Ünlü alışveriş caddelerinde kiralar tavan yaptı

21 Ocak 2013 Pazartesi

Perakende sektöründe AVM’ler ve markalar arasında sıkı pazarlık ve çekişmelere konu olan kiralar, ünlü alışveriş caddelerinde tavan yaptı. İstanbul’da en pahalı cadde mağazasının metrekare kirası yıllık bazda 2 bin euro’yu aştı

unlu-alisveris-caddelerinde-kiralar-tavan-yapti

Uluslararası üne sahip ABD’li gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman & Wakefield’ın hazırladığı rapora göre, en yüksek kiranın metrekare başına yıllık 2 bin 33 euro’ya çıktığı İstanbul’daki İstiklal ve Bağdat caddeleri Türkiye’nin en pahalı perakende lokasyonları haline geldi.

İstiklal’e turizm dopingi
2012’de gerçekleşen en yüksek değerli kiralama işlemlerinin aktarıldığı ve fiyatların çıktığı tepe noktaya işaret edilen raporda, İstanbul, dünya sıralamasında 29’uncu oldu. 2011’de Bağdat Caddesi 2 bin 41 euro ile listede 25’inci sırada yer alırken, bu yıl küçük de olsa bir gerileme görüldü. Diğer taraftan, İstiklal Caddesi hızlı bir yükselişle Türkiye’nin en pahalısı olma yarışında bu yıl Bağdat Caddesi’nin tahtını paylaştı.

Son 1 yılda artan turist potansiyeliyle yıldızı daha da parlayan İstiklal Caddesi perakende sektörünün son gözdesi olduğunu rakamlara da yansıttı. 2007’de bin 176 euro’luk en yüksek kira değeriyle listede 33’üncü sırada bulunan ve Türkiye’nin en pahalı alışveriş caddesi olan Abdi İpekçi ise son raporda bin 938 euro ile Türkiye ikincisi oldu.

Causeway Bay 5’inci Cadde’yi geçti
Raporda dikkat çeken en önemli gelişmelerden biri dünya sıralamasının zirvesinde gerçekleşti. Yıllardır ‘en pahalı’ olma özelliğini kaptırmayan New York’un ünlü 5’inci Cadde’si (5th Avenue) 2012’de koltuğunu Çin Hong Kong’daki Causeway Bay’e kaptırdı. Bu iki rakibin en pahalı kira seviyesinde geride kalan kentlere ciddi fark attığı da görüldü. Causeway Bay ve 5’inci Cadde’de önceki senelerde daha düşük olduğu gözlenen ‘en yüksek metrekare kirasının’ 2012’de 20 bin euro seviyesini aşması da son yılların rekoru oldu.

İpekçi doldu Valikonağı pahalandı
Raporda, Türkiye’de kiraların yeni AVM açılışlarıyla bir süre stabil kalacağına dikkat çekilirken, perakendecilerin sınırlı kapasiteye rağmen gözünü cadde mağazalarına çevirdiğine işaret edildi. Rapora göre yıllık kira artışında yüzde 12.5 ile Nişantaşı’ndaki Valikonağı Caddesi ilk sırada yer aldı. Bunun en önemli nedeni olarak ise Abdi İpekçi Caddesi’nde yer bulmanın zorluğu nedeniyle perakendecinin Valikonağı’na yönelmesi gösteriliyor. Valikonağı’nda en yüksek metrekare kirası bin 702 euro.

Kayank: Menekşe Ataselim / HabertürkGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri