IKEA’nın rakibi Türkiye’de

22 Şubat 2013 Cuma

Fransız mobilya ve dekorasyon zinciri Conforama, Mart ayı sonunda Türkiye'deki ilk mağazasını açıyor. IKEA'ya rakip olacak zincirin gözü, Türkiye'den çıkma kararı alan Praktiker'in mağazalarında

ikeanin-rakibi-turkiyede

Fransa’da mobilya, dekorasyon ve ev aksesuvarları pazarında IKEA'nın en büyük rakibi olan Conforama, 21 Mart'ta Ümraniye Carrefour'da mağaza açarak Türkiye pazarına giriyor. 5 yılda 50 mağazaya ulaşmayı hedefleyen zincir, tedariğinin önemli bir bölümünü de Türkiye'den karşılayacak.
Conforama CEO'su Thierry Louis Joseph Guibert, büyüme planları çerçevesinde Türkiye pazarından çıkma kararı alan Praktiker'den boşalacak mağazaları kiralamak için görüşmeler yaptıklarını söyledi.

İstanbul'da 100 kişilik bir kadro oluşturduklarını belirten Guibert, “Türkiye'de büyük fırsat görüyoruz. Dinamik bir coğrafya ve genç nüfus bize cazip geliyor” diye konuştu. Zincirin IKEA’dan farkı, mağazalarında mobilya ve dekorasyon ürünlerinin yanı sıra elektroniğe de yer vermesi. Guibert, IKEA gibi dev mağazalar açmak yerine 3 bin 500 metrekarelik alanlarda faaliyet göstereceklerini söyledi. Bu şekilde müşteriye daha yakın olmak istediklerini belirten Guibert, “Biz IKEA'dan daha farklı ürünler sunacağız. Fiyatlarımız oldukça rekabetçi olacak” diye konuştu. Guibert, Türkiye'ye 4 milyon euro’nun üzerinde yatırım yaptıklarını açıklayarak, Fransa ve diğer ülkelerde bir mağazadan 15 milyon euro ciro elde ettiklerini dile getirdi.

Arçelik ve Vestel’in müşterisi
Conforama elektronik ürünlerde yarattığı Far markasını Arçelik ve Vestel'e ürettiriyor. Guibert, “Uzun süredir Türkiye'den Arçelik ve Vestel'le çalışıyoruz. Türkiye'den yıllık 200 bin parça ürün tedarik ediyoruz. Yeni mağazalar açıldıkça Türkiye'den alımlarımız artacak. Yatak üretimi konusunda da bir Türk firması ile anlaşmak üzereyiz” açıklamasında bulundu.

Kaynak: SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri