Üçge, butik mağazacılıkta büyüyor

28 Ağustos 2012 Salı

Satış noktaları için mağaza ekipmanları üreten Üçge, butik mağazacılıkta da küresel markaların referanslarıyla büyümesini sürdürüyor

ucge-butik-magazacilikta-buyuyor

Harvey Nicols, Lewis, Dockers, Kenneth Cole, Accessorize, Armani, Diesel gibi markaların mağazalarını donatan Üçge, 36 yıllık tecrübesiyle yurtiçi ve yurtdışında başarılı projeler gerçekleştiriyor. Duty Free'de dünyanın en büyük firmalarından birisi olan The Nuance Group, Antalya mağazaları için çözüm ortağı olarak Üçge'yi tercih ederken, şirketin 20 ülkede 58 havalimanında 400 mağazası bulunuyor.

The Nuance Group, yeni konseptini dünyada ilk kez Üçge imzası ile Antalya Havaalanı Dış Hatlar Terminal 1 ve Terminal 2 mağazalarında uyguladı. Antalya Havaalanı'nın hemen ardından gerçekleştirilen Zürih, Malta ve Lizbon Havaalanları Duty Free mağazalarının özel tasarımlı ünitelerinde de Üçge'nin imzası bulunuyor.

Üçge, Duty Free tasarımları konusunda uluslararası arenada da aranan firma olma iddiasını devam ettiriyor. Üçge Butik Mağazalar Yönetmeni Cemil Azder, butik mağazacılık ve bu alandaki trendler hakkında konuştu

Şirket olarak hizmet alanlarınızdan bahseder misiniz?
Üçge Mağaza Ekipmanları, 1976 yılından bu yana perakende sektörüne hizmet üreten köklü bir firma. Mağaza ekipmanları ve depo raf sistemleri üreticisi olarak perakende sektörüne 36 yıldır hizmet veren Üçge Grup, Bursa'da kurulu 5 ayrı fabrikasında 80 bin metrekarede üretim yapıyor. Dünyanın 67 ülkesine ihracat yapıyor. 15 bölge temsilciliği olan Üçge’nin 40 distribütörü var ve 700 çalışanı ile hizmet veriyor. Bünyesinde 8 firması bulunan Üçge Grup, yılda 40 bin ton çelik, 42 bin tabaka ahşap hammaddesi işleme kapasitesine sahip. Şu an perakendenin her alanına yönelik özel üretim yapıyoruz. Alışverişin olduğu her yerde Üçge'yi görmeniz mümkün. Butik mağazalar, hipermarketler, cash and carry, discount marketler, departman store, yapı market, elektronik marketler, petroshoplar, müzik, kitap, kırtasiye mağazaları, zücaciye, ev tekstili ve eczane donanımlarını yaptığımız işler arasında sayabiliriz.

Üçge Grup içinde butik mağazaların yerini değerlendirir misiniz?
Sektörde yaptığımız projelerde sektöre yön verecek ve öncülük edecek çok farklı uygulamalar gerçekleştirdik. Butik Grubu olarak konusunda deneyimli mimari kadromuzla sektöre hizmet vermeye devam ediyoruz. 2011 yılı hedeflerimizi gerçekleştirdiğimiz güzel bir yıl oldu. 2012'de yılın ilk yarısına baktığımızda da hedeflerimizin üzerine çıkmayı öngörüyoruz. Butik söz konusu olunca özel uygulamalar öne çıkıyor. Cirolardan çok yarattığınız farklılıklar önem kazanıyor. Birbirinden çok farklı sektörlere butik projeler üretip uygulamalar yapıyoruz. Giyim mağazalarından kozmetiğe, eczanelerden deri-ayakkabı mağazalarına, bujiteri mağazalarından Duty Free projelerine kadar birçok farklı alanda uygulamalar gerçekleştiriyoruz. Çok fazla butik markaya sahip olan Fransa gibi Avrupa'nın önde gelen ülkelerinde yine çok farklı uygulamalarımız var.

Mağaza donanımlarıyla ilgili nasıl bir yol izliyorsunuz?
Gerçekleştirdiğimiz projelerde kullanılan ürünler açısından çok fazla farklı malzeme kullanıyoruz. Sektörün çeşitli olması bizleri uygulayıcı olarak yeni tasarımlara yöneltiyor. Her markanın kendine özgü tasarımlar yapması, bizi bu anlamda çeşitli araştırmalar yapmaya, ayrı operasyon ekipleri kurmaya yönlendiriyor. Farklı uygulamalar, mimari ekibimizin de sektörlerde uzmanlaşmasına imkan veriyor. 2011 yılında gerçekleştirdiğimiz Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminal 1 ve Terminal 2 projeleri tam anlamıyla böyle bir süreci oluşturdu. Farklı kıtalarda 20 ülkede 58 havalimanında 400 mağazası bulunan The Nuance Group, yeni konseptini dünyada ilk kez Üçge imzası ile Antalya Havalimanı'nda uyguladı. Projede çok özel malzemeler ve uygulamalar gerçekleştirme fırsatımız oldu. Antalya Havaalanı'nın hemen ardından gerçekleştirilen Zürih, Malta ve Lizbon Havaalanları Duty Free mağazalarının özel tasarımlı ünitelerinde de Üçge'nin imzası bulunuyor. Örneğin, mağazanın kalbi olan, "Papatya" konseptinde kullanılan fiberglas ve ahşap dikkat çekiyor. 'Papatya'da bin 200 paslanmaz borunun LED aydınlatma ile farklı bir form yakalaması, görsel bir zenginlik sunuyor. Mağazanın yıldız ürünü 'Papatya' aynı zamanda dokunmatik ekrana sahip... Bu özellikle istediğiniz ürünü ekranda kodladığınızda aradığınızı kısa sürede bulma konforuna sahipsiniz. Mağazada farklılığı destekleyen diğer ürünler de Ying-Yang üniteleri. Orta stand olarak kullanılan bu ürünler yumuşak hatları ile 'Papatya'nın görselliği ile uyum içinde.

Üçge, 'Butik Mağazacılık'ta hangi özellikleriyle farklılık yaratıyor?
Mağaza dekorasyonu alışveriş kararını etkileyen en önemli unsurlardan... Mağaza donanımı dekorasyonun en önemli detayı diyebilirim. Ürünlerin müşterilere sunulduğu alanı oluşturuyor. Müşteri ürünü rahatça inceleyebilir, hatta deneyimleyebilirse satın almaya daha kolay karar verebiliyor. Üçge üretim mühendisleri ve pazarlama uzmanları, yaratıcı çalışmalar ortaya koyan, perakende dünyasındaki gelişmeleri yakından takip eden dinamik bir yapı. Ayrıca en önemli avantajımız müşteriye özel ürün tasarlamamız. Perakende sektörünün çeşitli alanlarına hitap eden ürünlerimiz var. Ürüne göre, o ürünün en iyi şekilde sergilenmesi için gerekli bütün şartlar dikkate alınarak proje geliştirilir. Ürünün boyutları, sergileniş şekli, ışık, mağazanın müşteri profili, markanın tüketiciye yönelik vaatleri gibi pek çok unsurun göz önünde bulundurulması gerekir.

Bu yılı nasıl geçiriyorsunuz?
2012 yılında hedefimiz öncelikle geçen yılda yakaladığımız ivmeyi daha da artırmaktı. Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak kaliteden ödün vermeden zamanında proje uygulamalarını teslim etmek bizleri hedeflerimize ulaştırdı. 2013 yılının sonuna kadar Türkiye'de açılacak birçok AVM olduğunu ve sektörümüz için gelişmekte olan ülkelerdeki açığı düşündüğümüzde yapılacak daha çok iş olduğunu görüyoruz. Bunun için Butik Grubu olarak bu yıl daha da fazla çalışıp fırsatları hedeflerimize dönüştürmek için çalıştık. Geldiğimiz noktada ilk altı aya baktığımızda bu hedeflere yaklaştığımızı görüyoruz.

Farklı sektörlere projeler
Butik projelerindeki tasarımlarıyla öne çıktıklarını söyleyen Üçge Butik Mağazalar Yönetmeni Cemil Azder, giyim mağazalarından kozmetiğe, eczanelerden deri-ayakkabı mağazalarına, bujiteri mağazalarından Duty Free projelerine kadar birçok farklı alanda uygulamalar gerçekleştirdiklerini belirtti. Cemil Azder, çok fazla butik markaya sahip olan Fransa gibi Avrupa'nın önde gelen ülkelerinde farklı uygulamalar yaptıklarını kaydetti.

Kaynak: Esra Özarfat / DünyaGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri