüketicilere merhaba diyen Haremlique, mağaza sayısını 6’ya çıkardı ve ürün yelpazesini genişletti. Üretim yelpazesine kısa bir süre önce giyim grubu da eklendi.

Haremlique müstakil mağazalarıyla üç kıtaya yayıldığı gibi diğer taraftan da ürünlerini ultra lüks zincirlerde dünya jet setiyle buluşturuyor. Lüks perakende mağazası Londra Harrods’ta Selamlique ürünleri satılıyor. Marka şimdi de New York’ta ünlü 5. Cadde’nin en lüks AVM’si Bergdorf Goodman’a girdi. Haremlique’in geleneksel motiflerin çağdaş çizgileriyle hazırlanmış kaftanları AVM’nin en ilgi gören ürünleri arasında.

Caroline Koç’un genlerinde tekstil var
Haremlique’in yaratıcısı Caroline Koç’un genlerindeki tekstil damarının bu başarıda rolü büyük. Giraud ailesi, yüzyılın başında İzmir’de başladıkları tekstil imalatıyla sektörün öncülerinden. Oriental Halı’yı kuran ikinci kuşak, en eski tekstil firmalarından İzmir Yün Mensucat ve İzmir Pamuk Mensucat’la sektördeki varlıklarını devam ettirmiş. Caroline Koç bu gelenekten geliyor. Ortağı Banu Yentür ise çok başarılı bir tasarımcı. İş hayatına giyimle başlayıp, ev tekstiliyle devam etmiş, uzun yıllar İngiltere ve ABD pazarı için tasarımlar yapmış. Kendisine işkadını denilmesine karşı çıkıyor. Çünkü tasarımlarını oturup bizzat yapıyor, süreci bizzat yönlendiriyor. Selamlique’in üzerinde falların olduğu tek içimlik poşet kahve tasarımlarında olduğu gibi... Yentür markanın başarısının arkasında asırlık geleneğin ve işin içinden gelmelerinin etkili olduğunu söylüyor. “Üretim bilgisi ve tasarım becerisinin sinerjisinden başka bir şey çıkamazdı ki zaten” diyor. Haremlique lüks havlu, yatak ürünleri, ipekli kumaşlar, kaşmirler, döşemelik kumaşlar ve lüks aksesuarlar üretiyor.

Kaynak: Songül Hatısaru / MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri