Vatan ilk 8 ayda yüzde 47 büyüdü

04 Eylül 2013 Çarşamba

1983 yılında Türkiye’nin ilk teknoloji perakende mağazasını açan Vatan Bilgisayar, büyümesini açtığı yeni mağazalarla sürdürüyor

vatan-ilk-8-ayda-yuzde-47-buyudu

2013 yılının ilk 8 ayını ciroda yüzde 47 büyüme ve 14 yeni mağaza açılışı ile kapattıklarını belirten Vatan Bilgisayar Genel Müdürü Hasan Vatan, “Önümüzdeki 4 aya iddialı giriyoruz. 4 ayda 22 yeni mağaza açacağız. 2013 sonunda 50 kentte,  100 mağaza ile ciroda yüzde 50 büyüme yakalamayı hedefliyoruz” dedi.

Hasan Vatan, 30’uncu yılını kutlayan Vatan Bilgisayar’ın yeni büyüme hedeflerini ve teknoloji perakende sektöründeki son gelişmeleri anlattı.  Hem 2012 yılını hem de 2013’ün ilk 6 ayını sektöre göre hızlı bir büyüme ile kapattıklarını belirten Vatan şu bilgileri verdi, “GFK verilerine göre, toplam teknoloji sektörü Vatan bilgisayar hariç 2012 yılında yüzde 22 büyüdü. Teknoloji marketlerinde ise bu büyüme yine Vatan hariç yüzde 23 düzeyinde kaldı. Vatan Bilgisayar olarak ise biz 2012 yılını yüzde 38 oranında büyüme ile kapattık”.

Ayrıca Vatan, “2013’ün ilk 6 ayında geçen yılın ilk 6 ayına göre cirosal olarak yüzde 42 büyüdük. GFK’ya göre Vatan Bilgisayar dışında 2013’ün ilk 6 ayında toplam teknoloji pazarı yüzde 22, teknoloji market pazarı ise yine Vatan hariç yüzde 30 büyüdü.  Yani yılın ilk 6 ayını teknoloji sektörü ortalamasının yaklaşık iki katı büyüme ile kapattık.  Ağustos sonu itibarıyla ise büyüme oranımız yüzde 47 oldu” diye belirtti.

Tablet ve akıllı telefon satışı artışta
Türkiye’de genç nüfustaki artış ile birlikte tüketici elektroniğinde olan ilginin arttığını ve son teknoloji ürünlere yönelik pazarın her gün büyüdüğünü belirten Hasan Vatan, “Akıllı telefonlar bu yılın en çok satan ürünleri olmaya devam ediyor.  Tablet ise adetsel olarak neredeyse Notebooka yaklaştı” dedi.

Bunun yanı sıra Hasan Vatan, “2013’ün ilk 7 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre, tablet pazarı yine Vatan bilgisayarın satışları çıktığında dört kat büyümüş görünüyor. Bizde ise 12 kat büyüme gerçekleşti. Cep telefonlarında ise Vatan Bilgisayar’da satışlar hız kesmiyor” diye konuştu.

Teknoloji ürünlerinin satışına değinen Vatan, “İlk yedi ayda geçen yıla göre adet bazında yüzde 100 artış gerçekleşti. Ancak tüm sektöre bakıldığında artış yok. Ancak şöyle düşünün ki, Türkiye’de hala ayda 1 milyon cep telefonu satılıyor. Herkes yeni teknolojiyi istiyor” diye konuştu.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri