Visa’lar birleşti, gelir yüzde 25 arttı

16 Mart 2016 Çarşamba

Visa Europe Güneydoğu Avrupa Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, Visa Europe’un 2015 yılı sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu

visalar-birlesti-gelir-yuzde-25-artti

Visa Europe’un 2015 yılı sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında konuşan Visa Europe Güneydoğu Avrupa Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, 2015 yılının Visa Europe için finansal açıdan son derece başarılı geçen, Visa Inc’le tek çatı altında birleşme kararının açıklandığı önemli bir yıl olduğunu söyledi. Berna Ülman, “Gelirimiz yüzde 25 artarak 2,3 milyar avroya ulaştı. Alışveriş harcamaları yüzde 7,7 artışla 1,58 trilyon avro oldu. Visa markalı kart adedi 522 milyona ulaştı. Avrupa’da her 5,70 avroluk harcamanın 1 avrosu Visa kartları ile yapıldı.” dedi.


Visa Inc. ve Visa Europe birleşmesinin toplam değeri 21,2 milyar avro olarak açıklandı. Bu tutarın 16,5 milyar avroluk kısmı Visa Europe üyesi hissedar bankalarına yönelik ön ödemeyi, 4,7 milyar avroluk kısmı ise dört yıl sonra yapılacak koşullu ödemeyi içeriyor. 16,5 milyar avro değerindeki toplam ön ödeme tutarı 11,5 milyar avro nakit ve 5 milyar avroluk Visa Inc. imtiyazlı hisse senetlerini kapsıyor.
Berna Ülman: “Birleşme sonucunda Visa Europe üyesi hissedar Türk bankalarına da önemli bir değer yönlendirilmiş olacak. Bu gelişmenin, Türk bankalarının ödemelerde inovasyona yatırım iştahlarını artıracağına ve tüketicilerin değişen ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi ortak projeleri hızlandıracağına inanıyorum.” dedi.


Ülman, global tek bir çatı altında birleşmenin gereken finansal gücü ve operasyonel ölçeği sağlayacağını belirtirken yerelleştirme stratejisini güçlendirmeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi. Globalleşmenin bir sonucu olarak insanların her zamankinden daha fazla seyahat ettiğini vurgulayan Berna Ülman geçtiğimiz yıl Avrupalıların Visa kartlarıyla kendi ülkelerinde yaptıkları harcamaların yüzde 6 oranında arttığını, kendi ülkeleri dışındaki harcamaların ise yüzde 17 arttığını belirtti. Bir yandan da dijital ortamlarda alışverişin hızla arttığını belirten Berna Ülman: “Kartların globalleştiği ve dijitalleştiği dünyamızda uluslararası ödeme standartlarına olan ihtiyaç hiç olmadığı kadar artıyor. Visa, evrensel para birimi niteliği ile giderek vazgeçilmez hale geliyor.” dedi.


Tokenization teknolojisinin ödemelerde güvenliği en üst düzeye taşıyacağını belirten Berna Ülman: “Yüz yüze olmayan ortamlarda yapılan ödemeler artıyor. Geleceğin teknolojisi tokenization hizmetimiz, başta dijital olmak üzere tüm ödemelerde gerçek kart numarası yerine değersiz sembolik kart numarası yani ‘token’ üreterek güvenliği pekiştiriyor.” diye konuştu.


Avrupa’da Visa kartlarının 3’te 1’inin temassız özelliğine sahip olduğu bilgisini veren Berna Ülman, “2015 yılında, Londra metro ve otobüslerinde yolculukların 4’te 1’i temassız kartlarla ödendi. Bu işlemlerin yüzde 90’ı ise Visa kartları ile yapıldı.” dedi.


Türkiye’de yeni çıkan her 10 kredi kartından 8’i Visa logolu
Visa Europe Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel ise: “Türkiye’de çok güçlü, başarılı bir yılı geride bıraktık. Pazardaki Visa markalı kart sayısı 88 milyon oldu. 2015 mali yılımızda toplam kullanım hacmi, yüzde 13 artarak ilk defa yarım trilyon TL’yi aştı. Alışveriş hacmi ise yüzde 15 artarak 256 milyar TL’ye ulaştı. Türkiye’de her 5 TL’lik harcamanın 1 TL’si Visa kartları ile yapıldı. 2015, liderliğimizi pekiştirdiğimiz bir yıl oldu.” dedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri