Yabancı dil bilgisi işe alımda ne kadar önemli?

22 Aralık 2016 Perşembe

Kariyer.net tarafından düzenlenen ve yaklaşık 85 bin kişinin yanıtladığı “İş hayatında yabancı dil” anketine göre işverenlerin \% 46’sı “İşe alırken en önemli kriter yabancı dil” derken; çalışanların \%38’i yabancı dil bilgilerinin iş hayatı için yetersiz olduğunu söylüyor

yabanci-dil-bilgisi-ise-alimda-ne-kadar-onemli

İş ilanlarını incelerken karşılaşılan “İyi derecede yabancı dil bilen” maddesi birçok adayın en çok zorlandığı kriterlerden biri. Aranan nitelikler kısmında bu kriteri gören adaylar, yabancı dil bilgilerini sorgulayarak, bu konuda yeterli olup olmadıklarını düşünmeye başlıyor. Online insan kaynakları platformu Kariyer.net’in çalışanlara, iş arayanlara ve işverenlere sorular sorarak gerçekleştirdiği ve yaklaşık 85 bin kişinin yanıtladığı “İş hayatında yabancı dil” anketinin sonuçları konuyla ilgili önemli rakamları ortaya koyuyor.

 

Anket sonuçlarına göre; iş ilanlarını yayınlayan işverenlere yöneltilen, “Çalışanlarınızı işe alırken yabancı dil bilgilerini önemsiyor musunuz?” sorusuna verilen cevaplara göre yabancı dil önemli, ancak çoğu zaman da birinci tercih nedeni değil. İşverenlerin \% 46’sı yabancı dil bilgisi için “Evet, en önemli kriterimiz” derken, bunu \%41 oranıyla “Tercih nedeni olsa da birinci derecede önemli değil” cevabı takip ediyor. İşverenlerin sadece \%13’ü “Hayır, bizim için önemli değil” yanıtını veriyor.

 

En çok bilinen ve en çok aranan dil İngilizce

Kariyer.net’te iş arayan adayların yabancı dil bilgileri incelendiğinde, yabancı dil bilen adayların \%76’sının İngilizce seçeneğini tercih ettiği, \%9’unun Almanca, \%3’ünün Rusça, \%3’ünün Fransızca, \%3’ünün Arapça, \%6’sının ise diğer dillerden birini bildiği görülüyor.

 

Kariyer.net’te yayınlanan ve adayların yabancı dil bilmesi istenen ilanlar incelendiğinde ise en çok aranan dil olarak \%83 oranıyla yine İngilizce karşımıza çıkıyor. İngilizce’nin ardından ilanlarda en çok aranan diğer diller ise \%10’la Almanca, \%4’le Rusça, \%2’yle Arapça Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri