Vizyon, diğerlerinin göremediği görüş gücü: Amerika Birleşik Devletleri’nin ve dünya perakendesinin devi Wal-Mart örneği

22 Nisan 2015 Çarşamba

Başarının hiç bir sırrı yoktur. Sadece, inanmanın, iyi hazırlanmanın, çok çalışmanın ve hatalardan doğruları öğrenmenin sonucudur - General Colin Powell

Vizyon; gayret ve çabanın başlangıç noktasıdır. Başkaları dünyayı çentikli, sivri uçlu görürken, Christopher Columbus batı ufkunun ötesinde o büyük kıtayı görmüştü. Yine, NASA bilim adamları ayda insan ayak izlerini tasavvur ederken diğer bilim adamları matematiksel olarak aya yolculuğun mümkün olmadığını savunmuşlar. Ama bugüne baktığımızda dünyanın şekli ortada ve ayda bırakın ayak izlerini tasavvur etmeyi artık turistik seyahatler düzenleniyor. Vizyon, yarının nasıl görünmesini arzu etiğimizin resmidir, ya da diğer bir anlayışla yarın nasıl görünmek istediğimizin resmidir.
Sizin durumunuz nedir?  Kişisel vizyonunuzu ve şirketinizin vizyonunu oluşturmak ve paylaşmak için ne kadar zaman ve enerji harcadınız ya da harcıyorsunuz? Öyle bir vizyona sahip olmalısınız ki, bu vizyon sizi gelecekte daha büyük daha iyi daha güçlü yaparken aynı zamanda gözünüzü ne olduğunuzdan ve bugün ne yaptığınızdan ayırmamalı. İşte buradan yola çıkarak sizlere hepimizin bildiği Amerika Birleşik Devletleri’nin ve dünyanın en büyük perakende devi Wal-Mart’ın kurucusu Sam Walton’nın vizyonundan biraz bahsedeceğim. Yıllar önce bankada eşiyle biriktirdiği altı bin dolar parayı, yakınlarından aldığı borç parayla birleştirerek küçük bir iş kuran Walton’un kurduğu bu şirket bugün perakende sektörünün liderliğini yapıyor ve her yönde sektörünün trendlerini belirleyebiliyor.
Sam Walton’nun basit bir hayali vardı: Kendi mağazasını açmak ve vizyonu doğrultusunda bu mağazayı işletmek. Fakat onun vizyonu diğerleri -yani rakipleri- tarafından çok önemsenmiyordu. Rakipleri bu vizyonun işlemeyeceğine inanıyorlardı. Hatta onun vizyonu arzu edilen sonuçları verirken bile işin uzmanları bu durumu kısa bir zaman için şansa bağlı gerçekleşen ve uzun ömürlü olmayacak bir organizasyon olarak yorumluyorlardı.
Sam Walton, ilk zamanlarda vizyonu doğrultusunda geleceğe bakarken Wal-Mart’ın dünyanın en büyük perakendecisi olacağını görmüyordu, sadece küçük bir kasabada daha iyi bir alışveriş ortamı ve imkanı oluşturmak istiyordu. O sadece orada yaşayanların yaşam standartlarına sunacağı kaliteli, rakiplerinden çok daha ucuz ve geniş ürün kategorisiyle yükselterek daha iyi bir alışveriş mekanı oluşturmak istiyordu. Bunu başarmak için de kaliteli bir ekip çalışmasına ihtiyaç olduğuna inanmıştı. Onun için Sam Walton elemanlarını seçerken eğitim durumlarına bakmadan önce elemanın güler yüzlü olup olmadığına bakardı. O, şuna inanmıştı: Eğer çalışanlar kendilerini ailenin bir parçası olarak kabul ederlerse işte o zaman onun vizyonu keyifli ve başarılı olacaktı. Çok zeki, başarılı ve vizyon sahibi olan Sam Walton şunu gördü,  eğer bu ilk mağazası başarılı olursa eninde sonunda çok daha geniş müşteri kitlesine ulaşacak ve şirketini sürekli büyütecekti. Bahsedilen bu vizyonun sahibi bugün bir dünya perakende lideri olan Wal-Mart’ı doğurdu.
Wal-Mart,  Sam Walton’ın geniş vizyonu doğrultusunda yıllardır Fortune dergisinin her yıl düzenlediği dünyanın ilk 500 şirkti sıralamasında hep ilk sırayı almayı başardı. Bugün Wal-Mart yaklaşık 71 farklı amblemle 27 ülkede 11 bin 200 perakende işletmesi yeriyle, 4 bin 364 Wal- Mart US, 645 Sam’s Club ve 6 bin 193 Wal-Mart uluslararası şubesiyle hizmet veriyor. Her hafta 250 milyon müşterisi ziyaret ederken, 2014 itibariyle yaklaşık olarak 279 milyar dolar gelir ve 2,2 milyon çalışana ulaştı. Bugün de hızını kesmeden Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Güney Amerika’da farklı konseptlerle ve teknolojik yeniliklerden faydalanarak daha da büyümeye devam ediyor.
Günümüzde dinamik ve hızlı rekabetin yaşandığı perakende sektöründe farklılık yaratmak ve Wal-Mart benzeri başarı hikayeleri yazdırmak için aşağıdaki hususların her organizasyon lideri tarafından belirlenmesi ve önemsenmesi gerekir:
1. Öncelikle ne yapmak ve ne olmak istediğinizi ortaya koyun.
2. Bunun gerçekçiliğini kendinize inandırın.
3. Daha sonra vizyonunuzu çalışanlarınızla, hedef müşterilerinizle, ilişkili olduğunuz tüm insanlarla paylaşın, motive edin ve sürekli tekrarlayın.
4. Herşeyin en iyisini yapmaya karar verin ve inanın.
5. Çizginizden ve sözünüzden hiç bir şekilde ödün vermeyin.
6. Rakiplerinizi çok yakından tarayın ve hep takipçisi olun.
7. Mevcut ve hedeflediğiniz müşteri kitlesine her zaman en iyi servisi, kalitelisini ve ucuzunu verin.
8. Vizyon, liderin en büyük tutkusu olmalıdır.
9. Vizyon, öyle olmalı ki zor ve meydan okumalı aynı zamanda erişilmelidir.
10. Vizyon, eninde sonunda liderin tüm kararlarını etkilemelidir.
Böylece liderin rolü, vizyonun resmini öyle boyamalı ki inandıklarını içermeli ve tüm organizasyon bireyleri tarafından kabul görmeli ve sıkı bir bağ kurulmalıdır. Bu şekilde, organizasyonun tüm enerjisi aynı amaca yönelir ve vizyon gerçekleşir.

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri