“Vergi artışı içki satışlarını düşürecek”

27 Eylül 2012 Perşembe

Mey İçki Pazarlama Direktörü Levent Kömür, 3 yılda 5 kez zamlanan alkollü içki tüketiminin düşeceğini dile getirdi

vergi-artisi-icki-satislarini-dusurecek

Alkollü içkiye 2010 yılından bu yana beşinci kez zam geldi. Ancak tüketimde düşüş olmadı. Türkiye'nin en büyük rakı üreticisi Mey İçki'nin Pazarlama Direktörü Levent Kömür ise artık trendin sonuna gelindiğinin inanıyor. Kömür, düşüş trendini başlatabileceğine inandıran gelişmeyi; içme sıklığının ve içilen miktarın azalması olarak değerlendiriyor. İçkide tüketici sayısının düşmediğinin altını çizen Kömür, “Bu zamdan sonra akşamcının etkileneceğini düşünüyorum” diyor. Mey İçki, meyhane kültürünün sonraki nesillere taşınmasını bir sosyal sorumluluk olarak görerek, restoranları modern, turistik bir meyhaneye dönüştürmeye başladı.

Mimariye el attı
İstanbul’dan sonra İzmir Kordonda da bir balık restoranına el atan Mey İçki, restoranın mimarisini değiştirme yanında, garson ve aşçıların meze yapımı, sunum ve içki adabının öğretilmesi hatta müzik seçimi konusunda destek veriyor. Bir kültürün devamı açısından başlanan projeye her mekan açılışının ardından ilginin fazlalaştığını anlatan Kömür, beş yıldızlı otellerde meyhane kültürünün tanıtılması için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Diageo zamdan memnun
Geçen hafta sonu, 1 litre rakıda 100 derece alkol oranı üzerinden açıklanan fiyata göre vergi 11 lira artırılarak 77 liraya çıkarıldı. Bu vergi artışı sonrası Mey İçki rakıda fiyatı 51,5 liraya artırdığını duyurdu. Kömür, ticarette tarih tekerrür eder diye bir şey olmadığını notunu düşerek, önceki zamların tüketimi düşürmediğini ancak bu kez düşüş olacağını tahmin ediyor. Şubat 2011'de Mey İçki'yi 2,1 milyar dolara satın alan ABD'li Diageo'nun bu vergi artışlarına karşın memnun olduğunun hatırlatılması üzerine de Kömür, “Onlar işadamı. Zammın gerekçelerini, vergi oranlarını sorup neden olabileceğini sordular, biz de anlatmaya çalıştık” yanıtını verdi.

Kaynak: Tarık Yılmaz / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri