Uluslararası fuarcılıkta bir yapıtaşı: Expotim & Ladin

01 Kasım 2017 Çarşamba

Fuar sektöründe uzun yıllar hizmet vermiş profesyoneller tarafından 2003 yılında kurulmuş bir firma Expotim & Ladin Grubu. Grubun İcra Kurulu Üyesi Kerem Güzel ise bize yurt dışı fuar organizasyonlarında Türkiye’nin konumunu, perakende fuarcılığının önemli noktalarını ve bir metropol olarak İstanbul’un fuarcılıktaki konumunu anlattı

uluslararasi-fuarcilikta-bir-yapitasi-expotim--ladin

Onur Kaya

 

Uluslararası fuarcılığın yapıtaşlarından olan bir firma Expotim. Peki, bir de sizden dinleyecek olursak Expotim &  Ladin grubu kimdir?

Türkiye ihracatını artırmaya yönelik hizmet veren, artı değer katan ve her zaman daha fazlası için çalışan bir yurt dışı fuar organizasyonu şirketi olarak Expotim & Ladin Grubu için “İhracat Sponsorunuz” diyebiliriz. Bu sloganımızda iddialıyız çünkü ihracatçı firmaları yurt dışındaki avantajlı pazarlara taşıyoruz, onlara bu sektörleri tanıtıp, kendi markalarını o ülkelerde bilinir kılmalarına olanak tanıyor ve ihracat yapmalarını sağlıyoruz. Yılda 45’ten fazla yurt dışı ihtisas fuarının organizasyonunda yer alan bir şirket olarak, bugüne kadar birçok başarılı ihracatçı şirketin bu fuarlarda yer almasını sağladık, sağlamaya da devam ediyoruz. Aynı zamanda bu ülkelerde iş yapmalarını ve en önemlisi de sayısız kez bu organizasyonlardan memnun ayrılmalarını temin etmiş olmamız nedeniyle, Türkiye’nin ihracat başarısında bizim de göz ardı edilemeyecek bir payımızın olduğunu iddia etmek, herhalde çok da yanlış olmayacaktır.

Uluslararası fuar organizasyonları yapabilecek güçte bir firma Expotim, dünya fuarlarıyla Türkiye fuarlarını küçük bir karşılaştırsanız, neler söyleyebilirsiniz?

Expotim & Ladin Grubu olarak hâlihazırda yaptığımız uluslararası fuarlarımız zaten mevcut. Etiyopya’da inşaat ve yapı malzemeleri fuarı, Irak’ta petrol ve doğalgaz fuarı, Kamerun’da yine inşaat ve yapı malzemeleri ve son olarak Etiyopya’da gıda, tarım ve paketleme fuarları, Expotim & Ladin Grubu’nun ana organizatörlüğünde yapılan fuarlardır. Bu fuarlarda, başta Türkiye’den olmak üzere, uluslararası birçok katılımcıyı yerel alıcılarla bir araya getirerek kârlı iş anlaşmalarına imza atmalarını ve etkili iş ortaklıkları kurmalarını sağlıyoruz. Geçtiğimiz dönemde Etiyopya yapı fuarının 8’sini gerçekleştirmiş bulunmaktayız, önümüzdeki aylarda da Irak fuarını 7’nci kez, Etiyopya gıda-tarım ve paketleme fuarını da 5’inci kez gerçekleştireceğiz. Bunların yanı sıra, bir de EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) bölgesinde Türk ihracatçı firmaların yer alması gerektiğini düşündüğümüz geniş çaplı uluslararası fuarlarda Türkiye milli katılımını organize etmekteyiz. O fuarlara da yine Türk ihracatçı firmaları taşıyarak, EMEA bölgesinde Türkiye’nin ihracatını artırmayı ve güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Expotim & Ladin Grubu olarak, küresel çapta organize edilen fuarların Türkiye milli katılımını organize etmek suretiyle içlerinde yer alan bir firma olmaktayız. Örnek olarak, Dubai’de düzenlenen The Big 5 Show inşaat ve inşaat malzemeleri fuarı ve Paris’te düzenlenen Intermat Paris inşaat ve iş makineleri fuarı bu çapta organize edilen ve Expotim & Ladin Grubu olarak Türkiye milli katılımını organize ettiğimiz fuarlardan sadece 2 tanesidir. Bu fuarları kendi düzenlendiğimiz fuarlarla karşılaştırdığımızda, aslında organizasyon açısından bunların çok da gerisinde olmadığımızı ama sadece fuarı şov ve bir gösteri alanına çevirme konusunda bu fuarlardan öğrenecek şeylerimizin olduğunu söyleyebiliriz.

Birçok farklı sektör için fuarlar düzenliyorsunuz. Biz perakende özelinde soralım. Perakende fuarcılığının püf noktaları nelerdir?

Öncelikle, Expotim & Ladin Grubu olarak ticaret fuarları düzenlemekte olup, B2B alanında hizmet veren bir firmayız. Son kullanıcıya yönelik fuarlar organize etmememize rağmen, yine de perakende sektörünün ilgisini çekebilecek fuarlarımız mevcuttur. Bu fuarlardan, Güney Afrika ve Fas’ta düzenleyeceğimiz SWEETS, SNACKS & DRINKS Fuarları, hazır gıda, “fastfood”, ikram (‘hospitality’) sektörlerine yönelik olup, son kullanıcıya hizmet veren; restoranlar, süpermarket zincirleri, oteller ve tatil köyleri, “catering” firmaları ve perakendecileri hedeflemektedir.

Geniş çaplı olarak düzenlediğiniz fuarlardan birkaç örnek verebilir misiniz?

Az önce sözünü etmiş olduğumuz The Big 5 Show Dubai yapı ve yapı malzemeleri fuarı ve Intermat Paris ve iş makineleri fuarları, milli katılımını organize ettiğimiz geniş çaplı fuarlarımızdan olmaktadırlar. The Big 5 Show Dubai fuarının 2016 yılında 2 bin 500+ katılımcısının 237’si bizim aracılığımızla fuara gelen Türk firmalarından oluşmakta olup, fuarı 78 bin+ kişi ziyaret etmiştir. Intermat Paris Fuarı ise 2015 yılında bin 500 katılımcı firmanın katılımı ve 183 bin profesyonelin ziyareti gibi yüksek ve başarılı rakamlarla neticelenmiş bir fuardır. Ayrıca, 2 fuar da uluslararası ziyaretçi çeşitliliği anlamında zengin fuarlar olmaktadırlar. Dubai fuarını 142 farklı ülkeden gelen profesyoneller ziyaret etmişken, Paris fuarı ise 167 ülkeden gelen ziyaretçileri fuarda katılımcılar ile bir araya getirmiştir. Expotim & Ladin Grubu olarak yapı ve yapı malzemeleri sektörünün yanı sıra, enerji, tekstil, otomotiv, gıda-tarım, makine ve mobilya gibi birçok farklı sektörde de fuarlar düzenlemekteyiz. Bunlardan, Moskova’da düzenlendiğimiz Textillegprom Fuarı 2018 yılında 50’nci kez organize edilecek olup, bu anlamda alanında düzenlenme rekoru kırmış bir fuardır. Enerji sektöründe ise, Orta Doğu enerji piyasasının nabzını tutan, Irak Enerji Bakanlığı’nın da desteklediği Iraq Oil & Gas Fuarı, bu sene 5-7 Aralık’ta Basra’da düzenlenecek olup, fuarı yine Orta Doğu’nun en büyük petrol ve doğal gaz firma yetkililerinin ve enerji ile alakalı hükümet yetkililerinin ziyaret etmesi beklenmektedir. Tarım grubunda ise 10-13 Ekim’de Cezayir’de düzenlenen 18’inci Sıma Sıpsa Fuarı, 25’i Türk olmak üzere 487 firmanın katılımıyla gerçekleşmiş, 32 farklı ülkeden gelen katılımcılar fuardaki yerlerini almışlardır. Makine sektörüne yönelik olarak, bu sene fuar portföyümüze yeni katmış olduğumuz AMB İran Metal İşleme Fuarı ve Nijerya “Plast Print Pack” plastik, baskı ve ambalaj fuarı yine sektörün ilgisini çeken ve yoğun talebin olduğu fuarlarımız arasındadır. Otomotiv yan sanayi sektöründe ise; dünyaca ünlü Parisequio Auto Fuarı’nda yine Türkiye milli katılımı düzenlemekteyiz.

İstanbul’da fuar alanlarının yetersiz ve hizmet kalitesinin düşük olduğunu duyuyoruz sektör temsilcilerinden. Sizce İstanbul bu anlamda ne durumda? Metropol bir şehre yakışan kıvama dönüşebildi mi?

Tam anlamıyla “dönüştü” diyemesek dahi, dönüşme yolunda olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul gibi çok yoğun bir nüfusa ve bununla paralel olarak yoğun bir ticari hacme sahip bir şehrin fazla sayıda fuar alanına ihtiyacı olmaktadır. Hâlbuki İstanbul’a baktığımızda görüyoruz ki; şehirde dünya standartlarına çıkabilmeyi başarmış sadece 2 fuar alanı mevcut, kaldı ki onların da teknoloji anlamında birçok eksiği var. İstanbul, sonuçta Türkiye’nin iş ve ticaret dünyasının en iyi firmalarını barındıran, ülke ekonomisinde yükü çeken ve her geçen gün giderek büyüyen ve genişleyen bir şehir. Bu genişleme ve büyümeye paralel olarak fuar alanlarının sayısında herhangi bir artış ne yazık ki görememekteyiz. Buna ek olarak; İstanbul Fuar Merkezi (İFM), fuar şirketlerinin ortak kullanabildiği ve devlete ait olan bir fuar alanı olarak çok yetersizdir. Fuar şirketlerinin eşit şekilde yararlanabileceği ve başarılı organizasyonlara imza atarak fuarlarını büyütebilecekleri daha geniş ve daha modern bir fuar alanına kesinlikle ihtiyaç olmaktadır.

Fuarlarda en az dikkati o fuarın mutfağındaki isimler çekiyor. Görünmeyen kahramanı oynuyorsunuz aslında. İyi bir fuar geçmesi için yapılması ve olması gereken temel kurallar nelerdir?

Evet, organizatör şirket olarak alkışları perde arkasından kabul ediyoruz. Ama fuarlarımız başarılı geçtiği ve tüm paydaşlar fuardan maksimum yararı aldığı sürece, bu bizim için sorun değil, çünkü tek önceliğimiz hem katılımcı, hem de ziyaretçi nezdinde başarılı bir fuar geçirmektir. Öncelikle, önden iyi bir pazarlama çalışması ve sonrasında fuarda iyi bir lansman yapılması durumunda, firmalar fuarlar aracılığıyla o ülke pazarına çok güçlü bir imaj ile giriş yapma şansına sahip oluyorlar ve o ülkedeki iş potansiyelleri bir anda 2 veya 3 katına çıkabiliyor. Bu da haliyle firmalara o ülke pazarlarında büyük avantaj sağlıyor. Lansman, işin fuar katılımcısı şirketleri ilgilendiren kısmı olmakla birlikte, pazarlama ve potansiyel müşteri çalışmaları ise organizatör şirketleri ilgilendiren kısmını oluşturmaktadır. Biz Expotim & Ladin Grubu olarak, fuar katılımcılarımızın fuarlardan maksimum fayda ile ayrılmalarını sağlamak ve fuarda bekledikleri iş potansiyellerini sadece doldurmak değil, üzerine çıkmak için bu çalışmaları çok sıkı bir şekilde ve katılımcı profiline uyacak titizlikle yürütmekteyiz. Buna ek olarak, katılacakları fuarları, bizlerin onlara sağladığı pazarlama materyalleri ile duyurmaları ve ihracat yaptıkları ülkelerdeki iş ortaklarına bu şekilde bir bildirim yapmaları yine onların yararına olacak bir çalışmadır.

Organizasyon ve fuarların kalitesini artırmak için hükümet kanadına düşen görevler var mı? Özellikle yapılması gerekli diyebileceğiniz unsurlar var mıdır?

Türkiye’de ihracatın öneminin bizzat devlet erkânı tarafından vurgulandığı ve bunun finansal desteklerinin artırıldığı bugünlerde, yurt dışı fuarcılık şirketi olarak bize büyük bir görev düşmektedir. Özellikle, yapılan düzenlemelerle yurt dışı fuarlarına katılan firmalara verilen teşvik alımlarının

hızlandırıldığı, hedef ülkelerle yüzde 70’lere kadar çıkabilen geri ödemelerin olduğu fuarlarda, katılımcı sayılarımızı arttırmalı ve daha çok firmayı bu yolla ihracata çekmeliyiz. Biz Expotim & Ladin Grubu olarak, bu görev ve hedef bilinciyle hareket etmekte ve adımlarımızı bu doğrultuda atmaktayız.

Kendi tecrübelerinizden yola çıkarak perakende sektörü temsilcilerine kendilerini özellikle fuarcılık kanadında geliştirebilmeleri için neler söyleyebilirsiniz?

Öncelikle katılacakları fuarları seçerken, firma profillerine uygun fuar seçmeye dikkat etmeleri gerekmektedir. Hedefledikleri sektör ve müşteri profili katılmayı planladıkları fuarın hedef kitlesi içerisinde mi? Fuarın diğer katılımcıları hangi firmalardan oluşmakta? Fuarın önceki seneki organizasyonları başarılı geçmiş mi? Bu bir yurt dışı fuarı ise eğer; fuarın düzenlendiği ülkenin ekonomik durumu nedir, iş yapmaya elverişli bir ortam mevcut mudur? Türkiye’nin o ülkeyle olan ticari ilişkileri ne durumdadır? Hangi ürünler tüketilmekte ve hangi ürünler ithal edilmektedir? Bu gibi noktalar fuara katılmadan önce gözden geçirilmesi gereken noktalar olup, bunlar Expotim & Ladin Grubu olarak potansiyel katılımcı firmalarımızı özellikle bilgilendirdiğimiz konulardır. Ticaret fuarları için kabaca, iş yapma amacındaki kişileri doğru kişilerle buluşturmak için yapılan etkinlikler dersek eğer, fuarın katılımcılar için doğru kişileri hedefleyip hedeflemediğini tespit etmek çok önemlidir. Fuarın pazarlama çalışmaları adına nelerin yapıldığı, hangi bölge ve sektörlerde ziyaretçi tanıtım çalışmalarının yapıldığını bilmek de fuarda doğru ziyaretçiye ulaşıp ulaşamayacağınız konusunda sizlere fikir vereceği için yine önemli bir nokta olmaktadır. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri