UMSMİB’den Avustralya çıkarması

02 Ekim 2015 Cuma

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) üyeleri, “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Fine Food Australia Fuarı’na katıldı

umsmibden-avustralya-cikarmasi

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) organizasyonu ile Bursalı firmalar, Sidney'de düzenlenen Fine Food Australia Fuarı’na katılarak Türk gıda ürünlerini ve içeceklerini tanıttı.

UMSMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Haydar Güçlü, “Birlik olarak Avustralya ile olan gıda ticaretimizi artırmak istiyoruz. Sektörümüz için önemli bir fırsat olan Fine Food Australia Fuarı'nı kaçırmak istemedik. UMSMİB olarak fuara 9 firma ile katılım gösterdik. 38 ülkenin 934 firma ile temsil edildiği fuarda; firmalarımız 46 resmi iş toplantısı gerçekleştirdiler. Yakın dönemde bu görüşmelerin ihracatımızı artıracağına inanıyoruz.” dedi.

Türk meyve sebze mamullerinin ihracatını artırmak için çalışmalarına hız veren UMSMİB, uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesi amacıyla hayata geçirdiği ‘İyi Tarım Uygulamalarının Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında üyeleri ile Avustralya’nın en büyük gıda fuarı Fine Food Australia 2015 Fuarı’na katıldı. Sektör öncüsü firmalar, Sidney kentinde düzenlenen fuarda Türk gıda ürünlerini ve içeceklerini tanıttı.

Avustralya pazarı, sektörü ve fuarı değerlendiren Ali Haydar Güçlü, “Birlik olarak Avustralya ile olan gıda ticaretimizi artırmak istiyoruz. Buna bağlı olarak sektör için önemli bir fırsat olan Fine Food Australia Fuarı'nı kaçırmak istemedik. UMSMİB organizasyonu ile fuara, sektörde söz sahibi 9 firma ile 108 metrekare alanda katılım gösterdik.” dedi. Güçlü, “Fuara katılan firmalarımız Türk ürünlerini başarıyla tanıttı. Alkolsüz içecekten, donmuş meyve sebze ürünleri, salça, turşu, reçel konserveye kadar pek çok gıda ve alkolsüz içecek ürünlerini sergilediğimiz fuarda, Türk gıdasına olan güven tescillendi.” diye konuşarak, birlik olarak, amaçlarının Türk ürünlerini dünyanın dört bir yanında tercih edilir hale getirmek olduğunu söyledi.


505 milyon dolarlık ihracat
Çin Halk Cumhuriyeti, ABD, Hindistan, Japonya, Singapur ve Almanya'nın, Avustralya'nın önemli ithalat pazarları olduğuna dikkat çeken Ali Haydar Güçlü şöyle konuştu: “Avustralya'nın, Türkiye'den yaptığı ithalat yıllar itibari ile artış gösteriyor. Avustralya'nın toplam ithalatından yüzde 0,30 pay alıyoruz. 2014 yılında, 680 milyon dolarlık ithalat, yaklaşık 505 milyon dolar da ihracat yaptık.”


Meyve sebze mamulleri ihracatında yüzde 9,49 artış
Güçlü, TİM verilerine göre, Türkiye'nin 2015 yılının ilk 8 ayında Avustralya'ya 303,3 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini hatırlatarak, “2015 yılının ilk 8 ayında Türkiye'nin Avustralya'ya ihracatı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 9,74 oranında düştü. Sektörler bazında yapılan ihracat verileri incelendiğinde, meyve sebze mamulleri sektörü, 14.4 milyon dolar ile Avustralya'ya yapılan ihracattan yüzde 4,76 pay aldı. Bu dönemde, Avustralya'ya yapılan Meyve sebze mamulleri ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, yüzde 9,49 artış gösterdi.” dedi.

Fine Food Australia 2015 Fuarını 12 bin 438 profesyonel gezdi. Fuarda et, şarap, peynir, unlu mamuller, çikolata ve şekerleme, sebze ve meyve, mutfak araç ve gereçleri sergilendi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri