Üretici eti ucuzlatmak için market zinciri kuruyor

19 Ağustos 2013 Pazartesi

Kırmızı et fiyatlarındaki artış, ithalat tartışmalarını yeniden gündeme getirirken; üreticiler, ucuz et tüketmenin yolunu açmak için kolları sıvadı

uretici-eti-ucuzlatmak-icin-market-zinciri-kuruyor

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Balıkesir’de üç yerde kurduğu et marketlerini, zincir oluşturarak ülke geneline yayma kararı aldı. Birlik, İstanbul’da da et market açmak için üç noktada yer kiraladı. Tutması halinde zincir diğer illere de yayılacak. Bu yerlerde et, piyasadan yüzde 25 daha ucuza satılacak.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, açacakları marketlerle eti aracısız tüketiciye ulaştıracaklarını söyledi. Tunç, Türkiye genelinde 104 birliğe bağlı 120 bin üreticiyle sektörde önemli bir güç oluşturduklarını ifade etti.

Bülent Tunç, Türk halkının girdi maliyetleri ve aracılardan dolayı kırmızı eti pahalıya tükettiğini söyledi. Etin üreticiden tüketiciye ulaşıncaya kadar 4-5 el değiştirdiğini, bunun da fiyatları artırdığını ifade eden Tunç, şöyle konuştu: “Üreticiden 16 liraya çıkan et, nihai tüketiciye varana kadar neredeyse iki katına çıkıyor. Bugün marketlerde 30-35 liraya kıyma, 60 liraya sucuk satılıyor. Bu duruma bakılınca et pahalı gözüküyor. Ama kıymayı 20-22 liraya, kuşbaşıyı ise 22-25 lira arasında tüketmek mümkün.”

Açacakları zincir marketler vasıtasıyla üreticiden doğrudan tüketiciye satış noktası oluşturacaklarını vurgulayan Tunç, “Şimdilik marketlerde birliğimizin ismini kullanacağız. Ancak ileride iyi bir markayla devam etmeyi planlıyoruz” dedi. Bu marketlerde her türlü et ve et ürünlerinin olacağını ve piyasadan yüzde 25 daha ucuza satılacağını dile getiren Tunç, böylece üreticinin kendi fiyatını kendisinin de belirlemiş olacağını kaydetti.

Birlik Başkanı Tunç, ayrıca tüketilen etin izlenebilirliğini sağlamak için TÜBİTAK ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile ortak bir çalışma içerisinde olduklarını da açıkladı. Bu sistem sayesinde tüketici, etin hangi standartta, kim tarafından nasıl kesildiği, hayvanın nasıl beslendiği, hangi yörenin hayvanı olduğunu geriye doğru izleme imkanı bulacak.

Kaynak: Şaban Gündüz / Zaman


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri