Uluslararası perakendenin merkezi Türkiye

24 Kasım 2014 Pazartesi

Dünya genelinde faaliyet gösteren işe alım ve danışmanlık kuruluşu PageGroup bünyesinde yer alan Michael Page yetkililerine göre Türkiye’de perakende sektörü uluslararası şirketlerle etkileşimini arttırarak yıldızını daha da parlatıyor

uluslararasi-perakendenin-merkezi-turkiye

Perakende sektörü, ekonomideki her türü olumsuz gelişmeye karşı hassas olduğu için son on yılda engellerle karşılaştı. Ancak güncel ekonomik veriler sektörün yine de gelişimini sürdürmekte olduğunu gösteriyor. Üstelik perakende gelişirken diğer sektör yatırımları da olumlu etkileniyor. Büyük perakende gruplarının sahipleri, enerji, gayrimenkul, inşaat gibi başka alanlara da yatırım yapıyor.

Türkiye piyasasına girmekte olan pek çok perakende yatırımcısı bulunuyor ve yeni alışveriş merkezlerinin açılması, sokak mağazalarının cazibesinin artması, sektörü sürekli canlı tutuyor. Alışveriş merkezlerindeki restoranlar, sinemalar, özellikle de çocuklar için yapılmış oyun alanları, bu mekânları sosyalleşmek için oldukça elverişli hale getiriyor. Böylece alışveriş merkezleri, Türkiye’deki en popüler perakende noktaları oluyor.

Michael Page Türkiye verilerine göre pek çok uluslararası ve yerel perakendeci Türkiye’yi merkez ofis olarak kullanıyor ve bölgedeki faaliyetlerini bu ofislerinden yönetiyor.

Michael Page perakende bölümü yöneticisi Fatih Cömert,  diğer sektörlere kıyasla perakendede istihdamın daha dinamik olduğunu söylüyor. Dolayısıyla boşalan bir pozisyonun anında doldurulması gerekiyor. Sektörde üst düzey yöneticiden satış elemanına kadar pek çok farklı fırsat mevcut. En popüler pozisyonlar ise mağaza ve bölge müdürlükleri olarak karşımıza çıkıyor. Deneyimine göre bir mağaza müdürünün yıllık brüt maaşı 40 bin TL’den başlayıp özellikle de lüks perakendecilikte 200 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bölge müdürünün maaşı ise yıllık brüt 60 bin TL ile 150 bin TL arasında değişiyor.

Yeni nesil yöneticiler kariyer odaklı
Her sektörde maaş çalışanlar için motive edici bir faktör olsa da perakende sektöründe, istihdam edilecek yöneticinin marka hakkındaki bilgisi, çalışma ortamı, konumu/unvanı da aynı derecede önem arz ediyor. Yeni nesil yöneticiler şirketin bir geleceğinin ve bu gelecekte de kendilerinin bir yeri olduğunu görmek istiyorlar, bu yüzden iyi bir işverenin adaylara bir kariyer yolu gösterebilmesi artık şart oluyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri